automotive
poweredbyexperts

Jak na kariéru v automotive? Možností je mnoho - stáž, diplomka i trainee program

Málokteré odvětví má nejen u nás, ale i ve světě takovou tradici, silné postavení a dobrou pověst jako právě automobilový průmysl. Automobilky, výrobci, vývojáři a dodavatelé různých systémů i součástek, kterých je v Česku možná víc, než vás vůbec kdy napadlo, proto představují atraktivního, stabilního a hodně slibného zaměstnavatele, který má navíc velký hlad po talentech téměř všech zaměření a specializací. Jak a kde tu můžete začít? Poradíme!

Je to lepší než paběrkovat a sbírat praxi tu dva měsíce v obchodě s oblečením a tu dva měsíce v kavárně hned z celé řady důvodů. A je to také jednoduché jako facka - musíte jen chtít a prostě to zkusit. Náskok před vrstevníky, kteří o kariéře začnou pořádně přemýšlet až po škole, si totiž můžete vybudovat už za studia, ať už zajímavou stáží nebo třeba vypracováváním závěrečné práce pod taktovkou některého ze zvučných jmen na automobilovém trhu, za což kolikrát dostanete i zaplaceno v rámci nějakého stipendijního programu.

Foto: WITTE Automotive

No, a pokud už školu končíte nebo jste skončili, taky nutně nemusíte hned nastupovat na konkrétní pozici, na skvělou kariéru vás totiž může (mnohdy i lépe) připravit i nadupaný trainee program.

Červený diplom netřeba

V rámci trainee programů často zjistíte to, co vás žádná škola naučit nemohla, ať se snažila jakkoli - jak to funguje v praxi. Budete se podílet na práci na různorodých projektech, naučíte se, co se řeší a co frčí, a zjistíte na vlastní oči, jak funguje skutečný podnik v prostředí současné tržní ekonomiky. Zároveň máte možnost si na míru sestavit i plán své kariéry, který vám pak pomůže v odborném rozvoji, protože si přiznejme - trainee programy bývají zamýšleny zejména pro lidi s potenciálem pro další rozvoj a postup.

Zažij Ženevu 2019

Chtěli byste se podívat na prestižní ženevský autosalon? Vyhrajte vstupenky, letenky a ubytování na místě pro dvě osoby! Stačí se přihlásit do TRAINEE programu společnosti WITTE Automotive, po půlroční rotaci v programu splnit zadaný úkol (prezentaci) a obhájit ji před komisí. Místo na autosalonu i ve firmě pak budete mít v kapse.

Víc o TRAINEE programu a o tom, jak se přihlásit (čas máte do 30. 6.) najdete na webu WITTE Automotive.

Jednou z firem, která nabízí zajímavé trainee programy (i stipendijní program), je třeba WITTE Automotive v Nejdku u Karlových Varů - mimochodem společnost, jejíž historie sahá až do roku 1899. Od svého založení až do současnosti se WITTE Automotive vypracovala do pozice jednoho z technologických lídrů v oblasti zamykacích a ovládacích systémů v autech a ve svém vývoji nijak nezpomaluje.

"Díky rozsáhlé síti výrobních závodů u nás nacházejí uplatnění studenti technických, logistických i ekonomických oborů. Zkušenosti u nás tak můžete získat ve všem, co vás baví, ať máte zájem o vyvíjení produktů na míru v inovačních centrech na pozici inženýrů, konstruktérů, projektových manažerů, anebo o ekonomicko-administrativní činnosti nezbytné pro chod podniku a fungování logistického centra," vyjmenovává Nikola Antlová z útvaru Vzdělávání. "Nepožadujeme přitom žádný červený diplom ani vyznamenání. Jediné, co je pro nás důležité, je vaše nadšení pro sebezdokonalování, zodpovědnost a smysl pro týmovost."

Zadarmo? Ani nápad!

Pokud si dobře pamatujete, ještě relativně nedávno se některé trainee programy podobaly spíš stážím a za vaše úsilí vám neplatily. Tak tomu už ale dnes naštěstí není. "Pracovat a vzdělávat se u nás rozhodně nebudete zadarmo," říká Nikola Antlová. "Vaši práci v trainee programu vnímáme jako plnohodnotný pracovní úvazek s odpovídajícím mzdovým ohodnocením a stejnými benefity, jako má každý jiný zaměstnanec. Jde například o dopravu zdarma, obědy od 13 Kč, příspěvky na zdraví a sport a další. Pro trainees, kteří nejsou místní, zajišťujeme také ubytování."

Vojtěch Cibulka, jeden z prvních stipendistů
Vojtěch Cibulka, jeden z prvních stipendistů Foto: WITTE Automotive

Zkušenost a očité svědectví ale přece jenom vydá za tisíc slov. Dejme tedy také prostor těm, kteří se rozhodli zajistit si náskok už za studia a do firmy přišli ještě před získáním diplomu. "WITTE bylo ve správný čas na správném místě. Zažíval jsem zrovna období studijních neúspěchů a řekl jsem si, že nutně potřebuji získat zkušenosti z praxe," říká Vojtěch Cibulka, jeden z vůbec prvních účastníků WITTE Stipendijního programu, který letos ve společnosti pracuje už pátým rokem.

Jak Vojtova cesta vypadala? "V červenci roku 2012 jsem ještě jako student Západočeské univerzity v Plzni začal ve WITTE pracovat na částečný úvazek na pozici referent/kreslič. Mé první úkoly mě zavedly na výrobní linku, kde jsem dva týdny pomáhal mnohem zkušenější obsluze sestavovat zámky pro značky, jako byly FORD nebo BMW, a s překvapením jsem zjišťoval, že kapotové a sedačkové zámky nejsou ani z poloviny tak jednoduchými systémy, jak jsem si do té doby představoval. Práce mě chytla a společnost WITTE se mi zalíbilo. Od roku 2013 jsem se pak jako jeden z prvních zapojil do WITTE Stipendijního programu, který mi umožnil pokračovat ve studiu a zároveň nabírat pracovní zkušenosti na pozici konstruktér. Dva roky kombinování školních a pracovních povinností vyústily v inženýrský titul a novou pracovní pozici - samostatný konstruktér. Dnes už pracuji na pozici vedoucí konstruktér a hodně mě to baví."

"Humanisté", neklesejte na mysli

Leckoho možná překvapí, že (nejen) v trainee programu v podobné firmě, která je ze své podstaty technicky orientovaná, se uplatní i někdo bez technického vzdělání. Opak je ale pravdou. Reprezentativním příkladem může být třeba Anna Kodedová, která vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu v oboru užitá fotografie a média a nyní se studiem dále pokračuje v Plzni na vysoké škole v oboru humanitních studií. Přesto ale našla ve WITTE Automotive dobré uplatnění.

trainee Anna Kodedová
trainee Anna Kodedová Foto: WITTE Automotive

"Po střední škole jsem hledala práci, která by mi hlavně umožnila dál dálkově studovat a u které by nebyl takový problém v tom skloubit ji se studiem," říká Anička. "Zalíbilo se mi, že WITTE nabízí flexibilní pracovní dobu a možnost růstu i kandidátům bez technického vzdělání, a jelikož jsem nebyla rozhodnutá pro žádnou určitou pozici, na kterou bych chtěla jít, nabídli mi zařazení do trainee programu. První dva týdny jsem tak nakoukla do firemního marketingu a poté se přesunula do personálního týmu."

Právě Anička byla jedna z prvních účastnic trainee programu společnosti WITTE Automotive a ve spoustě aspektů se tak mohla podílet na jeho tvarování: "Trainee program je u nás relativně novou záležitostí a není samozřejmě vždy jednoduché být tou první skupinou trainees, zároveň je to ale strašně zajímavé, protože můžeme program zlepšovat a zdokonalovat pro ročníky, které přijdou po nás. Být součástí něčeho nového v tak velké společnosti je moc fajn."

Kromě stipendijního a trainee programu můžete s WITTE Automotive začít spolupracovat třeba i při vypracování diplomky, na různých praxích a brigádách apod., zkrátka začít můžete jakkoli vám vyhovuje. Stačí se do toho jen pustit.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější