Slaví čeští studenti Valentýn?

Slaví čeští studenti Valentýn?

Svátek svatého Valentýna je velmi populární po celém světě. Někteří jsou z oslavování lásky nadšení, jiní nechápou, proč se tento svátek vůbec slaví. Jak se na tento svátek díváme my?

Jak už to tak bývá, vše má svůj počátek a důvod. Nejinak tomu je i u svátku sv. Valentýna. Legenda praví o době starého Říma, kdy v zemi vládl Claudius II. Claudius II. se bál toho, že muži by chtěli zůstat doma se svými ženami a rodinami, proto jim zakazoval se brát. Potřeboval je v boji, jako schopné vojáky. Jak už to tak bývá, vždy se někde objeví někdo, kdo s daným přístupem nesouhlasí a jde si svojí cestou. Takovým člověkem byl kněz Valentýn. Tajně oddával ty, kteří se milovali a chtěli spolu žít. Jednoho dne byl Valentýn prozrazen, byl zatčen, odsouzen a 14. února popraven. Od té doby se každý rok slavil 14. únor jako svátek všech zamilovaných.

Češi ho příliš nepřijímají

Valentýn je v naší zemi poměrně mladý svátek. Přišel k nám z Ameriky, kde ho mají ve velké oblibě. Mezi staršími lidmi se Valentýn skoro vůbec neuznává. Mnoho lidí ho nemá rádo právě proto, že pochází z Ameriky, jiní za ním vidí jen touhu společnosti po penězích. Slaví ho spíše mladší. Rájem je Valentýn především mezi obchodními řetězci, které za účelem prodeje plní výlohy rudými plyšovými srdci, roztomilými plyšáky, čokoládovými bonbony ve tvaru srdce a jinými symboly lásky jen proto, aby do obchodu dostaly kupce. Mladí Valentýn obvykle slaví v kavárnách, v čajovnách, nebo restauracích. Jsou ale i tací, kteří nemají rádi příliš pozornosti, a proto si raději pustí kupříkladu v pohodlí domova nějaký film, či když jsme již u Valentýna, romantickou komedii. Obecně je tedy Valentýn přijímám spíše mezi mladšími ročníky. Ty se obdarovávají květinami, bonboniérami, plyšáky, nebo třeba lístky do kina, či divadla. Někteří to pojmou zcela jednoduše a jen se políbí. Jiní Valentýna berou jako den lásky, kdy se láska musí brát skutečně vážně a se vším všudy, proto se v poslední době poměrně rozmohlo nakupování nejrůznějších erotických her, erotických pomůcek a afrodiziak. Každý Valentýna zkrátka bere po svém.

Jak na svátek sv. Valentýna koukají studenti?

Ne všichni Valentýna přijímají. Někteří jsou jeho odpůrci a jiní ho zkrátka neřeší. Zeptali jsme se několika studentů a studentek, co si o Valentýnu myslí, zda ho slaví a jak ho slaví.

Jakub (21)

Já Valentýna neslavím, protože nemám s kým. U slečny, se kterou bych to chtěl slavit, je to jen jednostranná láska. Proto raději Valentýna trávím buď sportováním, nebo sám doma třeba koukáním na film.

Honza (25)

Valentýna neslavím. Přijde mně jako stupidní americký svátek. Nemám chuť slavit vše a už vůbec ne na povel. Raději si zajdu s kamarády na pivo.

Markéta (23)

Svátek zamilovaných jsem slavila vždy, když jsem měla přítele. Bylo to romantické a kouzelné. Dělali jsme si radost malými dárky, příjemnou večeří a pěkným večerem, nyní již spolu nejsme, a tak Valentýn slavím s kamarády u sklenky vína.

Lucie (17)

Svátek všech zamilovaných neslavím. Nevím, proč by se láska měla slavit jen jeden den v roce? Když někoho miluji, tak nemusím svoji lásku dokazovat jen jeden den v roce. Tento den buď trávím doma, nebo v kavárně s někým, kdo má na Valentýn podobný pohled jako já.

Text: Caroline Kornelová

TIP pro vás, kteří Valentýn slavíte

Nakupujte květiny chytře – objednejte z pohodlí domova

Nákup květin v internetovém prostředí má svoje výhody. Nespornou výhodou je zajisté úspora času, který nemusíte strávit v květinářství. To oceníte zejména při nákupu větších kytic, kdy bývá jejich příprava časově náročnější. Květiny si poté můžete osobně vyzvednout na prodejně, ale hlavní výhodou je možnost doručení květiny na Vámi zadanou adresu. Ke květině je samozřejmě možné přiložit kartičku s Vaším věnováním, láhev Portského či pozornost v podobě bonboniéry.

V mnohých případech neoceníte jen úsporu časovou, ale i tu finanční. Například v internetovém květinářství www.flowersgohome.cz velice mile překvapí nízká cena kvalitních červených růží, a to i v období Valentýna, kdy se jejich cena běžně zvyšuje i o desítky procent. Jejich šikovná floristka si hravě poradí s malou kytičkou, stejně tak jako třeba s kyticí 100 rudých růží.

Máte-li raději tulipány, zkuste i jejich nabídku. Holandské tulipány si v tomto “malém květinářství s velkými možnostmi“ vybírají a objednávají zprostředkovaně přímo z nabídky holandské burzy.

Zboží je poté dopravováno přímo na prodejnu bez meziskladování ve velkoobchodech.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější