Valeo - květen 2018
poweredbyexperts

UFO přece jen existuje! Vyvíjejí ho studenti

Jestli vaše srdéčko při zhlédnutí těch tří mysteriózních písmenek zaplesalo, možná vás trochu zklameme, že zkratkou UFO tentokrát nemyslíme malé zelené mužíčky. Pokud vás ale zajímá automotive a to, jak šikovní jsou vaši vrstevníci, kteří se v tomto odvětví už činí, rozhovor s Ondrou Lufinkou a Honzou Kadeřábkem s chutí přelouskáte. Tito dva mladí a nadějní doktorandi totiž ve společnosti Valeo momentálně vyvíjejí robotickou plošinu, která bude pomáhat testovat autonomní auta. A možná bude jednou taky létat, kdo ví. :)

Kluci, co je UFO? Kromě létajících talířů, tedy.

Honza: UFO vyvíjíme ve Valeu jako nástroj pro budoucí podporu ADAS (Advanced Driver-Assistance Systems) testování. Je to robotická platforma, na kterou je možno navěsit vícero druhů maket překážek nahrazujících objekty z reálného světa (chodec, cyklista, automobil, zvěř atd.). S těmito maketami je pak díky UFO možno pohybovat kolem testovaných automobilů po trajektoriích dle konkrétního testovacího scénáře.
Ondra: Projekt máme zároveň svázán s našimi disertačními pracemi. Cílem je vytvořit platformu, která bude plně autonomní a schopná se synchronizovat s testovaným automobilem, případně časem řešit i spolupráci více platforem pro simulaci složitějšího provozu.

Jak plošina vypadá?

Ondra: Je to nízká a odolná robotická platforma, která je koncipovaná tak, aby ji automobil mohl v případě potřeby přejet a target (chodec apod.) na ní umístěný se v případě kolize uvolnil a volně "odletěl".
Honza: Má zhruba deset centimetrů na výšku a je ve tvaru čtverce o hraně jeden metr. Je z ocele a prototyp má bílou barvu.

Ondra & Honza

Ondra Lufinka pochází z Liberce, vystudoval Elektroniku a aplikovanou informatiku na FEL ZČU v Plzni a momentálně tam pokračuje v doktorském programu se zaměřením na inteligentní systémy pro automotive. Se společností Valeo spolupracuje v rámci své disertační práce.

Honza Kadeřábek pochází z Příbrami. Vystudoval obor Informační a řídící technika na Technické fakultě ČZU v Praze a v současnosti tam i on pokračuje v rámci doktorského programu. K tomu pracuje ve společnosti Valeo jako trainee.

Podobnost názvu s návštěvníky z vesmíru je tedy čistě náhodná?

Ondra: Čistě. Je to zkratka pro "Ultra-Flat Overrunable robot", ale budeme ho ještě měnit.

V jaké fázi jste s projektem teď?

Honza: Doposud byly vyrobeny první dva prototypy - nepočítám pár dřevěných předprototypů, které si hrdě schováváme na památku. :) - a pracujeme dál. Dalo by se říct, že tato UFO už umějí přesně to, co je při základních testech potřeba. Zkuste si ale představit náročnost podmínek, ve kterých budou UFO v běžném provozu operovat: je tu vlhko, horko, nebo naopak zima, odlétávající štěrk, prach a obrovské vibrace. Právě na tom, aby všem těmto vlivům byla platforma schopna odolat, teď s Ondrou pracujeme.

Je na ní něco unikátního?

Ondra: Je to projekt vytvořený výhradně studenty doktorských, případně magisterských technických oborů, to je asi docela unikátní. Snažíme se využít běžně dostupné a zároveň low-cost prostředky, protože podobné produkty dostupné na trhu jsou velmi drahé (v řádu milionů korun).

Foto: Valeo

Samotný nápad ale od studentů nevyvstal, že ne?

Juraj Prstek, mentor projektu: Nápad na čistě studentský projekt vznikl před pěti lety v hlavě tehdejšího generálního ředitele. V rámci brainstormingu jednotlivých vývojových oddělení pak vznikl požadavek na vývoj plošiny, která by nám pomohla rychleji a efektivněji testovat. Našli jsme studenty, kterým se nápad líbil, a začali jsme pracovat. Od prvních modelů, které vypadaly jako z katalogu dětských hraček, nám zatím cesta k tomuto plně robotizovanému prototypu zabrala 3,5 roku.

Asi jste nedělali všichni všechno, že?

Ondra: Jasně že ne. Na podobných projektech je běžné, že se každý člen týmu soustředí na část, ve které je odborníkem. Není snad ani možné, aby jeden člověk řešil zároveň strojařskou konstrukci, hardware elektroniky a do toho ještě programoval. Honza se teď zabývá spíše mechanikou, během projektu se na ní podíleli i další lidi, já řeším momentálně elektroniku po stránce hardware i software, ale během návrhu mi také pomáhali ostatní členové týmu. Samozřejmě jsme ale museli všichni spolupracovat, abychom se domluvili na celkovém konceptu zařízení.

Co bylo na vývoji složitější, hardware, nebo software?

Ondra: Z hlediska elektroniky je rozhodně náročnější softwarové vybavení mikroprocesorů, které UFO řídí. Musí fungovat real-time, řešit nedostatky hardwarových částí, neustále kontrolovat chybové stavy a tím zabránit neočekávanému chování, provádět vlastní diagnostiku atd. Hardware je v tomto případě docela oddechovka. :)
Honza: V té "oddechovce" nám nejvíc času zabral asi vývoj konstrukce ze strojařského hlediska, tedy aby byla nízká a odolná vůči přejetí. Všichni kluci v týmu pracovali opravdu velmi pečlivě, a proto je výsledek tak robustní.

VALEO

Zajímají vás autonomní systémy budoucnosti? Přidejte se ke klukům a podílejte se na jejich vývoji taky!

--> zjistěte víc na valeo.cz

Co vás na tom celém nejvíc bavilo?

Ondra: Nejvíc mě bavilo sledovat, jak byl prototyp poprvé smontován, jak se poprvé rozjel, splnil první požadovaný scénář. Celkově to, jak začínal fungovat podle toho nekonečného tvoření u počítače.
Honza: Mě osobně baví celý tento projekt. Auta na dálkové ovládání jsou v dětských letech pro hodně kluků i holek atraktivní záliba, a díky tomuhle projektu jsem se mohl těsně po absolvování vysoké školy vlastně podílet na vývoji takového většího RC auta, které navíc bude "cvičit" skutečná autonomní auta. To mě děsně bavilo. Dostal jsem se do týmu opravdu chytrých lidí, kteří mě naučili obrovské množství technických postupů.

Co dalšího jste se naučili?

Honza: Za přibližně dva roky, co ve Valeu pracuji, jsem nabral tolik praktických zkušeností z technického oboru okolo robotiky, které mě škola nenaučila ani za ta léta dřiny. Těžko to všechno vyjmenovat.
Ondra: Já se naučil asi hlavně pracovat v týmu, řešit konkrétní problémy z praxe a celkově uplatnit znalosti ze školy na reálném prototypu.

Co plánujete vykoumat dalšího?

Ondra: Nápadů je hromada, třeba udělat z platformy létající UFO. :)
Honza: Ano, neviditelné létající UFO by se mi jako další projekt určitě zamlouvalo!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější