Milion chvilek pro demokracii - 5. 6.

„Je normální se ozvat, když se dějí nenormální věci." Další protest proti jmenování Babiše premiérem

„Protože je normální se ozvat, když se dějí nenormální věci,“ řekl student filosofie, bohemistiky, teologie a předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář v úvodu úterní demonstrace proti opětovnému jmenování Andreje Babiše premiérem. Podle organizátorů se na Václavském náměstí sešlo 10 až 15 tisíc lidí.

V horní části náměstí pod sochou svatého Václava vystoupilo také 30 hostů známých z veřejného života. Politici, umělci, historici, psychiatr, či kněz - ti všichni vyjádřili jejich nespokojenost s volbou staronového premiéra. "Zítra je tragický den české demokracie. Trestně stíhaný estébák bude v sídle českých králů jmenován premiérem. Tragédie, tragédie, tragédie," řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Foto: Nikol Mudrová

"Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel. To je pro mne důkaz nevěrohodnosti pana Babiše nehledě na jistá podezření, která se, doufám, časem vyšetří," připomněl slova Miloše Zemana neúspěšný kandidát na prezidenta a lékař Marek Hilšer. Kromě Andreje Babiše demonstrujícím vadila i jeho spolupráce s komunisty, na jejichž podpoře chce hnutí ANO novou vládu postavit. "Pane Babiši, víte, že komunisté zavraždili Miladu Horákovou a další?" nebo "Totalitu nechceme," hlásaly mimo jiné některé transparenty.

Foto: Nikol Mudrová

"Nechcete mu (prezidentu Zemanovi) také něco vzkázat?" zeptala se Miroslava Němcová (ODS) přítomných v reakci na prezidentův vzkaz účastníkům demonstrací, aby byli zticha. "Hanba, hanba!" ozvalo se z davu. "V této zemi nás není míň, než komoušů, nácků a populistů," dodal Vít Rakušan (STAN).

Foto: Nikol Mudrová

Dalšími z řečníků byli například Jiří Dienstbier (ČSSD), Kristýna Zelienková (bývalá členka ANO), Pavel Fišer (bývalý diplomat a neúspěšný kandidát na prezidenta), Ester Janečková (herečka a moderátorka) nebo Barbora Hrzánová (herečka).

Foto: Nikol Mudrová

"Svoboda není nikdy a nikde vybojovaná jednou provždy. Je třeba se o ni starat. Tam, kde se zhroutí morálka, zhroutí se ekonomie. Stát nelze řídit jako firmu a peníze nelze dát na první místo," řekl jeden z posledních vystupujících kněz Marek Orko Vácha a chvíli nato už zněla státní hymna. Tu spolu s demonstrujícími zazpívala operní zpěvačka Dagmar Pecková.

Foto: Nikol Mudrová

"Hodnotím to jako mítink politiků, kteří neuspěli ve volbách a v prezidentské volbě," uvedl v sms pro iDnes.cz Andrej Babiš. Jeho slova na Twitteru potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: "Přesně tak! Pan premiér má hlubokou pravdu."

Foto: Nikol Mudrová

Shromáždění organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Přesně před 100 dny, 70 let od komunistického puče, začal sbírat podpisy těch, kteří s Andrejem Babišem jako premiérem nesouhlasí. K včerejšímu dni signatářů bylo celkem 253 473.

Foto: Nikol Mudrová

Akce se konala i v 250 městech a vesnicích po celé České republice. Protestovalo se ale třeba i v Londýně, Bruselu, Oslu, Frankfurtu nad Mohanem a Bratislavě.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější