Myšlenky jednoho z největších géniů 20. století mapuje muzeum v Praze

Myšlenky jednoho z největších géniů 20. století mapuje muzeum v Praze

Zanedlouho to bude pět let, kdy svět opustil Steve Jobs. Jeho činy, výroky a produkty celoživotní práce jsou vystavovány a připomínány v pražském Apple Museum. 

Jak název sám o sobě napovídá, nejedná se o jen tak ledajaké muzeum, ale o sbírku produktů značky Apple. V kuloárech se navíc šeptá, že na celém světě jde o sbírku vůbec největší. V muzeum naleznete nejen Apple produkty, ale též Pixar a Next, které také spadají do Jobsova odkazu. Mezi vystavenými exponáty je i například legendární Apple Lisa, první Macintosh, školní ročenky z dob studií Steva Jobse a Steva Wozniaka, prototyp iPhone a další kuriozity a vzácné rarity, které již jinde nenajdete.

Celé muzeum čítá 472 exponátů, které jsou vystaveny na ploše o 767 metrech čtverečních. Zakladatelé muzea při realizaci tohoto projektu kladli důraz na použití kvalitních materiálů, čistotu a jednoduchost výstavních prostor v historickém interiéru tak, aby vše korespondovalo s filosofií společnosti Apple. Jak však již bylo naznačeno, nejedná se jen o technické vymoženosti, které v expozici v pražské Pop Art Gallery naleznete.

Návštěvníky se snažíme nejen poučit o historii Apple fenoménu, ale také bychom jim rádi předali něco málo z toho, na co Jobs svůj celý život poukazoval. Jobs nebyl jen pouhou figurkou na poli moderní techniky, byl především vizionářem a geniálním obchodníkem, který svět kolem sebe viděl odlišně a o svůj úhel pohledu se dělil i se svými spolupracovníky,“ říká Lukáš Hrudička, kurátor výstavy.

V souvislosti s povahou expozice jde veškerý výtěžek ze vstupného na nadační účely, a to na pomoc pacientům po traumatických nehodách, v jejichž důsledku trpí poruchou hybnosti a pohybového aparátu. Součástí Apple Museum je také stylová kavárna a vegan raw bistro, které se nachází v přízemí budovy. Nabídka produktů je v souladu s oblíbenými jídly a nápoji Steva Jobse. „Měl zálibu v bio ovoci a zelenině a kompletně zavrhl maso. Jak šel čas, střídalo se u něj období vegetariánství s veganstvím a jeho nejčastější stravou byly právě saláty, džusy a ovocné smoothies, které mohou ochutnat i návštěvníci výstavy,“ dodává Hrudička.

Pohled do historie i současnosti Apple je návštěvníkům umožněn prostřednictvím multimediálního průvodce, který je provází poutavou prohlídkou. K dispozici je díky chytrým telefonům a tabletům v osmi světových jazycích.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější