Mezinárodní prostředí, angličtina a propojení s praxí.  Vítejte na UNYP!

Mezinárodní prostředí, angličtina a propojení s praxí. Vítejte na UNYP!

Celý svůj profesní život mají před sebou, už teď ale dělají všechno pro to, aby stál za to – Tereza Vojtíšková a Matouš Hartman studují americký program na mezinárodní škole v Česku a s námi si povídali o tom, jaké výhody má studium v angličtině bez nutnosti odstěhovat se za oceán a jak se výuka na UNYP (University of New York in Prague) liší od běžných českých škol.

Proč jste se rozhodli studovat právě na UNYP?

Matouš: Já jsem původně studoval na státní škole, ale nebyl jsem spokojen s jejím stylem výuky. Přišlo mi, že mi to nic nedává, a tak jsem se začal koukat jinde. Vzhledem k tomu, že jsem rok studoval na střední škole v Americe, měl jsem srovnání s tím stylem výuky a chtěl jsem něco takového zkusit i u nás. V tom jsem potkal kamaráda, který na UNYP chodil a mluvil o ní velmi kladně. Rozhodl jsem se zúčastnit jedné z výukových hodin, která se mi moc líbila, takže jsem se přihlásil.

Tereza: Mám vystudovanou střední školu se zaměřením na ekonomiku a účetnictví, což ale nikdy nebylo úplně něco, co bych chtěla dál studovat, proto jsem se snažila najít alternativu VŠE nebo Technické univerzity v Liberci. Moje kamarádka v tu dobu UNYP už rok studovala a poradila mi, ať se podívám na studijní program Komunikace a masová média. Byla jsem také na ukázkové hodině a UNYP mě zaujala tím, že zde výuka probíhá v angličtině, takže jsem ji vyhodnotila jako nejlepší volbu.

Matouši, v čem je podle tebe výuka na UNYP odlišná od českých škol?

M: Diametrální rozdíl je v tom, kolik lidí se účastní jednotlivých přednášek. Oproti státnímu českému modelu, kdy sedí dvě stě tři sta lidí v jedné aule a pasivně poslouchají přednášejícího, je nás tady ve třídě třeba 20 až 25 a opravdu se musíme aktivně zapojovat. Když chce student dostat dobrou známku, nemůže jen tak sedět, spát nebo brouzdat na internetu, ale musí se hlásit, diskutovat. Na UNYP máme 15 týdnů, což znamená 15 vyučovacích bloků, a můžeme zmeškat maximálně čtyři. Po celý semestr musíme vynakládat úsilí, abychom předměty úspěšně završili, děláme různé eseje, domácí úkoly, prezentace nebo skupinové projekty. Celá výuka je tady orientovaná prakticky. Profesoři se nás snaží připravit tak, abychom po škole uspěli. Nesnaží se do nás nacpat kvanta teorie, naučí nás samozřejmě to nejdůležitější, ale vždycky se vše snaží demonstrovat na konkrétním příkladu, protože většina z nich je z praxe.

Foto: Studenta

Terezo, ty máš zase zkušenost se studiem na univerzitě v Soulu. Můžeš ji porovnat s UNYP?

T: Zásadní rozdíl byl v systému známkování. Tam je mnohem větší rivalita, protože je předem stanovené určité procento lidí ze třídy, které může dostat nejlepší známku. Všichni se proto snaží dostat co nejblíže ke 100 %, aby ji získali. Takhle UNYP nefunguje. Tady si díky společným projektům pomáháme a je tu mnohem příjemnější atmosféra.

Jaké výhody podle vás má studovat v Česku americký program?

M: Jednoznačnou výhodou je angličtina. V dnešní době už je v podstatě nemožné se prosadit bez znalosti angličtiny. Zaměstnavatelé v atraktivních firmách předpokládají, že ji umíme na dostatečné úrovni, testy bývají součástí přijímacích pohovorů. Na UNYP se člověk naučí si v tomto jazyce věřit a anglicky mluvit o čemkoli.

T: Vzhledem k tomu, že jsme v centru Evropy, máme výhodnou lokalitu pro zahraniční studenty, ale i pro ty české, kteří se ještě úplně nerozhodli, kam by chtěli vycestovat, i když vědí, že chtějí studovat nebo pracovat v zahraničí. UNYP je skvělým prvním krokem, protože tu můžeme získat evropský i americký diplom, což nám otevírá mnohem víc možností, než kdybychom zůstali jen na české škole.

Může být pro někoho, kdo nemá předchozí zkušenosti ze zahraničí, přechod z češtiny do angličtiny obtížný?

M: Úplně na začátku může být studium trošku náročnější, ale pak si člověk zvykne a ten jazyk se naučí mnohem lépe, než kdyby se učil z učebnice nebo chodil na hodiny angličtiny.

V čem je pro vás mezinárodní prostředí školy přínosem?

T: Vzhledem k tomu, že zde učí profesoři, kteří pocházejí z různých zemí a angličtina ani nemusí být jejich rodným jazykem, navykneme si tu na spoustu možností, jak může znít. Je to potom výhoda v pracovním prostředí, protože už máme odposlouchané různé přízvuky. Zároveň máme možnost dozvědět se víc o zemích, odkud naši profesoři pocházejí.

M: Hodně nás obohacuje, že každý pochází z jiné země, z jiného prostředí, a má tak na věci trochu jiný názor.

Foto: Studenta

Co vám škola nabízí kromě studia?

M: Mně přijde hodně zajímavá pomoc studentům najít si práci nebo stáž. Každý rok škola pořádá Career Fair, tedy veletrh pracovních příležitostí, kam pozve několik zajímavých zaměstnavatelů, kteří tam mají svůj stánek se dvěma až třemi zástupci. Studenti se tam pak dozvídají, co firma nabízí a co by měli umět k pohovoru. UNYP totiž není jenom o studiu, ale propojí nás i s pracovním trhem.

Věnujete se i dalším aktivitám mimo studia? Máte na ně čas?

M: Já třeba hraju několikrát týdně volejbal a o víkendech cestuji se spolužáky po Evropě, protože často neznají okolní země a chtějí je navštívit.

T: Hodně záleží na tom, jak si student sestaví svůj rozvrh. Je tu možnost nabírat si větší zátěž, nebo si ji naopak podle potřeby snižovat. Někdy je času víc, někdy se to nahromadí, ale určitě je čas i na mimoškolní aktivity.

Uvažujete o budování kariéry i mimo Českou republiku?

M: Určitě.

T: Ano. Studenti, kteří si naši školu zvolí, jsou připraveni na studium nebo práci v zahraničí. Většina lidí, kteří sem nastupují, už má nějakou představu o tom, že by se v budoucnu chtěli vydat někam za hranice České republiky.

Foto: Studenta

Zaujala vás vidina studia amerického programu v Česku? Podívejte se, mezi jakými obory se můžete rozhodnout na www.unyp.cz.

Text: Kristýna Dolejšová

Foto: Jindra Kodíček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější