Studentské Akademie: Pořádáme pro studenty volnočasové aktivity a máme za sebou úspěšný rok

Studentské Akademie: Pořádáme pro studenty volnočasové aktivity a máme za sebou úspěšný rok

Studentské Akademie jsou volnočasové aktivity pro středoškoláky zdarma. Pod heslem “Dělej, co tě baví” od roku 2010 nabízejí pražským studentům umělecké workshopy, které vedou výrazné osobnosti kulturní scény. Workshopy vznikly v rámci preventivniho programu “Můžu ti pomoc?” neziskové společnosti Dialog Jessenius o.p.s.. pod záštitou Pražského Magistrátu.  “Smyslem je nabídnout studentům kvalitní volnočasovou zábavu, jenž je k ničemu nezavazuje, ale přesto pomáhá nastavovat jejich žebříček hodnot”, říká Jiřina Faloutová, tvůrce myšlenky a realizátorka projektu. “Stačilo naslouchat a diskutovat a pak už to jen jelo.”

Hudební v Music City probíhá pod supervizí slavného muzikanta Slávka Jandy z Abraxas, Divadelní akademie v experimentálním prostoru NoD, vedená Adamem Halašem, uměleckým šéfem NoD a vedoucím katedry pantomimy HAMU, Art&Design akademie v Museu Kampa s mladou kurátorkou Monikou Doležalovou, Djská v klubu ROXY vedená DJ Ghonzalesem, Fotografická akademie v Gymnáziu na Zatlance pod vedením Miry Friedrichové a  Filmová akademie s Jirkou Forejtem na FAMU.

V uplynulém školním roce Studentské akademie nabídly pestrý program. Workshopy jsou vždy postavené tak, aby se v nich studenti setkali se zajímavými lidmi a poznali místa, na která se běžně nedostanou. Pravidelně byla pořádána setkání v Music City, na jejíchž přípravách se studenti aktivně podíleli. Největším takovým setkáním byla Vánočníková party před koncem roku.

“Za náš největší úspěch považuji, že se nám podařilo, aby si mladí Djs, ale i kapela Academix či divadelníci zahráli v klubech a na festivalech” říká Faloutová. Studentské akademie byly součástí Pražského Majálesu ve Stromovce a festivalu United Islands České spořitelny.

Foto: Studenta

V rámci Klubové noci festivalu United Islands proběhl Prezentační večer Studentských akademií. Všechny akademie představily své aktivity v experimentálním prostředí NoD s cílem ukázat návštěvníkům, na čem studenti a jejich umělečtí vedoucí pracovali v uplynulém školním roce. Premiéru mělo představení Tak trochu usnout... Pohybová koláž vznikla v rámci výuky základů herectví, improvizace, práce s textem a pohybového divadla pod vedením Adama Halaše.

Workshopy Studentské Akademie nemohly chybět ani v doprovodném programu tohoto festivalu, které probíhaly po celou sobotu 23. června. Na nádvoří Musea Kampa a v jeho přilehlém okolí probíhaly workshopy a umělecké aktivity, které byly otevřené všem zájemcům, bez ohledu na věk! Akce probíhala ve spolupráci s Museem Kampa, ve kterém v průběhu roku probíhala - Art&Design akademie.

Foto: Studenta

“Mohli jste si nechat potisknout tričko v sítotiskové dílně,  lákadlem byl také streetartový workshop a výroba originálních placek. Po celém areálu jste se mohli zapojit a podívat na freestyle sporty. Promítaly se zde krátké filmy, jenž vznikly ve filmové dílně a na zdech Musea Kampa byla výstava mladých fotografů. Celým dnem provázela návštěvníky hudba mladých Djs z DJ akademie. Kampa patřila také AcademiX, naše hudební skupina vystoupila na Garage Stage! Studentské Akademie se ovšem nepředvedly pouze na Kampě. Divadelníci zahráli své představení Tak trochu usnout přímo na ulici na Janáčkově nábřeží!” říka Faloutová.

4. července si skupina Academix zahrála na Rock for people a 3. srpna vystoupí i na Sázavafestu. “Je to pro nás čest a svělá příležitost, jak posbírat zkušenosti, kterou nám nám akademie nabízí”, říká Matěj Tabačík, student a kytarista.  Studentské akademie se s končícím školním rokem uzavřou, ale od září se opět mohou pražští školáci a studenti těšit na nové zážitky, které jim team akademií společně s lektory již teď připravuje.

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější