Poznej svoje nové spolužáky z vejšky. Vyraz na seznamovák!

Poznej svoje nové spolužáky z vejšky. Vyraz na seznamovák!

Příchodem na novou školu vyvstává řada otázek, a to především pro ty, kteří ještě na vysoké škole nestudovali. Jak se zapisuje na předměty? Co musím udělat, aby mě hned nevyhodili? Kdo mě bude učit? A jaké asi budu mít spolužáky? Právě na tyto (a další) otázky se seznamováky snaží poskytnout odpovědi. 

Každá škola, která zaštiťuje nějakou formu seznamováku, má vlastní přístup a rozdíly mezi jednotlivými pobyty jsou tedy velké. Někdy se jedná o vyloženě oborové výjezdy, jindy se jich mohou účastnit všichni studenti z celé fakulty. Zatímco například na Vysoké škole ekonomické neexistují oficiální seznamováky a všechny podobné aktivity tak jsou organizovány pouze studenty, na řadě oborů Univerzity Karlovy jsou seznamovací pobyty v úvodu studia dokonce povinnou součástí studijního programu.

Takové seznamovací pobyty se obvykle konají v externích areálech dané školy. U pobytů realizovaných samotnými studenty jsou alternativy bohatší, zpravidla se jedná o rekreační areály s možností ubytování i společenských aktivit. Oblíbeným místem mnoha školních seznamováků je příjemná lokalita Máchova jezera.

Je taky dobré vědět, že se seznamováky konají většinou od července do září. Proto pokud se chystáš nastoupit na nový obor, pohlídej si všechny důležité termíny, aby ti pak nic neuteklo. Ať už je to povinné, či nikoli.

Ptáš se, proč bys měl na seznamovák jezdit? Nejlepší důvody dávají sami studenti, kteří takové výlety již absolvovali. "Dozvěděla jsem se tam spoustu užitečných informací, co se týče organizace studia. Ale hlavně jsem poznala nové spolužáky," vzpomíná na svůj seznamovák Markéta z UK. A správné kontakty jsou důležité, přece jen se jedná o lidi, které budeš po několik dalších let potkávat velmi často. A kde jinde je poznat lépe než v uvolněné večerní atmosféře po skončení oficiálního programu?

V dalším díle se detailněji podíváme na seznamováky na jednotlivých školách!

Text: Mojmír Sedláček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější