Na vejšku už se nemusíte bát ani s miminkem. Univerzitní školky zažívají boom

Na vejšku už se nemusíte bát ani s miminkem. Univerzitní školky zažívají boom

Mateřských školek, které provozují vysoké školy v Česku, přibývá jako hub po dešti. První otevřela před dvěma lety pražská ČVUT, nyní už péči o předškoláky zajišťují i v dalších univerzitních městech. Narození potomka tak už pro české vysokoškolačky nemusí být překážkou v dokončení vzdělání. Konečně se už i u nás prosazuje spojování akademické kariéry nebo studia s mateřstvím podle západního vzoru.

Průkopníkem mezi univerzitními mateřskými školkami je školka Lvíčata při ČVUT v Praze. Funguje od roku 2010 a v současnosti má už tři třídy – hvězdáře, mořeplavce a stavitele.  Předpokládáme, že právě o tuto poslední kategorii je mezi studenty největší zájem. Do školky kromě potomků studentů můžou chodit také děti a vnoučata zaměstnanců. Co vy víte, třeba na půdě vaší univerzity vyroste láska, která spojí vaší rodinu a rodinu obávaného docenta nebo nerudné uklízečky. Na školné si připravte 1.500 korun měsíčně, další tisícovka padne na obědy a svačinky.

Jinou variantu péče o děti při univerzitách zavedli na VŠE. Národohospodářská fakulta tady zdarma provozuje dětský koutek, kde můžete potomka nechat, když si chcete jenom odskočit na přednášku nebo zkoušku. Maximální doba, po kterou vám dítě pohlídají, jsou dvě hodiny a otevřeno mají  vždy v pondělí a ve čtvrtek od 8:00 do 16:15 nebo dále podle domluvy. Dětský koutek Poníček na ČZU je velkorysejší – otevřen je každý všední den od 7 do 17 hodin pro děti od 3 do 6 let. Zdarma si tu můžete on-line objednat hlídání až na čtyři hodiny. Děti pracovnice koutku vezmou na procházku a zapojí je i do zájmových aktivit a kroužků. Dětské koutky mají také na Karlově Univerzitě- na Filosofické fakultě, kde se v rámci praxe o děti starají studenti kateder pedagogiky a sociální práce, a na FTVS.

Univerzitní školky a koutky ale nenajdete jenom v Praze. V posledních letech se otevírají i při větších univerzitách v dalších městech. Brněnská Mendelova univerzita už zanedlouho otevře školku s názvem Hrášek, momentálně vybírá jejího ředitele a vyrábí nábytek. Vybudovat školku chtěla i Masarykova univerzita, od toho záměru ale upustila a vybudovala alespoň dětský koutek na Fakultě sociálních studií, o děti se tu starají dobrovolníci.

Zlínská Univerzita Tomáše Bati nazvala svoji školku originálně - Qočna. Je určena pro děti od tří do šesti let, ale v hlídacím koutku může krátkodobě nechat i mladší děti. Podmínkou je opět, aby byl rodič dítěte zaměstnanec nebo student univerzity. V Olomouci můžete své dítě přihlásit do školky při Palackého univerzitě, kterou najdete v budově vysokoškolských kolejí ve Šmeralově ulici. V provozu je od letošního února a má už dvě třídy pro 50 dětí.

Pokud chodíte na Technickou univerzitu v Liberci, pak je tu pro vaše ratolesti připraven dětský koutek, kde vám je studenti pedagogických oborů pohlídají už od batolecího věku. Pro děti mají připravený i program, například pracovní činnosti nebo dramatickou výchovu.

Většinu těchto školek a koutků finančně podporuje Evropská unie.

Míša Raková

foto: http://www.freedigitalphotos.net/

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější