Venezuela - protesty

Venezuela, země plná milionářů

Kilo rajčat? Pět milionů, prosím. To není věta ze žádného absurdního dramatu, ale každodenní realita Venezuelanů. Jejich měna bolívar totiž kvůli hyperinflaci téměř přišla o svoji hodnotu. A bude hůř, protože Mezinárodní měnový fond odhaduje, že letos hyperinflace ve Venezuele dosáhne na milion procent. V zemi je tak velká spousta milionářů, ale je jim to, jak se říká, platné jako mrtvému zimník.

Kde to začalo?

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dal světu další exemplář do široké sbírky příkladů z historie, kdy se svět dozvěděl, že socialismus prostě a jednoduše nefunguje. Maduro sice viní za vzniklou situaci "imperialistické" mocnosti jako třeba USA (která podle něj vede proti Venezuele ekonomickou válku - nepřipomínají vám tyhle slova něco z naší historie?), nicméně chyba bude spíše na straně domácího režimu. Vyvlastňování podniků, korupce, regulace cen a hlavně masivní tisk peněz na pokrytí všech nákladů vlády. Čím víc je peněz v oběhu, tím menší mají hodnotu a logicky se zvyšuje inflace.

Venezuelané mají i problémy s nedostatkem základních potravin a léků. Už to nejsou jenom fronty "na banány", ale v zemi chybí základní produkty a regály zejí prázdnotou.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Zachraň se, kdo můžeš

Krize v tak velkém rozměru logicky vyústila v masivní migraci. Každý, kdo mohl, tak si sbalil své nejdůležitější věci a utekl ze země. Přes dva miliony lidí uprchlo za hranice a tato čísla rostou. Podle některých odhadů je možné, že tato uprchlická krize bude větší než ta Syrská. Největší příjemcem je Kolumbie, kde hledá nové útočiště přes 800 tisíc Venezuelanů. Naopak v Brazílii již propukly první nepokoje a pro uprchlíky se tam situace vyostřuje.

Foto: euronews.com

Nakupujte zlato

Říká se: dobrá rada nad zlato. Podobnou dobrou radu dal svým spoluobčanům i samotný Maduro, který se teď snaží mrtvou ekonomiku vzkřísit. Kromě nové měny, která svému bolívaru škrtla pět nul, radí venezuelský prezident investovat do zlata.

Na tiskové konferenci zoufalým Venezuelanům vzkázal: "Pomocí zlata můžete šetřit. Zlato je zlato, přátelé. Čas plyne, ale zlato tu bude vždy, zlato je pro lid. Tato zlatá cihla, říkám jí cihlička, váží 2,5 gramu a budu ji prodávat za 6300 bolívarů," přičemž důrazně mával rukama a ukazoval na kamery dvě zlaté cihličky.

Migranti z Venezuely na hranicích Ekvádoru
Aktuálně.cz
Venezuela rozpoutala migrační krizi. Stovky tisíc lidí prchají do sousedních států
21. 8. 2018

Otázkou je, jak dlouho může režim v tomto duchu pokračovat. Nepokoje sílí, na začátku srpna Maduro přežil nepodařený pokus o atentát na jeho osobu, o který se pokusila jedna méně významná opoziční skupina. Na twitteru tato organizace incident okomentovala slovy: "Dnes to nevyšlo, ale je to jen otázkou času."

V prvních řadách studenti

Současná situace je jen vyvrcholení několikaleté krize, která zasáhla samozřejmě i školství. Není tak žádnou výjimečnou situací, když škola musí někdy i na pár dní nebo dokonce na několik týdnů zastavit svůj provoz, jelikož chybí jídlo, voda nebo není dostatek elektřiny. Pro záškoláky to může znít jako volno navíc, ale studenti ve Venezuele se na celou věc dívají jinak. Kvůli bezpečnostním opatřením některé školy připomínají spíše vězení než vzdělávací zařízení.

Jak tomu tak bývá, studenti jsou hybatelem společnosti a základní stavební kámen všech revolucí. Ve Venezuele se do dění ve společnosti aktivně zapojuje Movimiento Estudiantil (v překladu Studentské hnutí) jako opozice proti socialistické vládě. Již několik let se prostřednictvím demonstrací snaží změnit svoji vlast k lepšímu, momentálně však velká část studentů i učitelů prchá za hranice. Průzkum ve čtyř univerzitách v hlavním městě Venezuely ukázal, že utéci ze země chce něco mezi 60 až 80 % studentů…

A čas ukáže, jak to s Venezuelany bude.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější