Příběh Šárky Pančochové: Život je moje škola
poweredbyexperts

Příběh Šárky Pančochové: Život je moje škola

Jedna z nejlepších českých snowboardistek se dostala do povědomí veřejnosti na olympiádě v Soči, kde skončila na pátém místě. Na první pohled rebelka a drsňačka vás možná překvapí – tvrdě na sobě dře, ve fast foodu ji nenajdete, jí bio, a dokonce si pěstuje svou vlastní zeleninu. Našla práci svého srdce a ježděním na prkně se dnes živí. Uzavřela spolupráci s KPMG Česká republika a stala se součástí nové kampaně s názvem Příběh začíná zaměřené na nábor absolventů. Svým příběhem chce inspirovat všechny talentované mladé lidi ke splnění jejich snů.

Šárko, stala ses součástí kampaně Příběh začíná. Kdy začal tvůj příběh snowboardingu?

Začínala jsem na sjezdovce v Nezdenicích, což je kousek od Uherského Hradiště, odkud pocházím. Vždycky po škole a o víkendu jsem tam jezdívala vlakem. V týdnu většinou sama a o víkendu s kámoši. První tři roky jsem se jen tak vozila a pak přišly první závody. Zlom mé kariéry nastal v době, kdy mě začal trénovat Martin Černík, a já se dostala do světového snowboardingu.

Kdo stojí po tvém boku od začátku tvé kariéry?

Určitě rodiče a bratr, pak samozřejmě Jožin Toufar, který mi na začátku ukázal, jak mám jezdit, a zbavil mě mnoha chyb, a Martin Černík, který mě trénuje, dělá mi manažera, a já se tak můžu věnovat snowboardingu na 120 %.

Kdyby někdo tvůj příběh zfilmoval a měla jsi možnost si vybrat, která herečka by tě hrála?

Kdybych si měla vybrat, tak by se mi líbila asi Emma Watson.

Byl někdy v tvé kariéře moment, kdy jsi chtěla se sportem seknout a dělat něco jiného? Jak jsi ho překonala?

Sem tam mám své chvilky. Nejhorší je, když jsem zraněná a v procesu rehabilitace. Přijdou na mě myšlenky, že nemám zapotřebí se takhle ničit. Ale nakonec si svůj život bez snowboardingu nedokážu představit. Je to můj sen a jen tak se ho nevzdám. Každé zranění, kterým jsem si prošla, mě něčím posílilo. A vždycky jsem si odnesla nějakou dobrou zkušenost. I ze špatné situace se dá něco vytěžit.

Setkejte se se Šárkou

Šárka Pančochová bude hostem Veletrhu pracovních příležitostí ŠANCE, který se koná v úterý 14. 10. 2014 a ve středu 15. 10. 2014 v atriu Rajské budovy na Vysoké škole ekonomické v Praze. Můžete si s ní popovídat u stánku KPMG.

Foto: Studenta

Jak vypadá tvůj běžný „pracovní“ den?

Záleží na okolnostech. Když zrovna nemám závod, tak trénuju v parku okolo 4 hodin, a pak jdu do fitka nebo na trampolíny. Takhle to dávám 4–5 dní v týdnu. Jinak moje práce zahrnuje hodně cestování z kontinentu na kontinent, což je někdy hodně únavné.

Dá se snowboardingem v Česku kvalitně uživit, nebo musí člověk, který se mu chce věnovat, odjet do zahraničí?

Nejlepší podmínky na ježdění jsou v Americe. Proto tam trávím hodně času. A spousta špičkových závodů je po celém světě. Je dobré začít v Česku, dostat se do reprezentace a postupně se propracovat na světovou úroveň a získat sponzory. A pak to jde. Dnes jsem díky podpoře SLČR, Dukly a dalších partnerů zajištěná tak, že se můžu soustředit jen na ježdění. Mezi mé stávající partnery přibyla společnost KPMG Česká republika. Hodně jsme si sedli, tak se těším na všechny plánované projekty.

Jak silné je v tvém sportu konkurenční prostředí? Existuje mezi závodnicemi rivalita?

Všechny holky na tour chtějí být na pódiu, jinak bychom to nedělaly. Ale jsme zároveň kámošky. Taky si hodně pomáháme ve stresových situacích a náročných podmínkách. Když se někdo zraní, tak to nikdy není potěšující událost. Snažíme se to eliminovat, jak to jde.

Musíš si jako vrcholová sportovkyně hlídat zdravý životní styl, nebo si ráda dopřeješ i nezdravé jídlo a pití? Co je tvůj nejčastější prohřešek proti životosprávě?

Výživa dělá hodně. Fast food a junk food se v mém jídelníčku nepohybuje. A taky se snažím jíst bio. Jinak mám taky malou zahrádku, pěstuju si svoji zeleninu. A maso jím jenom výjimečně.

Foto: Studenta

Proč ses rozhodla navázat v nadcházející sezoně spolupráci právě s KPMG?

KPMG dává šanci mladým lidem se někam propracovat a realizovat svůj příběh, který začíná po dokončení výšky. Je vždycky jednodušší mít v tomto procesu pomocnou ruku. A v tom mi přijdou super fit pro mě. Protože já jsem si takovým procesem prošla, věřím, že můžu mladé lidí inspirovat, aby si také splnili svůj sen… vytvořili svůj příběh. Taky se mi líbí, že jsou v KPMG hodně akční v CSR a pomáhají těm, co pomoc potřebují.

Jaký máš ty vztah ke společenské odpovědnosti?

Ještě s dalšími kámoškami (Chanelle Sladicsovou, Jamie Andersonovou, Kjersti Buaasovou a Marie-France Royovou) jsme založily projekt One Life, díky kterému se snažíme inspirovat lidi, aby se chovali k životnímu prostředí tak, jak mají, a užívali si života naplno.

Jaký máš vztah ke škole? Byla jsi vzorná studentka, nebo spíš rebelka, co brala docházku jako nutné zlo?

Nikdy jsem nebyla top student. Kvůli tomu, že jsem musela hodně cestovat po závodech a trénincích, jsem často na střední chyběla. Ale vždycky jsem do toho dávala všechno, abych odmaturovala dobře. Život je teď moje škola. A až skončím se snowboardingem a budu mít ideu, co jiného bych chtěla dělat, tak se nebudu bát přihlásit zpět do školy a studovat. Důležité je zůstat kreativní a jít stále za svým snem.

Kdo je tvůj největší životní vzor (ve sportu i mimo něj)?

Laird Hamilton – profesionální big wave surfer.

Máš nějakou radu pro studenty, kteří se snaží něčeho dosáhnout?

Snažím se v životě sem tam riskovat. A dostat se do situací, které mě zavedou na správnou trasu, i když to tak na začátku třeba nevypadá. Jak se prostě říká:„Take a risk to a better life!“

KPMG Česká republika startuje spolupráci se Šárkou

Odpovídá: Petr Bučík, Partner odpovědný za Management Consulting

Proč jste si vybrali, že budete podporovat právě Šárku?

Myšlenka podporovat sportovce vznikla přibližně před rokem, kdy jsme se stali oficiálním poradcem Českého olympijského týmu. Skloňovali jsme několik jmen, ale to Šárčino nejčastěji. Postupně jsme se utvrdili v tom, že Šárka je správnou volbou, protože nás spojuje hned několik věcí – je mladá jako lidi v naší firmě, dělá svou práci ráda, je plná entuziasmu, energie, má své cíle a plány. To se nám na lidech líbí. Navíc snowboarding je mezi našimi kolegy velmi oblíbený sport.

Co všechno spolupráce Šárky a KPMG zahrnuje?

Jsou to především akce pro studenty. Potkat se s Šárkou můžete například 14. října na veletrhu Šance, který pořádá VŠE a jehož je KPMG součástí. Dále plánujeme besedy, autogramiády a pro výherce našich studentských soutěží připravujeme na březen příštího roku účast na Světovém poháru ve Špindlerově Mlýně. Program bude pestrý – účast na finále, VIP večírek, setkání s Šárkou… studenti se mají na co těšit.

Chystáte se v budoucnu navázat podobné spolupráce i s dalšími mladými profíky z jiných oborů?

V tuto chvíli o dalším sportovci neuvažujeme. V rámci spolupráce s Českým olympijským výborem ale chystáme besedy se sportovci, kteří mají zajímavý osobní příběh. Doporučujeme studentům, aby sledovali náš blog zpodpalubi.cz a Facebook, kde se o připravovaných akcích dozvědí všechny podrobnosti.

Spouštíte také webový projekt „Příběh začíná“, proč jste zvolili právě tuto kampaň v souvislosti s vaší firmou?

Především studenti vyšších ročníků vysokých škol stojí před rozhodnutím o výběru svého budoucího zaměstnavatele. Častokrát se sami sebe ptají, kam bude směřovat jejich profesní cesta. Je to něco nového, nepoznaného – je to začátek nového příběhu. Proto jsme se rozhodli je inspirovat příběhy našich lidí, kteří také začínali jako absolventi, získávali zkušenosti a odborné znalosti, ale také poznávali nové kolegy, cestovali, věnovali se rodině a svým koníčkům. Každý z nich zažíval a zažívá svůj příběh… Sepsali jsme je a použili v naší nové komunikační kampani. Studenti se tak od poloviny října mohou dozvědět více na stránkách www.pribehzacina.cz a zároveň se podělit o ten svůj příběh – tím, že nám zašlou svůj životopis.

Foto: Studenta

Text: Michaela Raková

Foto: KPMG

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější