On-line spolujízda změnila fenomén stopování

On-line spolujízda změnila fenomén stopování

Pro ty, které nebaví se každý týden trmácet přeplněným autobusem, čekat na pravidelně zpožděný vlak, který cestu na univerzitu okoření výlukou, nebo stopovat v dešti u silnice a čekat na štěstí, už čtyři roky funguje portál Jízdomat. Přisedni si tedy k nám a pojeď se s námi podívat, jakým způsobem portál funguje, jaké jsou zkušenosti uživatelů a co nového nás při cestování spolujízdou může potkat. 

Jízdomat je portál zajišťující spolujízdu autem nejen po celé České republice, ale i do zahraničí. Řidiči si prostřednictvím vkládání nabídek s uvedeným datem, časem, trasou i cenou cesty zajišťují cestující do auta a snižují tak své náklady na cestování. Samotní cestující si pak vyhledávají řidiče, ke kterým se připojují. Spolujízda jim tak pomáhá se za málo peněz, rychleji a často v době, kdy veřejná doprava již nejezdí, dopravit, kam potřebují. Kromě toho při využívání spolujízdy samozřejmě mají možnost potkat zajímavé lidi a rádio v autě či učebnici v autobuse vyměnit za společnost mnohdy zábavných spolucestujících.

Foto: Studenta

Od roku 2010, kdy projekt Jízdomat vznikl, si získal více než 112 000 uživatelů, kteří spolu najeli přes 65 milionů kilometrů za více než 30 milionů Kč. Čísla svědčí o úspěchu projektu, ale osobní zkušenosti uživatelů jsou nejdůležitějším ukazatelem. Mnoho ze studentů, kteří nemají vlastní auto, bydlí na vzdálených vesnicích nebo v menších městech by se jinak dopravovalo do místa studia velmi obtížně. I kdyby jim spolujízda měla posloužit jen k části cesty, ušetří jim čas i peníze.

Foto: Studenta

Průměrná cena za nejčastější trasu Praha-Brno se pohybuje okolo 120 Kč, z Plzně do Prahy dojedete za 90 Kč. Všichni řidiči registrovaní přes Jízdomat mohou přes mobilní telefon využít virtuálních slevových karet, díky kterým obdrží u benzínových stanic EuroOil slevu až 0,30 Kč na litr pohonných hmot. Mezi další frekventované trasy patří cesty z Prahy či Brna do Zlína a zpět. Nově si zde můžete také vyhledat spoj pro pravidelné cestování do školy, která vám ulehčí dopravu a také vás seznámí se spolužáky. Pokud zde svou trasu nenajdete, stačí jednoduše napsat zprávu správcům, kteří ji založí. S Jízdomatem se ale můžete dopravit i mimo Českou republiku. Není výjimkou cestování do států, jako je Itálie, Velká Británie nebo Francie. Dokonce existují i pravidelné jízdy do zahraničí, například do Německa.

Foto: Studenta

Registrace na Jízdomatu je jednoduchá a zdarma stejně jako všechny jeho služby. Potom už stačí jen vyhledat vhodnou cestu a rezervovat si místo. Cenu za spolujízdu určují řidiči, obvykle se pohybuje od 0,6 do 0,9 Kč za kilometr a nepřekračuje tak cenu za autobus nebo vlak na stejné trase. Příjemné uživatelské prostředí poskytuje mnoho praktických pomůcek pro orientaci na webu a hledání spolujízdy. Portál vás bude upozorňovat na nové jízdy vypsané pro vaši obvyklou trasu. Je možné využívat funkce pravidelných jízd, které párují řidiče a cestující, kteří se pravidelně vydávání na stejnou trasu. Výhodou je propojení s Google Maps, díky kterému je možné si například vyhledat řidiče, kteří projíždí blízko vaší trasy, i když ji přímo nekřižují. Novinkou z letošního léta je spuštění aplikací Jízdomat pro iOS a Android. Sever Jízdomat se také snaží zajistit bezpečnost spolujízdy. Kromě osobních údajů uvedených na portálu, které slouží také k ulehčení komunikace, je možné propojit profil s Facebookem nebo Moje ID. Každý cestující i řidič má možnost své spolucestující ohodnotit, aby si další uživatelé mohli před rezervací spolujízdy projít historii a osobní hodnocení řidičů a naopak. V případě špatných zkušeností je možné využít funkce blacklist, kde můžete na černou listinu uživatele umístit tak, aby vás a vaše aktivity v systému již neviděl.

Foto: Studenta

Více informací nebo registrační formulář můžete najít na www.jizdomat.cz, případě na jeho slovenské alternativě www.jazdomat.sk. Kontaktovat správce můžete na adrese info@jizdomat.cz.

Takže s kým jedete příště?

Foto: Studenta

Text: Bára Ochozková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější