Accenture - květen 2018
poweredbyexperts

Práce v mezinárodním prostředí se do života hodí

Spousta z nás sní o práci, která by nám umožnila být v kontaktu s celým světem. Málokdy ale na takovou skutečně narazíme, zvlášť takzvaně z pohodlí domova, aniž bychom se kvůli ní museli stěhovat do zahraničí. Martin Koska měl štěstí a tenhle sen se mu splnil už během vysoké. Začal totiž pracovat v globální společnosti, která zahraniční zkušenosti nejen zprostředkovává, ale také vyžaduje.

"Když komunikujete s lidmi z Asie, musíte číst mezi řádky. Pokud třeba jejich odpověď zní asi ano, ve skutečnosti většinou myslí ne, akorát to nejsou na rozdíl od nás zvyklí říkat přímo," vysvětluje Martin jednu z mnoha kulturních odlišností, se kterou se při své práci setkal a která ho ze začátku docela překvapila. Teď už ho ale prý nic podobného nezaskočí.

Mezinárodní pracovní prostředí globální společnosti typu Accenture, kde Martin působí, nespočívá v tom, že během dne potkáte dva cizince v kuchyňce, ale v každodenní osobní, telefonické nebo písemné komunikaci s kolegy, klienty, jejich dodavateli a zákazníky, kteří pocházejí z různých koutů světa. A zpravidla čím dále jsou, tím mohou být rozdíly v jejich přístupu a práci markantnější.

"Potřebujete bezpečně znát kulturu lidí, se kterými jednáte, protože jinak brzy zjistíte, že ke stejné situaci přistupují jinak než vy." A to může být někdy docela výzva. "Poznávání lidí z různých kultur a vnímání jejich potřeb, přání a pohledu na svět mě obohacuje," říká ale Martin. "Zajímá mě například jejich názor na ekonomické nebo společenské změny, které se u nich dějí, ale také, jak vnímají Čechy. Zjistil jsem třeba, že jsme ostatními považováni za poctivý národ, což je fajn. Na druhou stranu bychom se ve srovnání s jinými měli naučit lépe zviditelňovat výsledky naší práce a také nám trochu chybí optimismus."

Foto: Michaela Danelová

Do Accenture Martin nastoupil už během svého vysokoškolského studia a za třináct a půl roku svého působení zde pracoval celkem na deseti různých pozicích. Kariérní cesta se tu totiž může vyvíjet různými směry, a proto není výjimkou ani přecházení mezi jednotlivými divizemi společnosti. "Zaměstnanci mohou profesně růst a získávat nové zkušenosti například tak, že projeví zájem o některou z aktuálně otevřených pozic na našem interním seznamu, nebo se přes náš globální systém přihlásí ke krátkodobé výpomoci na jiných odděleních společnosti v České republice nebo zahraničí."

Seznamte se s velkým byznysem

Možná jste o tom nevěděli, ale Accenture pomáhá svým klientům z různých průmyslových odvětví stát se v oblasti svého podnikání výkonnějšími. Odborné služby a řešení poskytuje v oblasti strategií, poradenství, digitálních technologií, technologických služeb a podpory podnikových procesů. Podle Martina je takový outsourcing u firem běžný, obzvlášť u těch větších. Accenture je ale v tomto směru unikátní, protože nenabízí jen jednotlivé dílky skládačky, například pouze softwarové řešení, ale svým klientům poskytne kompletně vše a svou strukturu přitom ještě dokáže měnit podle jejich potřeb.

Martin ví, o čem mluví - působí totiž právě v odvětví Business Process Services (BPS), které je součástí Accenture Operations - jedné z pěti hlavních celosvětových divizí společnosti. Klientům napříč odvětvími a kontinenty tak pomáhá vykonávat spoustu činností lépe, efektivněji a levněji. Práce v BPS je proto často označována za seznamku s velkým byznysem.

Accenture

Accenture je globální společnost poskytující odborné služby a řešení v oblasti strategií, poradenství, digitálních technologií, technologických služeb a podpory podnikových procesů. Jejich klienty jsou velké mezinárodní společnosti a uplatnění tu můžete najít, ať už vás zajímá jakákoli oblast businessu, jejich záběr je totiž opravdu hodně široký.

Accenture Operations sídlí od letošního jara v nové budově Visionary v pražských Holešovicích. Podívejte se na právě otevřené pozice a fotky ze zákulisí práce v Accenture.

Poslední dva roky Martin působí na pozici Capability Lead. Na starosti má všechny projekty v oblasti specifických služeb včetně těch, které jsou ještě v přípravné fázi. Například výrobcům elektroniky, zemědělské techniky nebo automobilové společnosti jeho tým pomáhá spravovat síť záručních servisních partnerů nebo sledovat všechny náklady spojené se záručními opravami.

Co zrovna frčí?

Je těžké z takového množství zajímavých oborů a problémů vybrat něco, co by stálo zejména za zmínku. Martin nakonec po delším zamyšlení vybral farmacii, především v oblasti pharmacovigilance, kde vidí velký potenciál. Accenture se v rámci ní podílí na snižování výskytu nevhodných léků a léčiv na trhu, z čehož vlastně těžíme my všichni.

"Farmaceutické firmy mají povinnost i vlastní zájem sbírat informace o nežádoucích účincích jejich léků a léčiv ze všech možných zdrojů během klinického testování, ale i po uvedení na trh. Pomáháme jim proto například překládat zprávy v lokálních jazycích od lékařů nebo pacientů do angličtiny a následně zajišťujeme, že jsou už přeložené a ve správném formátu zadané do centrální databáze klienta apod. Farmaceutické firmy tak všechny důležité informace získávají rychle a mohou případně na nežádoucí účinky včas zareagovat."

Jazyky jsou klíčové

Pracovní příležitosti jsou v Accenture velmi rozmanité. Například ve farmaceutické oblasti nacházejí uplatnění zkušení lékaři a farmaceuti, ale i studenti a absolventi nejrůznějších fakult, kteří zde mohou v závislosti na pozici získat práci i bez předchozí praxe. Spíš než pracovní zkušenosti jsou tu totiž důležité jiné předpoklady, zejména znalost jazyků a chuť rozvíjet se v mezinárodním byznysu.

Foto: Michaela Danelová

"Hledáme lidi, kteří jsou zodpovědní, poctiví, mají pozitivní přístup a ovládají alespoň jeden cizí jazyk. Angličtinu do toho nepočítáme, protože ta už je v dnešní době standard. Dále je pro nás důležité, aby uchazeči měli chuť učit se novým věcem, chtěli na sobě pracovat, zapojili se do týmu a pomáhali měnit našim klientům jejich fungování k lepšímu s využitím technologií a postupů, které jsou ve světě na špici," vysvětluje nám Martin předpoklady, které by měli zájemci o práci splňovat. "Absolventi mají příležitost pracovat s velmi zkušenými profesionály z různých oborů jako jeden tým, a z první ruky tak od nich získávat spoustu zkušeností. Tito odborníci zase mohou pracovat v dynamickém a otevřeném prostředí. Síla velké mezinárodní firmy je v tom, že poskytujeme služby po celém světě a navzájem sdílíme know-how."

Accenture podle něj klade velký důraz na fair-play a rovné příležitosti, proto se může každý zaměstnanec dál jakkoli specializovat: "Naskočte do našeho rozjetého vlaku, který jede velkou rychlostí, a vytvořte si expertizu v nějaké oblasti nebo se rozvíjejte na lídra týmu. Možností je spousta."

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější