Sdílená ekonomika boduje mezi studenty. Při cestování využíváme spolujízdu

Sdílená ekonomika boduje mezi studenty. Při cestování využíváme spolujízdu

Letní volno je u konce a v těchto dnech začínají studijní povinnosti těm z nás, kteří se snaží o vysokoškolský titul. Vzhledem k tomu, že na univerzity většinou musíme dojíždět z okolí, nikoho asi nepřekvapí, že více než 15 % vysokoškoláků si odkládá své peníze na cestování. A nemusí jít jen o zasloužený odpočinek u moře nebo na horách po ukončení akademických povinností. Šetřit musíme i na dojíždění do školy. 

A nejraději cestujeme autem. Vyplynulo to z průzkumu BlaBlaCaru, který v Česku zprostředkovává spolujízdu autem. Vlak se mezi studenty umístil na druhém místě, autobus preferuje naprosté minimum vysokoškoláků. „Výhody auta jsou zřejmé hlavně na delších cestách. Máme dostatek místa, doveze nás přímo až na kolej, nemusíme čekat, jestli náhodou nemá vlak či autobus zpoždění,“ potvrzuje výhody cestování autem Pavel Prouza, Country Manager BlaBlaCaru pro Česko a Slovensko.

Díky spolujízdě šetříme čas i peníze

Spolujízda propojuje řidiče a cestující na jejich společné cestě. Stačí jen zadat místo odjezdu a cíl cesty a rázem se ti zobrazí nabídky ostatních řidičů. Spolujízdu ale můžeš nabídnout i ty! Na rozdíl od autostopu si můžeš předem vybrat, s kým pojedeš. Prohlédnout si můžeš propracované profily, na kterých najdeš hodnocení i komentáře. Podle toho se pak můžeš rozhodnout, zda se chceš s vybraným řidičem svézt. A tím to rozhodně nekončí! S BlaBlaCarem například zjistíš, jak velké zavazadlo si můžeš do auta vzít, jestli je dovoleno cestovat se zvířetem či jak moc si chce spolucestující během jízdy povídat (jestli je „Bla“, „BlaBla“ nebo „BlaBlaBla“).

Foto: Studenta

Z průzkumu taky vzešlo, že se téměř každý druhý vysokoškolák při výběru dopravního prostředku rozhoduje na základě kombinace ceny a rychlosti. „Právě důraz na cenu a rychlost jsou pro spolujízdu jedny ze stěžejních argumentů v celosvětovém měřítku. Při spolujízdě šetříme čas. Vzpomeňme si na přeplněné vlaky a autobusy, které zastavují v každé vesnici, a pak si to porovnejme s pohodlnou a rychlou cestou autem, která je navíc díky sdíleným nákladům i levnější,“ říká Pavel Prouza.

Například cena jízdenky na jedné z nejfrekventovanějších tras Praha - Zlín se u hromadné dopravy pohybuje okolo 300 Kč, zatímco řidiči registrovaní u BlaBlaCar ji nabízí až o 100 Kč levněji. Z Brna do Prahy se pak můžeš dostat i za 110 Kč. Zdlouhavá doprava z nádraží? Neřešíte. U BlaBlaCaru si sjednáváte jak místo odjezdu, tak místo příjezdu individuálně.

Sdílíme, tedy jsme

Proč je spolujízda a sdílení super? V 90. letech převládala potřeba majetek vlastnit, dnes už majetek raději sdílíme. Ať jsou to auta, která si můžeme půjčit, či přisednout na volná nabízená místa díky spolujízdě, nebo sdílené byty či pokoje. Sdílením majetku totiž většinou sdílíme i zážitky. A automobil je v tomto ohledu naprosto ideální. „Sociální kontakt je jedním z hlavních trumfů sdílené ekonomiky. Při spolujízdě automobilem, pokud chceme, snadno navážeme komunikaci a získáme nové přátele,“ uzavírá Prouza.

Chystáš se na víkend domů? Nabídni nebo vyhledej spolujízdu na BlaBlaCaru!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější