První český student v historii pojede slavný závod osmiveslic Cambridge-Oxford

První český student v historii pojede slavný závod osmiveslic Cambridge-Oxford

České veslování zažívá neobyčejný úspěch. Absolvent pražského ČVUT a v současnosti student britského Cambridge Milan Bruncvik se dostal do posádky své univerzity pro slavný závod The Boat Race. „Konečně se lidé něco dozvědí o osmiveslicích a Primátorkách,“ těší osmadvacetiletého Bruncvika.

Co pro tebe, Milane, znamená, že pojedeš tento slavný závod?

Splnění jednoho velkého snu, mám z toho úžasný pocit. Doposud jsem se na podobný závod díval jen v televizi, teď ho konečně zažiji na vlastní kůži.

Závod je ve Velké Británii obrovsky sledovaný. Jede se 31. března, jsi už nervózní?

Především se strašně těším, je to velká příležitost pro mě i české veslování. Nervozita přijde asi až na startu.

Veslování a především osmiveslice nejsou v Česku příliš rozšířeným sportem. Vědí vůbec tvoji kamarádi, jakému sportu se věnuješ?

Moji kamarádi ano, ale většina spolužáků to asi nikdy netušila. V Česku nejsou osmiveslice příliš populární sport, přitom například pražské Primátorky jsou velkým závodem. Doufám, že i svou účastí v Boat Race na náš sport trošku upozorním.

Podpořte své spolužáky v osmách!

Přijďte fandit svým spolužákům na 100. jubilejní ročník Primátorek ČSOB Pojišťovny. V pátek 7. června se koná závod Univerzitních osem, kterého se pravidelně účastní všechny pražské univerzity (UK, VŠE, ČZU, ČVUT). Ke stému výročí Primátorek vyjde kniha mapující bohatou historii závodu. Sledujte web www.primatorky.cz.

Jsi první Čech, který závod pojede. Ozývají se ti lidé z domova?

Všechno to začalo před dvěma týdny tiskovou konferencí, kde jsem byl představen. Od té doby jsem dostal řadu žádostí o rozhovor. Stále více se na mě upíná pozornost.

Co všechno se muselo sejít, aby ses do posádky Cambridge dostal?

Myslím si, že takové čtyři hlavní faktory, dobré výsledky ve studiu, kvalitní angličtina, sportovní úspěchy a dostatek financí na mé studium tady na Cambridge.

Foto: Studenta

V červnu se svou britskou posádkou dorazíš i do Prahy na slavné Primátorky ČSOB Pojišťovny. Těšíš se?

Strašně, protože to bude jubilejní 100. ročník. Závod se jede v centru Prahy, což je krásný zážitek. Navíc jsem ho pět let po sobě jel v lodi Dukly, takže letos to bude zajímavá změna.

Jaké jméno mají Primátorky v Anglii?

Závod tady dobře znají, má u Angličanů velký respekt. Parťák z lodi ho dokonce před lety v posádce Cambridge jel, tak si o něm občas povídáme. Všichni se tu těší, protože Prahu obdivují.

Text: Richard Valoušek

Foto: Jiří Kolis

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější