Nestlé needs YOUth: Bojujeme s nezaměstnaností absolventů
poweredbyexperts

Nestlé needs YOUth: Bojujeme s nezaměstnaností absolventů

Světová jednička v rychloobrátkovém zboží Nestlé je známa svými společensky prospěšnými aktivitami. Jednou z nich je celoevropská iniciativa Nestlé needs YOUth, která se zaměřuje na zaměstnávání mladých lidí. Cílem této iniciativy je srazit poměrně vysoké procento nezaměstnanosti, se kterým se tato skupina potýká. U nás je součástí této iniciativy vedle stáží a graduate programů také bezplatné kariérní poradenství, během kterého se dozvíte nejen, jak vyšperkovat životopis či zaujmout na pohovoru, ale také jak si uvědomit sebe sama a své kvality.

Kariérní poradenství

Nestlé Kariérní poradenství se skládá ze tří částí. První je Job Clinic, ve které se dozvíte, jak se dělá byznys v jednotlivých divizích společnosti, co se očekává od lidí, kteří tam pracují, a čemu se věnují. Druhou částí je CV Clinic. Ta vás komplexně připraví na proces hledání a získání práce. Dozvíte se, kde a jak hledat práci, jak napsat dokonalý životopis nebo jak zapůsobit na pohovoru. Třetí částí je mentoring – osobní schůzky se zkušeným mentorem – zaměstnancem Nestlé, který s vámi objeví vaše silné a slabé stránky, vaše příležitosti i potenciální hrozby a nasměruje vás tak, abyste si o své kariéře dokázali rozhodnout.

Do programu se můžete přihlásit zde: www.karieravnestle.cz/nestle-pro-mlade/karierni-poradenstvi/

Jednou z účastnic Nestlé Kariérního poradenství byla i Veronika Netolická. Veronika studuje mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Dosavadními pracovními zkušenostmi se začala více profilovat do personalistiky a také ji zajímá marketing. Nemohla se ale rozhodnout, co ji baví víc. Nedávno se zúčastnila Nestlé Kariérního poradenství, které jí pomohlo tuto otázku zodpovědět. A shodou štěstí, náhod a zároveň velkého talentu před pár týdny do Nestlé nastoupila na stáž.

Foto: Studenta

Nastupuješ do oddělení HR. Budeš mít možnost se přesunout do jiného oboru?

Ano, ta možnost tady je. Skvělé je, že budu mít možnost nahlédnout i do oddělení marketingu, takže si vyzkouším oba obory.

Víš, čemu přesně se budeš v Nestlé věnovat?

Je to skvělá náhoda, ale po současném stážistovi budu přebírat starost právě o Nestlé Kariérní poradenství, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku, kde je poradenství teprve v zárodku. Zároveň chceme celý program ještě vylepšit, aby byl pro ostatní účastníky co nejpřínosnější.

Vraťme se ke kariérnímu poradenství. Skládá se ze tří částí – Job Clinic, CV Clinic a Mentoringu. Který z těchto pilířů byl pro tebe nejpřínosnější?

Zajímavé a přínosné bylo úplně všechno. Během Job Clinic, kde se představovala jednotlivá oddělení Nestlé, jsem si opět ujasnila, že HR a marketing jsou moje obory. Má mentorka Zuhal mi zase pomohla najít mé slabé a silné stránky a podpořila mě v mém zájmu. V CV Clinic jsem se dozvěděla, jak efektivně napsat životopis. Cítím se teď mnohem lépe připravená do budoucna, už tuším, na co firmy a personalisté nejvíce hledí.

Podívejme se teď konkrétněji na mentoring. Tvou mentorkou byla Zuhal Civi, HR ředitelka Nestlé Česko. Pracovaly jste s připravenými cvičeními, nebo pojala Zuhal mentoring nějak netradičně, po svém?

Už během úvodní hodiny kariérního poradenství jsme dostali takové domácí úkoly, kde jsme si měli sami vyplnit naše slabé a silné stránky a trochu o sobě začít přemýšlet. To jsme se Zuhal všechno prošly a prokonzultovaly. Nakonec mi potvrdila, že se můžu opravdu věnovat jak HR, tak marketingu, a tehdy jsme právě dospěly k závěru, že nejlepší bude, když nastoupím na stáž. Pohovorem jsem prošla a jsem tady. Hrozně se těším na všechny příležitosti, kterých se mi dostane!

Foto: Studenta

ZUHAL CIVI

Zuhal Civi je HR ředitelkou české a slovenské pobočky společnosti Nestlé. U nás působí od loňského roku, v Nestlé však pracuje celkem již sedm let. Funkci personální ředitelky zastávala už v Istanbulu, odkud pochází. Je spoluautorkou české verze Nestlé Kariérního poradenství, vystudovala psychologii a mentoringu se věnuje na mnoha úrovních.

Z vlastní zkušenosti vím, že pro studenty bývá obtížné najít si relevantní praxi, brigádu, práci na poloviční úvazek. Většinou nevědí, co by je bavilo, čemu se chtějí věnovat. Jak jim může Nestlé Kariérní poradenství pomoci si tuto otázku zodpovědět?

Program je navrhnut přesně tak, aby mladým lidem pomohl najít si svou cestu. Jak, to už je ale v jejich rukou. Vždy všem říkám, že my jsme tady, abychom vás navedli, dali vám maximum informací, ale ten, kdo sedí na místě řidiče, jste jen a jen vy.

Kde se vlastně vzal koncept Nestlé Kariérního poradenství?

Jedná se o celoevropskou iniciativu Nestlé needs YOUth. Nestlé se snaží dávat příležitosti mladým lidem a bojovat tak s vysokým procentem nezaměstnanosti. Iniciativa zahrnuje nejen kariérní poradenství, ale také poskytování stáží a programů pro čerstvé absolventy.

Kariérní poradenství funguje v každé evropské zemi. Pokaždé je ale navrženo tak, aby odpovídalo lokálním potřebám. V Česku a na Slovensku se program skládá ze tří hlavních pilířů – Job Clinic, kde přinášíme maximální množství informací o různých pracovních pozicích, CV Clinic, kde učíme, jak psát životopis nebo hledat práci, jak zapůsobit na pohovoru, jakou zvolit strategii, a nakonec samozřejmě mentoring, který jsme do programu implementovali, aby naučil účastníky využít všechny získané informace.

Zůstaňme u mentoringu – co je jeho hlavní cíl?

Není to žádný strojený proces, spíše snaha o komunikaci a motivaci najít si svou vlastní cestu. Jak říkala Veronika, máme připravené úkoly, díky kterým se účastníci zamyslí nad vlastními hodnotami, očekáváními, silnými a slabými stránkami a kompetencemi. To vše s nimi pak probereme a společně se nad nimi zamyslíme. Mentor je někým, kdo vás navede k tomu, abyste se nakonec rozhodl správně – tedy jak chcete vy.

Jak setkání vedete vy?

Někdy sdílím vlastní zkušenosti, někdy zadávám další úkoly. Například aby si mentee (žák mentora) promluvil s někým z oboru, který se mu zamlouvá, aby si udělal rešerši společností, které ho zajímají, a podobně. Snažím se každé setkání upravit tak, jak je zřejmé, že mentee potřebuje.

Setkání s Veronikou skončilo jejím nástupem na stáž v Nestlé.

Ano, už od začátku, když jsme si povídaly o jejích zájmech a studiu, jsem z ní byla nadšená. Jak se věnuje tomu, co ji baví, třeba jazykům a jejich výuce. Zjistily jsme ale, že se nemůže rozhodnout mezi prací v marketingu a v HR. Ptala jsem se jí, co může udělat pro to, aby se rozhodla. A ona řekla, že si to asi bude muset vyzkoušet. Zeptala jsem se jí, zda neuvažuje o stáži, a ona odpověděla, že ano, že by byla ráda. Věděla jsem, že náš současný stážista bude již brzy na stáži končit, a navrhla jsem ji proto k pohovoru s naším náborovým oddělením. Dali mi za pravdu, Veronika k nám nastoupila!

Jakým způsobem jsou mentoři „přidělováni“ účastníkům poradenství?

To je úplně náhodně. Výjimkou jsou mentoři, kteří mluví pouze anglicky, jako jsem já. Ty se náš koordinátor snaží přidělit lidem, kteří mají dobrou angličtinu.

Veronika studuje mezinárodní obchod, vy jste sudovala psychologii. Jak určující je studovaný obor pro budoucí kariéru na českém trhu?

Pokud jste se studiem spokojeni, je to skvělé a máte vlastně vyhráno. Pokud ne, a to se může stát, záleží na vás a na tom, jak se toho zhostíte. Pokud vás baví něco jiného, udělejte pro to všechno a ono to vyjde. V mém týmu dokonce pracuje kolegyně, která vystudovala PhD. na stavební fakultě. Když přijdete na Nestlé Kariérní poradenství, věřím, že vám pomůžeme se rozhodnout, jak dál a jak pořádně využít všech příležitostí!

Text: Jana Samšuková

Foto: Marek Sybal

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější