reklama
Studenti

Proč jít ještě v dnešní době na vysokou? 

Názor, že je vysoká škola jediná a zaručená garance kvalitního života, je u generace mileniánů ve většině již vymřelý. Takové pravidlo zní totiž příliš bláhově a jednoduše na to, aby mohlo být pravdivé. Ovšem to nijak nepopírá výhody, které vysoká škola může studentovi přinést.
reklama

Prostor a čas na vzdělání

Deset přednášek týdně dá člověku prostor, který ve čtyřicetihodinovém týdnu najdete jen stěží. To, jak množství času student využije, je už jen na něm. A přesně tato svoboda je první výhodou, kterou pomaturitní vzdělávání umožňuje. Není to pouze čas, ve kterém můžeme pracovat na vlastním rozvoji (ať už si pod tím představíme cokoliv - od praxe v různých oborech po lepení plachetnic), ale také se vyvíjet a profilovat jako osobnost. Zkouška dospělosti nás ne vždy učiní dospělými. V životě devadetnáctiletého člověka stále dochází k ucelování a ujišťování se o vlastní identitě. Jak ale mohu najít, co hledám a kdo jsem, když nemám kdy?

Poznání lidí

Během studia člověk narazí na řadu tváří, kteří se rozhodli podobně, jak on - šli studovat stejný obor ve stejném městě. To z dvou sice hned neudělá kamarády na celý život, nebo snad osudovou lásku.... Ale už jen obyčejná výměna kontaktů (Facebook) s vrstevníky hodlající se realizovat ve stejném oboru, je výhoda, která se nedá nahradit LinkedInem nebo poobědváním ve firemní jídelně.

Foto: Studenta

Osobní rozvoj

Jakmile jedinec přestane být zvídavý, prahnout po nových informacích, dovednostech, zážitcích, pak zakrní. Ustrne v zažitých kolejích. Práce na plný úvazek sice není překážkou, ale není to ani motor, který by vás pokaždé plně motivoval. Vysoká škola oporoti tomu k překonávání vlastních limitů přímo vybízí. Nutí člověka vystoupit z komfortní zóny a přimějí jej konstantně poznávat víc, než co zná doposud.

Hlavně bez závazku

Ať už se rozhodnete jít studovat jakýkoliv obor, stále ještě máte možnost se v rámci svého zaměření profilovat a dospět tak k tomu, co vás skutečně bude zajímat a čemu byste se rádi věnovali. Namísto zapsání se na konkrétní pozici s vymezeným polem působnosti, s vysokou školou získám potřebnou dobu na to, abych si rozmyslel, co konkrétně od oboru očekávám a kam přesně bych v něm rád směřoval.

Vysoká škola zcela jistě není lék na všechny neduhy našeho bytí. Není to ani zaručený příslib vyššího příjmu v pracovním procesu. Avšak je to instituce, která nám umožňuje získat čas, kontakty, nadhled a konkrétnější sebeuvědomění v dnešním světě.

reklama

Nejčtenější za měsíc

Nejnovější