reklama
 
Pět, nebo šest růží? A nebo raději tulipán? Pár květinových tipů
poweredbyexperts

Pět, nebo šest růží? A nebo raději tulipán? Pár květinových tipů

Květináři by mohli vyprávět – když na to přijde, zákazníci dost tápají nad počtem a druhem květin, které chtějí darovat. Z lásky, z provinění, z radosti i ze smutku. Připravili jsme malého průvodce světem květin. Pravidla jsou nakonec docela jednoduchá.
reklama

Narozeniny i pohřby

Květomluva je ale hlavně pro hračičky. Pojďme se na květiny kouknou praktickým okem. Většinou se v květinářství řeší hlavně počet. Lichý, nebo sudý?

Sudý počet je spojován se smutečními kyticemi. Podle některých výkladů patří jedna květina zemřelému a ta druhá Bohu. Na hrob se většinou nosí bílé květiny, často lilie.

Při všech ostatních příležitostech je vhodné dávat lichý počet květin. I při narozeninách – s jednou výjimkou, a tou jsou kulatá jubilea. Při nich je „povoleno“ darovat sudý počet květin, který koresponduje s věkem oslavence. Mimochodem, tyhle počty jsou běžné hlavně ve střední a východní Evropě, například v Americe jsou zvykem pugéty dvanácti růží i pro slavnostní příležitosti.

Řeč květin

Neméně důležitý je ale i samotný výběr květiny, pomocí které lze vyjádřit myšlenky a pocity. Co jednotlivé květiny říkají?

Chcete někomu dát najevo své zalíbení, náklonnost a vášeň? Pak jednoznačně nešlápnete vedle, když daruje růže. Květinovým symbolem lásky je neodmyslitelně růže rudá – ať samotná nebo v početné kytici. Kytice plných květů růží symbolizuje také vyjádření díků – snad každý už někdy daroval růži, i když třeba naposledy paní učitelce na základní škole.

Foto: Studenta

Nejen růží můžete druhému „říct" svou náklonnost - ale orchidejí, květinou oceňovanou pro svou krásu a vzácnost, která symbolizuje smyslnost a vášeň.

Lilie, narcis nebo pivoňka - to jsou květiny přátelství a usmíření. Bílá lilie jako symbol čistoty a naslouchání, žlutý narcis znamenající význam úcty a pivoňka neboli květina dávných lásek, důvěry a porozumění  v pokračujícím přátelství.

Které raději ne?

Při výběru květin dejte pozor - některé květiny skrývají dvojí význam nebo nejsou vhodné. Příkladem je třeba chryzantéma – znamená sice lásku, všeobecně je vnímána jako symbol věčnosti, ale v naší zemi se vžila především jako květina zesnulých a zdobí především hřbitovy. Totéž platí i pro karafiát. Obvykle symbolizuje vášeň, ale někteří lidé tvrdí, že přináší smůlu. Proto radíme - karafiáty dívce raději ne.

FB SOUTĚŽ

Chcete vyhrát puget 100 ks růží nebo tulipánů pro svoji polovičku k Valentýnu? Na našem FB Studenta pro vás máme jednoduchou soutěž.

Pozor, trvá ale jen do pondělí 13. února.

Nejčastěji lidé darují růže, anebo i výše zmiňované gerbery, což už zavání trochu nudou, no ne? Občas je dobré být trochu kreativní a vybrat neokoukané kvítí. Dnes jsou docela v módě různě namíchané a lehce extravagantní kytice, vždy to chce ale soudnost při výběru typu a barev.

Nezapoměňte na barvy

Neméně důležitým kritérie při výběru kytky je barva, která také mnohé prozradí. Co konkrétně?

- bílé květiny jsou často spojeny s nevinností, upřímností a úctou, vyjadřují jednoduchou krásu

- černou květinou podpoříte smutek a důvěru

- červená květina mění sílu nenápadné květiny na vášeň a lásku. Symbolizuje také krásu, odvahu a teplo.

- zelená symbolizuje naději či štědrost

- oranžové květiny vyjadřují energii, touhu, nadšení i bohatství

- žlutou dáte najevo žárlivost

Vlevo a bez papíru

Na závěr ještě malé připomenutí. Květina i kytice se vždy (slovy VŽDY) dává bez papíru. Je dobré mít papír při ruce a nabídnout ho obdarovanému na transport, ale vtípky typu „Nechal jsem to v tom rovnou, rozbal si to doma, haha“ moc cool nejsou. Květinu nebo pugét dále držíme v levé ruce, abychom pravou mohli přát.

Foto: Studenta

Nalákali jsme vás a už jste si jistí, jakou květinu a kolik kusů? Mějte vždy i na paměti, že důležité je obdarovat své milé a blízké takovými květinami, které patří k jejich nejoblíbenějším. Vyberte si tu pravou a nechte ji doručit až domů či do kanceláře.

Text: Ella Mahdalová

Foto: bigstockphoto.com, flowers-go-home.cz

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější