Jet v autě bez volantu a věřit vlastnímu nápadu…
poweredbyexperts

Jet v autě bez volantu a věřit vlastnímu nápadu…

Jedete tak v tramvaji nebo čekáte ve frontě na oběd, a najednou vás něco napadne. Je to perfektní nápad, který zní skvěle a třeba by ušetřil práci nebo trápení mnoha lidem. Jenomže je to jenom nápad. Není navržený, vyzkoušený, otestovaný, prostě neexistuje. Pracujete-li ovšem ve společnosti, jakou je třeba Valeo, můžete svůj nápad nejen uvést do praxe, ale také si ho na vlastní kůži vyzkoušet.

Mirek: Mezinárodní kontext

Pro konstruktéra je vždycky velmi důležité mít možnost si svůj produkt i takříkajíc osahat. To vám dá zpětnou vazbu, jakou žádná počítačová vizualizace nemůže poskytnout. Samozřejmě se v takovou chvíli dostavuje i určitý pocit zadostiučinění. Možnost navíc vidět, že se vaše práce setkala s úspěchem, vám pak dává i motivaci k další práci,“ říká třeba Miroslav Fric, Mechanical Design Engineer na vývojových projektech, který se podílel na vývoji demonstrátoru budoucího směřování v propojení palubních systémů. „Jde v podstatě o propojení kamer nahrazujících zpětné zrcátko, monitorování interiéru cestujících a dětí a parkovací kamery. Šlo o jednu z nejnovějších vizí naší společnosti, která se poprvé představila na  světově největším veletrhu elektroniky CES v Las Vegas.

Kompletní mechanická realizace včetně stavby prototypu proběhla v Praze, vývoj softwaru a hardwaru, stylistický návrh a optika ve Francii a dokončení obstarali v USA. „Nejsložitější na tom celém proto byla asi komunikace různých technických oborů z různých států. Taková mezinárodní spolupráce je sice výzvou, na druhou stranu i zábavou,“ podotýká Mirek, zatímco Valeo se svými klienty řeší budoucí sériovou realizaci podobných projektů a vizí postavených na obdobném – Mirkově – základu.

Taky si chcete „ohmatat“ výsledky své práce? Společnost Valeo v Česku nejen vyrábí klimatizační jednotky, kompresory, výparníky a kontrolní panely pro jejich ovládání, ale patří také mezi nejaktivnější tuzemské vývojáře senzorů, softwarů a systémů pro autonomní auta. Těmi jsou např. parkovací asistenty, kamery, automatické nouzové brzdění, hlídání mrtvého úhlu nebo adaptivní tempomaty.

Do svého pražského R&D centra navíc momentálně hledají celou řadu šikovných mladých talentů, mezi kterými můžete být třeba vy - zjistěte na kariérních stránkách společnosti Valeo.

Pavel: Když to začne fungovat…

Vyzkoušení nových technologií, které ještě nejsou v sériové výrobě, je vždy vzrušující. Když se pak jednalo o můj vlastní projekt, byl jsem pyšný. Je úžasné jet v autě po testovací dráze bez držení volantu a věřit své vlastní práci,“ doplňuje Mirka kolega Pavel Matějka, který předělal klasické sériové auto na testovací, v němž se skloubily všechny momentálně nejvyužívanější moderní technologie společnosti Valeo, například ultrazvuk, kamery, lidar či radar.

V rámci projektu jsem se vlastně dostal ke všem technologiím, které jsou v nových systémech pro autonomní vozy. Mohl jsem si je takříkajíc osahat a porozumět jim a jejich využití v reálné praxi. Také jsem měl šanci spolupracovat se špičkami v oboru automotive,“ popisuje Pavel, jehož auto se bude používat pro zaškolování nových zaměstnanců do problematiky technologií, se kterými společnost Valeo pracuje, a také pro jejich prezentaci externím partnerům a klientům. „Člověk je vždycky šťastný, když po měsících vývoje začne něco fungovat tak, jak by mělo. Profesně jsem se při tom naučil mnoho, ale taky chytil trochu nemoc z povolání. Teď jdu po ulici a všímám si, jaké auto má jaký senzor.

Foto: Studenta

Miloš: Zadostiučinění a hrdost

Nejen českými nápady jsme doma živi. Třeba Miloš Holec pomáhal vyvíjet software pro řídicí jednotku systému automatického parkování (Park4U), který nebyl původně jeho, ale i přesto díky němu získal celou řadu nových zkušeností, a to zejména se zahraničním přesahem. „V momentě, kdy byl software připraven a otestován na simulátoru, jsme si pak výsledek našeho snažení vyzkoušeli přímo v autě nejdříve na testovací dráze a poté i v reálném provozu. To byl skvělý pocit. Od té doby rád naše produkty prezentuji a pokaždé, když si sednu do kamarádova auta, které používá systém, na kterém jsem pracoval, cítím hrdost,“ říká Miloš, který na projektu a jeho dalším vývoji pracuje i nadále.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější