studium

Evropská unie má něco pro každého: Studujeme, stážujeme, cestujeme

Každý občan Evropské unie má právo bydlet, studovat a pracovat na území kteréhokoliv členského státu. Vysokoškolákům nabízí EU nespočetné množství programů, které ničí každodenní nudnou rutinu. Můžeme se dostat do zahraničí, získat zajímavé stáže nebo dálkově studovat.

V Evropské unii funguje tzv. systém čtyř svobod: svoboda pohybu osob, zboží, kapitálu a pracovní síly. To znamená, že v rámci Schengenského prostoru můžeme volně cestovat. A nejenom my - třeba objednat si výrobky z jakékoliv evropské země nikdy nebylo jednodušší. Nemusíme totiž platit clo a někdy dokonce ani poštovné. Především ale máme možnost vyjet do zahraničí poměrně jednoduše studovat nebo pracovat.

On-line studium a podpora výzkumu

Erasmus zná každý, začněme tedy něčím zajímavějším. Pokud vám na výšce něco chybí, chcete si prohloubit znalosti, nebo se třeba dozvědět víc o nějakém dalším oboru, ale rádi byste zároveň zůstali v české kotlině, můžete si doplňovat znalosti prostřednictvím on-line programů. Platforma OpenupEd nabízí otevřené webové kurzy spousty evropských vysokých škol v různých jazycích. A není jediná. Až vám na ní kurzy dojdou, můžete vyzkoušet německou Iversity nebo britskou FutureLearn.

studium
work
Dream job není jen o štěstí. Mějte navrch díky studentským zkušenostem
27. 3. 2019
4 minuty o studijních možnostech

Pokud vás baví výzkum a místo on-line prostředí raději pracujete ve vlastní realitě, podívejte se po programech pro mladé vědce. Pokud je váš nápad nebo projekt zajímavý, máte velkou šanci, že na ně získáte od EU peníze. Současný program Horizont 2020 pracuje s rozpočtem téměř 75 miliard eur a prostřednictvím Evropské rady pro výzkum umožňuje získat finanční prostředky jak na individuální projekty základního výzkumu, tak na projekty mezinárodní spolupráce, týkající se společenských problémů v oblasti zdraví, klimatu nebo energie.

Dobrou zprávu má Unie i pro programátorky. Ženy jsou v digitálním odvětví dlouhodobě v menšině, čísla navíc podle průzkumů klesají. Aby se necítily znevýhodněně, podporuje Evropská komise strategii, která se snaží narušovat pracovní stereotypy a podporovat digitální dovednosti a další vzdělávání. K tomu má pomoct třeba iniciativa WeHub, která propojuje ženy podnikající v digitálním sektoru.

Cesta do zahraničí

Zmíněný Erasmus toho studentům nabízí opravdu hodně, ať se bavíme o studiu, pracovních stážích nebo stipendijním příspěvku. Většina českých vysokých škol má pro program svého koordinátora, určitě proto doporučujeme za ním vyrazit a zjistit si, co všechno můžete z lákavé cesty vytěžit. Všeobecně platí, že v zahraničí můžete ztrávit tři měsíce až jeden rok, na hostitelské škole neplatíte registrační poplatek ani školné a od Evropské unie získáte grant, díky kterému nebude studium v zahraničí taková pálka.

Tentokrát budu volit!

Pokud vnímáte možnosti EU jako přínos, určitě nezapomeňte 24. a 25. května dorazit k volbám do Evropského parlamentu. Nic ze zmíněného totiž není samozřejmost. Evropský parlament letos pro podporu voličů spustil iniciativu "This time I‘m voting", ke které se přidalo už víc než 210 tisíc lidí. Platforma propojuje veřejné, nevládní i akademické instituce s aktivními jednotlivci různých zaměření a prostřednictvím nejrůznějších eventů pomáhá šířit povědomí o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

Info najdete na webu tentokratbuduvolit.eu.

Video: Youtube.com

První krok do práce

Vyrazit na stáž mimo naši rodnou vlast nakonec taky není tak komplikované, jak si možná myslíte. V Evropské unii funguje řada programů a platforem, které pomáhají získat ty nejlepší pracovní zkušenosti a bojují proti špatně placeným jobům. Snaží se tak studentům zajistit férové pracovní podmínky.

Tak funguje program ErasmusInternship, který je podobný klasickému Erasmu. Rozdíl je v tom, že student nevyjede do zahraničí studovat, ale pracovat. Evropská unie mu pomůže s výběrem zaměstnavatele a stáž financuje. Existuje také organizace Drop'pin@EURES, která prostřednictvím školení, odborného vzdělávání a stáží, pomáhá mladým Evropanům se vstupem na trh práce.

Evropská unie
life
Evropská unie: Jak funguje a proč to není o nás bez nás
19. 3. 2019
3 minuty o Evropské unii

Po škole taky můžete vyrazit na stáž třeba do Evropského parlamentu. Tzv. Schumanovo stipendium nabízí pětiměsíční stáže, během kterých poznáte, jak instituce funguje, čím se zabývá, a aktivně se zapojíte do mnoha zajímavých procesů. Pro získání stipendia je potřeba splnit několik kritérií, především prokázat jazykové znalosti a doložit získaný vysokoškolský diplom. Odměnou vám bude netradiční pracovní i osobní zkušenost, která v CV rozhodně nezapadne.

Co z toho?

Stále váháte, jestli vycestovat do zahraničí za studiem? Čtyřicet procent absolventů programu Erasmus se po skončení studia alespoň jednou přestěhovalo do jiné země. Pokud hledají zaměstnání, mají dvakrát větší šanci, že se jim to do roka od absolvování vysoké školy podaří. Podle studie mají také třikrát větší pravděpodobnost dlouhodobého vztahu s osobou z jiné země. A to je pouze část důvodů, proč je studium v zahraničí velkou výhodou. Získáte také mnoho zážitků, zkušeností i nových přátel.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější