Cestopis: Sobí burger, polární záře a všechno daleko. Taková je Aljaška

Cestopis: Sobí burger, polární záře a všechno daleko. Taková je Aljaška

Pracovní léto ve Spojených státech na pozici plavčíka už má za sebou leckdo. My chtěli být netradiční. Chtěli jsme zažít akci a dobrodružství, a tak jsme vyjeli na tři měsíce Work&Travel hádejte kam? Na Aljašku.

Jakýkoli brigádní výjezd do Spojených států s sebou nese obrovské množství výhod. Procvičíte angličtinu a naučíte se v ní jistěji komunikovat, poznáte nová místa, nové lidi a strávíte celé měsíce za oceánem, aniž by vás to nějak finančně vyčerpalo. Sama Aljaška s sebou ale nese určitá specifika, se kterými se jinde jen těžko setkáte. A soudě podle toho, že za celé léto jsme tam potkali jen další dvě „work&travel Češky“, o těchto možnostech asi i málokdo ví.

Hory, moře, ledovce a jezera

To je neuvěřitelná kombinace aljašské přírody. Pokud se vám výhled na ni naskýtá každý den, jezdí se do práce hned lépe. Po celé Aljašce máte přístup k ledovcům, jezerům i horským výšlapům, které vám svými velkolepými rozhledy zatají dech. Fotkami takových míst budete rozhodně ještě dlouho po návratu ohromovat okolí.

A prostředím to nekončí. Také zvířata, která s trochou štěstí zahlédnete u nás v zoo, jsou na Aljašce na denním pořádku. Losi se procházejí i po městě, najdete je jak na ulicích, tak ležící v městských parcích. My jich tam jen za to jedno léto napočítali kolem dvaceti. Za medvědy musíte většinou vyrazit trochu dál, alespoň do nejbližšího lesa, pravděpodobnost, že se s nimi za léto alespoň jednou setkáte, je ale stále vysoká. Před každým vstupem do parku proto visí varovné cedule, které říkají, jak se v případě setkání s nimi zachovat.

Teplo, světlo a ryby hned z řeky

Proč jedete na Aljašku? Vždyť je tam zima! To byla asi nejčastější obava našich přátel před odjezdem. Obava absolutně zbytečná, mimochodem. Přestože rozloha Aljašky je obrovská a teploty se tak mohou na různých místech výrazně lišit, panuje tu všude během léta tzv. polární den, který slibuje vyšší teploty a více světla. Opravdová tma tak v létě trvá jen pár hodin a člověk má mnohem více času být akční a na to se zvyká velmi rychle a velmi snadno.

Foto: Studenta

A ty ryby! Lososa jsme jedli všichni, ještě než jsme na Aljašku přijeli. Až tam jsme ale zjistili, kolik druhů jich vůbec existuje a že s tím, co jsme si v restauracích dávali doteď, se to teda vůbec nedá srovnávat. Chuť ryby, kterou rybáři vylovili ten den, kdy vám ji v restauraci naservírují, najde v Česku jen hodně těžko konkurenci.

Mezi další místní speciality patří určitě krab. V každém běžném stánku s občerstvením dostanete i sobí párek v rohlíku nebo sobí burger a chilli. My vyzkoušeli i burger z bizona a volně rostoucí ovoce podobné našim malinám, kterým říkají salmon berries. Všechno lahoda jak blázen.

Obrovské vzdálenosti a polární záře

Rozloha Aljašky tvoří více než pětinu celkového území Spojených států amerických, proto je třeba počítat s tím, že všechno je tu od sebe opravdu dost daleko. A to dál, než se zdá. Vážně. Jedete pět hodin autem na sever, říkáte si, jaký veliký kus cesty jste ujeli, a když se podíváte do mapy, zjistíte, že je to v podstatě úplně nepatrná část. Totéž platí o městech. Nakoupit si většinou pěšky nedojdete, vyšlo by to na celodenní výlet. A vzhledem k tomu, že veřejná doprava zde víceméně neexistuje, jezdí všichni všude autem. (A chudí studenti jako my na kole.)

Není to sice zaručené, ale šance, že se na podzim dočkáte polární záře, jsou relativně vysoké. A čím déle na Aljašce zůstanete i po skončení sezony, tím vyšší budou. Existují tu dokonce webové stránky, které polární záři monitorují a jsou schopné vám říct relativně přesný čas, kdy se nad vámi objeví. Pro takové případy je potřeba být připravený okamžitě vyrazit a vyjet někam za město, kde vám výhled na oblohu nebude rušit noční osvětlení. A pak už se jen kochat.

Foto: Studenta

Nějaké minusy?

Pokud jste jen trochu ekologicky zaměření, pak pro vás může být Aljaška docela šok. Navzdory tomu, jak je krásná a panenská, je fakt, že se tu třeba takový odpad netřídí buď vůbec, anebo jen minimálně. Pokud se tak jako brigádník dostanete třeba do takového hotelu, uvědomíte si, že množství vyhazovaného odpadu je tu dost alarmující. A to nejen do kontejnerů.

Aljaška také patří mezi nejdražší státy USA. Pokud sem jedete pracovat, bát se toho zase tolik nemusíte, jelikož budete také pobírat místní plat, který cenám odpovídá. Českých turistů tu ale mnoho nepotkáte. :( Od domova máte navíc devítihodinový časový posun, což občas docela komplikuje videohovory s rodinou či s přáteli – jeden či druhý si prostě vždycky musí přivstat. Všechno tohle je ale jen malé negativum na jinak nádherné Aljašce. V Česku se o ní pořád ještě tolik nemluví, tak nečekejte, až bude mainstreamem, a vyrazte se tam podívat. Vážně to stojí za to.

Text a foto: Anna Jílková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější