Mydy Rabycad na plný pecky

Mydy Rabycad na plný pecky

I k „mlaďochům“ se na české hudební scéně chovají hezky, to členy skupiny Mydy Rabycad mile překvapilo, když na ni ve velkém stylu vtrhli. Zvládají toho hodně, společně i na vlastní triko, hrají, studují a stíhají si užívat. Proč před koncertem jedí cheeseburgery? A mají radu, jak prorazit?

„Jsme v Kodani, zkusíme se připojit na trajektu.“ I tak vypadala část komunikace s Mydy Rabycad. O talentované čtveřici, která na hudební scéně působí již čtvrtým rokem, se mluví v superlativech. Talentovaní, nespoutaní, suverénní, světoví… jedni z nejlepších.

Světoví opravdu jsou. Po dánské zastávce mají brzy namířeno do Jižní Koreji. Publikum ale pobláznili třeba i ve Francii, Švýcarsku, Maďarsku, Velké Británii a u všech našich sousedů.

Super taškařice

Dohromady se dali v roce 2012. „Pamatuju si, jak Mikuláš přišel na koncert kapely, ve které jsme s Honzíkem, mým bratrancem, spolu hráli,“ vzpomíná na formování skupiny Nèro Scartch. „Znali jsme se už předtím, představil mi electro-swing a pustil nějaké nahrávky. Měl nápad, chtěl něco v tom duchu hrát živě, s kapelou – a tak oslovil mě a Honzu, zda bychom se na tom nechtěli podílet. Přišlo nám to jako super taškařice, takže proč do toho nejít…“ V létě pak dávali dohromady první songy a hlavně oslovili Žofii Dařbujánovou s nabídkou, aby s nimi zpívala. Žofii jsem v minulosti vyzpovídali zde.

Foto: Studenta

Mají za sebou dvě úspěšná alba, vyšvihli se na vrchol české electro-swingové scény. Momentálně se pomalu připravují na album třetí, dávají dohromady materiál, který povětšinou tvoří na cestách, aby mohli nahrát dema.

Bambilión zážitků z celé Evropy

Před koncertem utužují kolektiv vyprávěním vtipů. A většinou taky společnou konzumací cheeseburgerů. „Do poslední chvíle před odjezdem ladím kostýmy, pak obvykle přijdu na místo srazu pozdě a musím platit poutu právě v podobě cheeseburgeru všem čekajícím. Je to takový rituál, i když rozhodně pro mě ten z méně oblíbených,“ vypráví rudovlasá zpěvačka Žofie, nepřehlédnutelná krasavice v čele kapely. „Pro případy, kdy nemáme čas si sbalit, máme s Honzou připravený speciální koncertní kufr. Kostýmy, oblečení na pár dní, lahvinku proviantu. Kufr popadáme a vyrážíme sprintem na sraz, abychom neplatili pokutu jako Žofka,“ přisazuje si Mikuláš Pejcha.

Mydy Rabycad

Prohlašují, že zvláštní jméno odvozují od názvu prvního veřejného domu, který společně poprvé všichni navštívili. Žofie, Mikuláš, Honza a Nèro spolu hrají od roku 2012. Electro-swingová skupina vydala dvě úspěšná alba Let Your Body Move a Glamtronic, pomalu chystají třetí. Potkat se s nimi můžete na nesčetných koncertech po celé republice i Evropě.

Foto: Studenta

Zážitků z cest a koncertů mají fůru, bambilión, jak podotýká Žofie. „Mezi ty největší bych určitě zařadila naše intergalaktický výlety po Evropě, kdy zmizíme hned na několik dní. Naposledy třeba do Nizozemska na festival Eurosonic Noordeslag,“ dodává.

Mají radu, jak prorazit a být úspěšný? „To bohužel nemáme,“ upřímně si stýská Nèro. „Jediný, kdo zná odpověď, je Olga Lounová.“

Na plný pecky

Mydy Rabycad „na plný pecky“ opravdu žijí. Samozřejmě si jako správní bohémští umělci užívají zábavu, kterou skýtají třeba závěrečné párty po koncertech (Mikuláš: „Ve Švýcarsku jsme to spojili s několikadenní lyžovačkou. A sousloví ‚zbořit koncert‘ se tehdy dokonce dalo použít opravdu doslova.“)

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Žofie a Nèro mají další úspěšné hudební projekty. Nèro Scartch se stejnojmenným projektem právě vydal první sólové album Pieceof my life. Honza a Mikuláš zároveň s působením v kapele navštěvují i prestižní vzdělávací instituce, Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (Mikuláš k tomu všemu ještě kombinovaně studuje Teritoriální studia na FSV UK) a oba jeden čas navštěvovali i konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka. A všechno zvládají vybalancovat tak, že jim, tedy pravda poněkud na úkor kvalitního dlouhého spánku, zbývá čas i na osobní život, rande a návštěvy baru.

Text: Nela Vejvodová

Foto: official

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější