Ostrovy Thajska: Palmy, pláže a festivaly

Ostrovy Thajska: Palmy, pláže a festivaly

Thajsko patří mezi nejvyhledávanější destinace současnosti. A není se čemu divit – má pověst nádherných pláží, průzračné vody, výborného jídla a dobrých cen. Víte, co je na tom ale úplně nejlepší? Že je to všechno pravda.

Než jsem se do Thajska vypravila, byla jsem velice zvědavá, jaké tamní pláže jsou. Znáte to, na Googlu a podobně vidíte úžasné obrázky, ale často se stává, že je realita jiná a my se setkáváme se zklamáním. Když jsem ale uviděla svoji první pláž v Thajsku, spadla mi brada až na zem. Opravdu to tam vypadalo jako na zmíněných obrázcích. Nevybavuji si snad ani, že bych tam narazila na pláž, o které bych řekla, že se mi nelíbí, a když tak nad tím přemýšlím, thajské pláže jsou určitě jedny z nejkrásnějších, co jsem kdy v životě viděla.

Thajsko samozřejmě není jen pro plážové povaleče, ke kterým se já s hrdostí hlásím. Narazíte tam na jakési nepopsatelné euforické šílenství. Například v hlavní metropoli Bangkoku. Myslím, že na světě neexistuje místo stejné jako Bangkok. Když jsem výše mluvila o věrohodnosti obrázků internetu, tak stejně věrohodný je v tomto případě i film Pařba v Bangkoku. Takže pokud neradi čtete průvodce, podívejte se na tento film a přibližně budete vědět, co vás čeká :).

Foto: Studenta

Pouliční fast food je the best

Před svou cestou do Thajska jsem byla rozhodnutá, že si v žádném případě nedám jídlo na ulici a stravovat se budu pouze v restauracích. Ha! Po prvním týdnu jsem po zbytek svého pobytu už nejedla snad nikde jinde. Thajský street food je naprosto vynikající a levný. Prostě a jednoduše nemá konkurenci. Kámen úrazu může někdy představovat komunikace. Navzdory tomu, že je Thajsko oblíbená turistická destinace a Bangkok jedno z měst, které turisti nejvíce navštěvují, s angličtinou to tam není nejrůžovější. Jak se ale říká „když se chce, všechno jde“, že? Takže neotálejte jako já na začátku a ochutnávejte všechny ty nudle, smažené rýže, rolky, ovoce a prostě všechno, na co narazíte. Stačí mít na paměti jedno klíčové pravidlo, abyste se vyhnuli případným střevním a žaludečním potížím, které vás bohužel v asijských zemích mohou přepadnout, a to je – jezte tam, kde jí místní.

Teď se ale vrátím k mým milovaným plážím, o kterých jsem básnila na začátku. Ať jedete prakticky na jakýkoliv ostrov, nebudete zklamaní. Jediné, na co si dejte pozor, je období dešťů. Déšť v asijských zemích totiž obvykle představuje “slejvák“, kdy na vás nezůstane suchá nitka. Zkontrolujte si tedy pro jistotu počasí, ať vás místo slunného ráje, nepřivítá bouřka jako mě první den na Koh Samui.

Na který ostrov se tedy vydat?

Koh Samui

Koh Samui je druhý největší thajský ostrov. Z ostrovů, které jsem navštívila, mi také přišel nejvíce turistický. Obvyklé aktivity, které jsme s kamarády při návštěvě ostrovů podnikali, byly kromě válení na pláži také pronájem skútrů, na kterých jsme prozkoumávali celý ostrov. Na Koh Samui toho najdete hodně – skryté pláže, budhistické chrámy nebo vodopády. Vrcholem však je Ang Thong National park. Do tohoto národního parku si můžete rezervovat výlet v jakékoliv agentuře na ulici, je to velice snadné a stojí to za to. Nachází se tam nádherná laguna, která vám zaručeně vyrazí dech. Navíc je pak možné si pronajmout kajak nebo šnorchlovat v moři. Koh Samui je bohaté i co se nočního života týče, kromě barů nabízí také Ladyboy kabaret, což je dle mého názoru věc, co by správný turista rozhodně neměl minout.

Foto: Studenta

Koh Phangan

Pokud jste milovníky velkých párty a festivalů, vydejte se na Koh Phangan. Na tomto ostrově se odehrávají Half Moon a Full Moon párty, kterých by se měl zúčastnit každý správný pařmen. Half Moon párty je předvoj Full Moon párty a koná se v džungli. Podle mého názoru jedna z nejvíce cool lokalit, na jaké jsem kdy na párty byla. Full Moon se odehrává na pláži několik kilometrů dlouhé. Najdete tam jednu stage vedle druhé s různými druhy hudby a samozřejmě spoustou barů. Pokud se tam vydáte s velkou partou kamarádů a jednou se rozdělíte, je velice pravděpodobné, že se jako já a moji kamarádi, najdete až na konci večera nebo přesněji řečeno začátku rána. Počítejte také s tím, že v období, kdy se tyto párty odehrávají, se ceny na ostrově lehce navýší. Koh Phangan se stejně jako ostatní thajské ostrovy pyšní krásnými plážemi.

Foto: Studenta

Koh Tao

Pro ty, co naopak dávají přednost podvodnímu světu je Koh Tao jako stvořené. Tento ostrov patří mezi jeden z menších, tím pádem klidnějších ostrovů. Hlavním důvodem, proč je tak oblíbený, je díky skvělým potápěcím možnostem a velice pestrému mořskému životu. Mnoho lidí si zde dělá potápěčskou licenci, jelikož je její cena vzhledem k poměrům cen ostatních zemí i Česka směšná. Ostrov je opět možné projet na skútrech nebo čtyřkolkách. Jelikož se Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao nachází na východním pobřeží Thajska, jezdí mezi nimi trajekty, tudíž se zde dá snadno cestovat a můžete lehce navštívit všechny tři.

Foto: Studenta

Koh Phi Phi

Koh Phi Phi se rozkládá na západním pobřeží Thajska a skládá se z několika ostrůvků. Je slavné především proto, že se zde nachází pláž Maya Bay, na které se natáčel film Pláž s Leonardem di Capriem. Pokud není Leonardo di Caprio váš favorit, nevadí, stejně vám doporučuji Koh Phi Phi navštívit, jelikož jsou tam nekrásnější zátoky a pláže jaké jsem kdy viděla. Zarezervujte lodní výlet v nějaké z mnoha agentur, které najdete v tamních uličkách. Počítejte s tím, že se setkáte s davy turistů, obzvláště pokud pojedete v hlavní sezóně, nicméně to rozhodně stojí za to. K večeru se můžete vydat na ostrovní vyhlídku na západ slunce a poté pokračovat na pláž nebo do centra, kde to hýří bujarými párty.

Foto: Studenta

Koh Samet

V případě, že toužíte po oáze klidu a chcete se vyhnout turistům, jeďte na Koh Samet. Tento ostrov se nachází kousek od Bangkoku, čili je situován mnohem více na sever než ostrovy již zmíněné. Koh Samet patří i mezi oblíbené letovisko Thajců, takže zde nepotkáte ani tolik cizinců. Opět si zde můžete pronajmout skútr a zastavit na různých plážích nebo vyhlídkách. Celková atmosféra tohoto ostrova je velice uvolněná a klidná, takže pokud chcete dobít baterky a pročistit si hlavu, rezervujte si na pár dní bungalov přímo u pláže na Koh Sametu.

Foto: Studenta

Tak kam se vydáte :)?

Text a foto ostrovů: Alexandra Nezhybová

Foto (intro + street food): Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější