Studenti, počítače a software: na které programy máme slevu?

Studenti, počítače a software: na které programy máme slevu?

Mnozí prodejci a poskytovatelé služeb již pochopili, že z často výdělečně nesamostatných studentů bez zavedení studentských slev své zákazníky neudělají. Na politiku slev přistoupili i někteří vydavatelé softwaru a seznam poskytovatelů studentských licencí se začíná pomalu rozšiřovat.

Podmínky získání studentské licence

Takto zvýhodněná licence by se měla vztahovat na kantory i žáky/studenty všech typů škol. Jedná-li se o program zaměřený na určitý obor, můžeme se setkat s poskytnutím slevy jen studentům takto specializovaných vysokých škol, potažmo žákům středních odborných škol. Kupující má právo na zakoupení jen jedné takové licence a každá další licence, byť řádně zaplacená, je automaticky nelegální. Akademické verze softwaru většinou platí jen pro jeden počítač v domácnosti (Microsoft u některých produktů umožňuje instalaci až na 3 PC).

Velká část takto zakoupených licencí je platná i po ukončení studia (především těch od Microsoftu), nesmí však být využívány k jakékoli komerční činnosti. Podmínky se samozřejmě liší dle vydavatele a je proto nezbytné se s nimi před případným zakoupením důsledně seznámit. Například k ověření statusu studenta stačí některým firmám uvést v objednávce jméno školy a přiložit potvrzení o studiu, u jiných se neobejdete bez oboustranné kopie ISIC karty. U koupě všech programů obecně platí: čím dražší produkt, tím větší sleva.

Microsoft

Microsoft si na akademických slevách z části staví reklamu a studentům jde finančně vstříc u velké řady svých produktů. Nákup licencovaných operačních systémů obvykle studenty netrápí, jelikož samozřejmostí každého zakoupeného PC nebo notebooku je dnes již předinstalovaný operační systém. Přesto se najdou tací, kteří zvýhodněné koupi operačního systému radostně využijí a určitě neprohloupí. Licence jim zůstane i po ukončení studia a ušetří na ní přibližně 50% původní ceny.

Vděčné jsou zajisté zvýhodněné licence "Officů", jejichž startovní edice běžnému uživateli určitě nestačí. Microsot Office Home and Student 2010 i Microsoft Office Pro Plus 2010 koupíme s akademickou slevou v průměru o 2000 korun levněji a můžeme je legálně nainstalovat až na 3 počítače v domácnosti. Nutno podotknout, že edice Microsoft Home and Student není úplná a nezahrnuje Microsoft Outlook.

Zvýhodnění podléhá i balíček pro designéry, grafiky a programátory Expression Studio 4, obsahující programy Expression Web, Design, Blend a Encoder. Samotný Expression Web i celý balíček pro webdesign je po předložení potvrzení o studiu zájemcům k dispozici s 85% slevou. Stejnou slevu je možno uplatnit i při nákupu programů Visio Professional k tvorbě přehledných diagramů pomocí efektivních vizuálních prvků a Projectu Professional 2010, jehož úkolem je úspěšná koordinace pracovních projektů a řízení práce vůbec

Adobe

Největší konkurencí zmíněnému Microsoft Expression Studiu není nic jiného než sada Creative Suite 5.5 Design Premium Student and Teacher od Adobe. Balíček studenty i učiteli upřednostňovaných programů je sice podstatně dražší, než zmiňované Expression Studio, jeho možnosti však alternativu od Microsoftu značně převyšují. Balíček Design Premium obsahuje celkem 10 programů (In Design, Photoshop Extended, Illustrator, Flash Catalyst, Flash Pro, Dreamweawer, Fireworks, Acrobat Pro, Bridge a Device Central) pro správu médií, kompletní tvorbu webu bez nutnosti užití HTML jazyka, úpravy obrazů a 3D efekty, návrh a realizaci e-knih na profesionální úrovni i s ilustracemi a grafiky libovolného měřítka. Verze Student and Teacher stojí přibližně 10 tisíc korun, zatímco běžná licence je k dostání od 56 tisíc korun.

Stejně výrazný cenový rozdíl mezi oběma licencemi je i u softwaru Adobe Creative Suite 5.5 Master Collection, značně rozšířené a vylepšené obdoby Design Premium, určené k práci se všemi druhy médií. Komplet navíc obsahuje programy jako Premiere Pro,  After Effects a mnoho dalších. Student and Teacher je v prodeji od 17 tisíc, běžná licence pak od 64 tisíc korun.

Posledním takovou sadou, tentokrát zaměřenou na tvorbu videa, je Adobe Creative Suite 5.5 Production Premium. Soubor pro úplnou produkci filmu, obsahující 12 aplikací využívaných na filmových školách (Photoshop Extended, Illustrator, Flash Catalyst, Flash Professional, Premiere Pro, After Effects, Audition, OnLocation, Encore, Bridge, Device Central a Media Encoder), je ve vydání Student and Teacher k dostání od 10 tisíc, v běžné verzi pak od 56 tisíc korun.

Akademickou licenci některých produktů z řady Creative Suite 5.5 lze zakoupit i zvlášť. První aplikací je Acrobat X Pro korekturu a tvorbu ucelených souborů ve formátu pdf od formulářů po e-knihy. Studenti za ni zaplatí kolem 3 a půl, standartní uživatel kolem 16 tisíc korun. Odděleně se dá zakoupit i Photpshop Extended, hlavní nástroj pro grafickou úpravu webu a tvorbu grafiky obecně, vyladění kompozice a kreslení (i 3D a pohyblivých objektů). Akademická verze Photoshopu se dá pořídit od 5 600, standartní verze od 30 tisíc korun.

Corel

I grafický software CoreDRAW má svou studentskou odnož Home and Student X5. Balíček obsahuje soubor programů (DRAW, PowerTRACE, PHOTO-PAINT, CAPTURE, CONNECT) potřebných k tvorbě vektorové ilustrace, diagramů či k úpravě fotografií. Akademická licence stojí kolem 1800 korun, standartní kolem 4990 korun. Možnosti studentského softwaru lze rozšířit pomoci PlusPACKU, balíčku s databází klipartů, rychlokurzy, tutoriály, novými druhy písma, atd. přibližně za 800 korun.

Eset

Z antivirů vyšel studentům vstříc hlavně Eset. Studentskou licenci poskytuje držitelům ISIC karty na dva ze svých produktů: NOD32 Antivirus 4.0 a NOD32 Smart Security. Oba programy se pyšní schopností zachycení 90% virů, i těch prozatím neuložených v databázi, a v ceně zahrnují upgrade na 1 rok. Rozdíl mezi oběma antiviry spočívá v rozsahu ochrany. Zatímco Eset Antivirus 4.0 obsahuje jen Antivirus a Antispyware, jeho vylepšená verze Smart Security je obohacená o Personal Firewall a Antispam a chrání i před heckerskými útoky a nevyžádanou poštou. Sleva z obou produktů je 50%, NOD32 Antivirus 4.0 pořídíte okolo 600 korun a NOD32 Smart Security okolo 750 korun. Cena jejich upgradů se od standartní ceny příliš neliší.

Licence troskotají na financích

Vzhledem k současnému lovu na uživatele nelegálního softwaru je samozřejmě jistější nahradit takové programy freewary nebo si opatřit licenci. Pro poskytovatele softwaru tak nastává pravá chvíle začít s výchovou slušné generace uživatelů, rozšířit řady studentských licencí a snížit jejich ceny tak, aby si je reálný student mohl dovolit. I se všemi slevami je totiž prozatím představa koupě potřebného softwaru za celkovou částku, která několikrát převyšuje cenu počítače, pouhou utopií. Dokud si tento fakt samy firmy neuvědomí, budou stále dokola tratit na úkor nelegálních kopiích.

Kateřina Cibulková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější