Kariéra u železnice: splnit si svůj sen můžeš, ať už studuješ cokoliv
poweredbyexperts

Kariéra u železnice: splnit si svůj sen můžeš, ať už studuješ cokoliv

Hukot vlaku, když přijíždí na nádraží, hemžení lidí na nástupišti a houkání rychlíku v dálce. Srdce se ti rozbuší vždycky, když nastupuješ do vlaku, a cestování po železnici je tvým velkým koníčkem. Závidíš výpravčímu v červené čepici, vždycky když pískne a vlak se rozjede. Svého snu se nemusíš vzdát jenom proto, že studuješ vysokou, která se železnicí nesouvisí. Ve státní organizaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se můžeš uplatnit, i když jsi třeba na ekonomce nebo studuješ informatiku. 

Zaměstnává totiž lidi na více než dvou stovkách různých pracovních pozic. Většinu z nich tvoří technické profese, a to jak přímo dopravní (jako jsou právě ti výpravčí), tak profese z oblasti infrastruktury, kde se uplatní například absolventi stavebních fakult. Největší výhodu mají samozřejmě studenti dopravní fakulty, těch SŽDC každoročně přijímá nejvíce. Ale okolo železnice se uplatní i ostatní, podpůrné profese. Ekonomové, účetní, personalisté, marketingoví nebo IT specialisté – ti všichni můžou spojit svoji budoucí kariéru s českou železnicí. Lidí s vysokoškolským diplomem ve firmě pracuje okolo devíti procent.

Využij i ty absolventský systém, který funguje jako dobře propracovaná stáž – máš jasný plán, jak budeš v kariérním žebříčku postupovat, jak dlouho se na které pozici budeš zaučovat a kdy budeš skládat nezbytné zkoušky. Během zhruba jednoho roku si doplníš praxi a naučíš se řešit situace, na které tě ve škole nepřipraví. A navíc během celé té doby pobíráš plat!

Foto: Studenta

Začít u SŽDC můžeš už na škole, podnik spolupracuje s mnoha vysokými školami po celé České republice například na zpracování závěrečných (bakalářských a diplomových) prací.

Ti nejlepší se můžou dostat i do programu Talentů SŽDC – výběru těch nejtalentovanějších zaměstnanců, které čeká velmi zajímavá kariéra. Firma pro šedesát vybraných připravuje systém školení a vzdělávání v manažerských dovednostech a prohlubuje jejich odbornost nejen v jejich hlavním oboru, ale i v ostatních oborech, které s jejich činností souvisí.

Ostatně na neustálé vzdělávání tady kladou důraz u všech zaměstnanců. Každý několikrát do roka absolvuje různá školení nebo semináře, protože vývoj technologií a předpisů na železnici jde rychle dopředu a je nutné s ním držet krok. „Každý se tu musí zdokonalovat a učit se. Když se toho člověk nebojí, nemá problém u nás vyniknout,“ říká Jitka Češková, vedoucí skupiny rozvoje lidských zdrojů. Tak proč to nezkusit?

Správa železniční dopravní cesty je státní organizace, která se stará o provoz železničních tratí v České republice. Často bývá zaměňována s Českými drahami – ty jsou však na tratích pouze dopravcem. V SŽDC pracuje téměř 18 tisíc zaměstnanců.

SŽDC se stará o:

9 469 km tratí v ČR

6 735 mostů

158 tunelů

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější