Ondřej Trunečka: Pane magistře, či mistře Evropy?

Ondřej Trunečka: Pane magistře, či mistře Evropy?

Vždyť si je to docela podobné. Jde o body (kredity), o vteřiny (v nichž pádíte svázat diplomovou práci). A stejně jako dřinu ve sportu, i úsilí ve studiu korunuje titul.

Bakalářský, magisterský...

A co titul mistra Evropy? Je to přesně rok, co čeští fotbaloví novináři vyrazili na svoje mistrovství Evropy. Ještě než propuklo opravdové Euro 2012, pozvali polští pořadatelé na turnaj i reportéry. Být sportovním novinářem a jít na plac, to je trošku risk. Když se ztrapníte, zavdáte posměváčkům: „Psát neumí a hrajou ještě hůř.“ To se v Krakově nestalo – v rukou českých šampionů se třpytil obrovský pohár i menší trofej od prezidenta Bronislawa Komorowského.

Titul přinesl radost, snad symbolickou špetku úcty. „Teď nás můžete kritizovat právem,“ gratuloval Zdeněk Psotka, tehdy kouč Olomouce. Mimochodem, dnešní redaktor Robert Neumann coby profesionální fotbalista vyhrál s Libercem ligu.

Ovšem sláva pomíjí. Sportovní titul je jen pro daný rok či období, ten akademický na celý život. A neb se blíží zkouškové období, tak hodně štěstí. Potrénujte, ať neslyšíte: To byl špatný výkon. Tak se o obhajobu (práce) nebojuje. Není to na odstoupení (od zkoušky)?

Ondřej Trunečka vede sportovní redakci MF DNES, iDNES.cz a Lidových novin. Učí na Fakultě sociálních věd UK.

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější