mladá slečna
poweredbyexperts

Šetříte? Začněte! Cesta kolem světa za tři stovky měsíčně

Kdo šetří, má za tři. No anebo prostě má na to, co chce, což je dneska taky docela luxus. Klíč je přitom docela jednoduchý – šetřit se musí chytře. V matraci se vám peníze nerozmnoží a na běžném účtu taky ne, když je ale správně zainvestujete, můžou se k vám koruny koulet, ani nebudete vědět jak. Nemluvíme teď nutně o Wall Street nebo o zlatě, ale o běžně dostupných možnostech, jak svoje úspory trochu přifouknout. Bez problémů a bez starostí.

Devět z deseti Čechů prý spoří, často k tomu ale používají jen běžné účty. Ty jsou přitom určeny primárně k tomu, aby vám na ně peníze od rodičů nebo z brigády přišly a zase z nich odešly, když platíte nájem nebo si kupujete nové boty - to znamená, že nic nevynášejí. Naopak vám z nich inflace každoročně peníze vycucává, takže využívat běžné účty ke spoření se nakonec nemusí vůbec vyplatit.

Investice nejsou věda

Pokud máte na účtu každý měsíc volné alespoň tři stovky, můžete je zkusit pravidelně investovat do podílových fondů. Ty mají tři velké výhody - profesionální správu (fondy za vás spravují investiční odborníci), omezení rizika (správce fondu investuje do řady cenných papírů zároveň, takže vaše vklady nebudou nijak výrazně postiženy tím, jestli jedna služba nebo komodita půjde zrovna nahoru nebo dolů) a vysokou likviditu (svoji investici můžete rychle přeměnit zpátky na peníze).

Protože za vás ve fondech peníze pracují, mohou vám přinést více než jakýkoli běžný nebo spořicí účet. Nevyplatí se ale investovat jen krátkou dobu, lepších výsledků dosáhnete při delším investičním plánu. Pro představu doporučujeme kalkulačku na investujtepravidelne.cz - ta vám ukáže, jak se vaše investice může v čase vyvíjet podle toho, jak dlouho a kolik peněz si chcete odkládat stranou.

studenti
poweredbyexperts
Jak na nový semestr s klidem v peněžence
29. 10. 2018
2 minuty pro tvoje finance

Pokud si nejste jistí, jak se do investování pustit, a říkáte si, že něco takového se vám nikdy nepodaří nastartovat, nemusíte si dělat starosti. V Komerčce za vás všechno na místě nastaví, stačí jen zaskočit na pobočku. Odborníci s vámi podle toho, jak dlouho chcete šetřit a jaký typ investora jste (je pro vás důležitější bezpečí vkladů, nebo chcete vidět spíš vyšší zhodnocení?), vyberou to nejvhodnější portfolio a vy už se pak můžete jen pohodlně usadit a sledovat, jak se vaše peníze množí.

Investiční účet samotný lze ovládat jak v internetovém bankovnictví, tak i prostřednictvím mobilního telefonu. Nikam proto už pak nemusíte chodit, vše vyřídíte pohodlně z domova. Pokud tak třeba budete chtít něco ze svých investic utratit, prostě jen zadáte požadavek na odkup peněz a do týdne je máte na účtu. Takže cesto kolem světa, here we come!

Staré dobré stavebko

Ceny nemovitostí jsou v poslední době dost šílené, na tom se asi shodneme všichni. A podmínky pro hypotéky se nedávno zpřísnily tak, že dnes "hypošku" v podstatě nedostanete, pokud nemáte naspořeno alespoň 20 % z výsledné ceny nemovitosti. To není málo a představa o budoucím pořízení bytu nebo domu snů je tak stále v nedohlednu. Pořád jsou tu ale možnosti, jak se k tomu dream housu dostat - mezi takové stálice na našem finančním trhu patří stavební spoření.

Spořit si skrze ně můžete pravidelně i nepravidelně jakoukoli částku, peníze se vám úročí lépe než na spořicím účtu a ročně k tomu můžete získat státní podporu až dva tisíce korun podle toho, jaký obnos si odkládáte. Až budete mít naspořenou dostatečnou částku, můžete díky "stavebku" využít výhodnější úvěry na bydlení s lepším úrokem - což nám věřte, že se bude hodit - anebo pokud si mezitím tu koupi bytu nebo domu rozmyslíte, můžete naspořené peníze použít i na cokoli jiného.

Šetřete s Komerčkou

Nový PS4, cesta kolem světa nebo třeba vysněný byt můžou být blíž, než si myslíte. Stačí jen začít spořit včas.

Pravidelné investice

 • od 300 Kč měsíčně
 • výrazně vyšší zhodnocení než na spořicím účtu
 • peníze do týdne na účtu

Stavební spoření

 • jakákoli částka pravidelně i nepravidelně
 • vyšší zhodnocení než na spořicím účtu
 • státní podpora až 2000 Kč ročně

Penzijní připojištění

 • nárok na státní podporu už od vkladu 300 Kč měsíčně
 • změna příspěvku kdykoli podle aktuálních možností
 • přispívat vám může i zaměstnavatel
 • ukončení už po 24 měsících (od naspořené částky se však odečte státní podpora a zdaní se příspěvky zaměstnavatele)
 • při dostatečné částce možnost odchodu do důchodu o pět let dřív

Víc informací najdete na kb.cz.

Brzy na penzijko? Ale vůbec ne!

Myslet už teď na stáří se vám může zdát totálně mimo, ale i tady platí "čím dřív, tím líp". Čím dřív totiž šetřit začnete, tím menší částky můžete ze začátku vkládat, aby se vám na konci přece jen podařilo dosáhnout dostatku prostředků na klidné stáří. Je totiž samozřejmě obrovský rozdíl v tom, jestli spoříte dvacet nebo čtyřicet let - jakkoli sci-fi se vám obě ty doby asi momentálně zdají. Zatímco teď nějaká stovka navíc příliš nebolí, s rodinou, hypotékou, leasingem na auto a stářím na krku už můžete počítat každou korunu a litovat, že jste bývali nezačali dřív.

Dobrou možností pro začátek je penzijní spoření. Když do něj měsíčně pošlete aspoň tři stovky, dosáhnete na státní podporu. A pokud jste zaměstnaní, může vám do penzijka přispívat i zaměstnavatel. Když budete chtít posílat víc nebo méně, můžete svoje nastavení kdykoli změnit on-line, a pokud budete mistr spořitel a našetříte si dostatek, můžete jít do důchodu až o pět let dřív, což ve finále taky nemusí být k zahození - ačkoli se to teď možná nezdá.

Jděte na to chytře a i za malé peníze si budete moct dovolit velké věci, stačí jen neotálet a pustit se do toho. Protože každý měsíc, kdy si šetříte, se počítá.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější