Čerstvých absolventů si ceníme, přinášejí nový pohled, říká Pavel z WITTE Automotive
poweredbyexperts

Čerstvých absolventů si ceníme, přinášejí nový pohled, říká Pavel z WITTE Automotive

Můj život s WITTE, i tak bychom mohli tenhle článek nazvat. Pavel Schütze totiž v Nejdku nejen chodil na zakládku hned vedle jejich budovy, ale hned na střední tam také začal brigádničit. Než zakotvil na postu vedoucího oddělení Týmu řízení změn, vystřídal celou řadu pozic. A kdo jiný než někdo, kdo u jednoho ze světových technologických lídrů v oblasti zamykacích systémů pro automobilový průmysl strávil třináct let, vám může doopravdy říct, o čem to celé je? 

Pavle, jste ve WITTE Automotive už třináct let, to je solidní doba. A začínal jste dokonce už na střední. Neměl jste tehdy problém zvládat to se studiem?

Na střední jsem se naštěstí nemusel zase tolik učit, tak to nebyl problém. Chodil jsem většinou třikrát v týdnu odpoledne a pak i na sobotní ranní směnu. První roky jsem pracoval ve výrobě na montážní lince a také na frézce v nástrojárně. Pomohlo mi to si opravdu osahat naše produkty, čehož jsem využil později hlavně jako konstruktér.

A u konstruktéra jste nezůstal, vystřídal jste hned několik pozic. Co vás na které bavilo?

Ve výrobě jsem mohl poznat všechny druhy výrobků, které vyrábíme, což bylo fajn a přínosné. Mělo to ale samozřejmě i stinnou stránku – práce sama o sobě byla poměrně jednotvárná a moc mě nebavila. Postupně jsem si pak brigádně vyzkoušel i pozici kvalitáře a zkušebního a měrového technika a to byla hodně zajímavá práce, hlavně při zkoušení funkce celých sestav. Ve zkušebně jsem zpracovával i dlouhodobou maturitu, kdy jsem vyvíjel přípravek na měření krouticího momentu zkrutných pružin. Nejvíc mě ale bavila samotná konstrukce zámků. Když totiž člověk vidí v autě svůj výtvor, který bez problémů funguje, je to vážně skvělý pocit.

Máte za sebou i profesní působení v zahraničí, konkrétně v Číně. Co vás k němu přivedlo?

Vlastní zájem. Jednal jsem s vedoucím úseku rozvoje naší společnosti o tom, že bych rád získal zkušenosti i v zahraničí, a na základě toho mi pak byla nabídnuta pozice ve vývoji v Číně, kam jsem měl za úkol přinést zkušenosti s konstrukcí zámků a působit tam jako advisor a komunikační článek. V dalším roce jsem v Číně působil i jako technický koordinátor mezinárodních vývojových projektů.

Pavel Schütze

Pavel nastoupil do WITTE Automotive jako brigádník před třinácti lety. Pracoval jako operátor výroby, jako technik v oddělení zkušebny a s přechodem na vysokou školu změnil zaměření na konstruktéra ve vývoji. Firma ho ve změně zaměření podpořila, a dokonce mu umožnila dálkové studium globálního podnikání a managementu na prestižní škole. Kromě toho má Pavel zkušenosti s působením v Číně a momentálně doma v Nejdku vede oddělení Týmu řízení změn.

Vzpomínáte na něco z toho, co jste v Číně zažil, dodnes?

Rozhodně. Způsob práce je tam úplně odlišný než u nás. Několik měsíců mi trvalo, než jsem do toho vůbec pronikl, začátky byly dost náročné. Rozhodně je to ale zkušenost k nezaplacení. Přineslo mi to takovou vnitřní svobodu. Vím, že můžu jít pracovat kamkoli na světě, že se není čeho bát. Navíc se v tom městě vytvořila celkem silná komunita expatů z celého světa a poznávat jiné kultury a myšlení lidí mě opravdu hodně baví, takže jsem si to velmi užil.

Je u vás ve společnosti běžné, že se zaměstnanci posílají takto na praxi do zahraničí?

WITTE je mezinárodní firma a v rámci VAST Alliance jsme přítomní jak v Evropě a Asii, tak i v Jižní a Severní Americe, zahraniční služební cesty jsou pro nás tedy samozřejmé. Těch dlouhodobějších třeba na rok je sice méně, ale právě v tuto chvíli jsou čtyři kolegové v Číně, jeden ve Spojených státech a další se tam ještě chystá. Většinou pracují na projektech s místními, a vytvářejí tak synergie, které nám toto mezinárodní prostředí umožňuje.

Dnes jste ve funkci vedoucího oddělení Týmu řízení změn. Přiblížíte, čím se vaše oddělení zabývá, těm, kterým jeho název třeba příliš neřekne?

Náš tým řídí změny produktů, které jsou v sériové výrobě. Uvedu příklad. Automobilka chce využít produkt, který již nakupuje, i pro jiný model svého vozu. My ho proto musíme změnit tak, aby bylo možné ho montovat do obou. Na takovéto změně se podílí nákup, kvalita, zkušebna, logistika, výroba, industrializace a prodej. Všechna oddělení je nutné koordinovat tak, aby změna proběhla dle plánu, a to je naše zodpovědnost.

WITTE Automotive

Koncern WITTE vyvíjí, testuje a vyrábí mechatronické zamykací a ovládací systémy pro automobily. Působí v pěti evropských zemích a v Česku hned na několika místech – má vývojový a výrobní závod v Nejdku, jeden z nejmodernějších závodů na světě v Ostrově, vývojové středisko v Plzni a pobočku v Praze.

Od administrátora projektů a produktového specialisty přes vedoucí projektu a zkušební techniky až po průmyslového inženýra, společnost WITTE nabízí i čerstvým absolventům celou řadu možných pracovních zařazení. A pokud přesně nevíte, co by vás bavilo, přihlaste se do jejich Trainee programu, kde se můžete těšit na pracovní pozici dle vašich preferencí, spoustu odborných stáží, jazykového vzdělávání (pokud si nejste jistí v kramflecích) a samozřejmě i zajímavého finančního ohodnocení a benefitů.

Na praxi ani červeném diplomu příliš nezáleží, hlavně pokud jste dostatečně nadšení a chcete se sebezdokonalovat. To nezní špatně, co myslíte? Podívejte se na stránky WITTE Automotive a zjistěte víc.

Máte mezi kolegy i studenty nebo čerstvé absolventy vysokých škol?

V současném týmu sice bohužel ne, ale v ostatních odděleních je jich u nás mnoho, a to jak studentů, tak absolventů. Čerstvých absolventů si ve firmě ceníme, přinášejí nový pohled, jsou cílevědomí a rychle se dokážou učit.

Pokud k vám chce jít takový absolvent pracovat, jaká uplatnění mu nabízíte?

V podstatě téměř jakákoli – jen v České republice máme téměř 2500 zaměstnanců a možností uplatnění je skutečně mnoho. Pokud si absolvent třeba není jistý, jaká pozice pro něj bude ta nejlepší, může se také přihlásit do WITTE Trainee programu, v rámci něhož si může vyzkoušet hned několik pozic, a sám se tak podílet na vytváření vlastní cesty odděleními, která ho zajímají.

Co musí splňovat vhodný kandidát, aby dobře zapadl do vaší společnosti?

Důležitý je cizí jazyk, ale musí hlavně chtít a mít zájem. Kolegové z HR vytvořili adaptační program pro nováčky, a navíc máme dobře propracovaný systém vzdělávání na hard i soft skills. S absolventy a studenty máme bohaté zkušenosti, takže je dokážeme rychle zaškolit a zapracovat, i když třeba nemají tolik předchozích zkušeností.

Co máte vy osobně na své práci nejvíc rád?

Mám rád kontakt s lidmi, skutečnost, že je více než polovina mé komunikace v cizím jazyce, a také řešení krizových situací. Na našem oddělení je zajímavé i to, že je to v podstatě průřez firmou od vývoje až po konec sériové výroby. Člověk vidí fungování celé firmy a provázanost všech oddělení.

Za třináct let působení ve WITTE musíte mít docela dobrý přehled o tom, kam firma směřuje a jak se proměnila. Můžete nám to trochu přiblížit?

Chodil jsem na základní školu, která stojí hned vedle firmy, každý rok je tak na naší společné fotce třídy vidět, jak WITTE rostla a rozvíjela se. Co rok přibývala nová budova. Letos firma oslavila pětadvacet let v Česku, jsme druhý největší zaměstnavatel v kraji a vyrostli jsme v dospělou firmu s dobře nastavenými procesy. Největší krok kupředu vidím já osobně v našich produktech. Jsme lídrem v přínosu inovací v našem oboru, máme velký potenciál ve vlastním vývoji a investujeme obrovské prostředky do dalšího rozvoje. Věřím proto, že i naše budoucnost bude velmi zajímavá.

Text: Ella Mahdalová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější