Svět hledáčkem fotoaparátu aneb Malá škola cestovatelské fotogafie

Svět hledáčkem fotoaparátu aneb Malá škola cestovatelské fotogafie

Lákají vás neznámé dálky a omamná vůně exotiky? Zvěčněte své zážitky z cest a prožívejte je na fotografiích kdykoliv znovu. Nechte si poradit od odborníků a dejte svým obrázkovým vzpomínkám život pomocí fotografických triků a dobrých rad – od optimální denní doby pro snímání krajiny až po rozmístění osob na fotografii. Nezapomínejte také na respekt ke kulturním zvyklostem, které je důležité znát při setkání s lidmi z různých částí světa, obzvláště při jejich focení. 

Odhalte přírodní krásy Evropy

Evropa nabízí kromě pulsujících měst a moderní architektury také nedotčenou divokou přírodu, od horských hřbetů Pyrenejí až po Černý les v Německu. Z těchto míst získáte množství zajímavých snímků s nejrůznějšími motivy.

Evropané mají oproti většině ostatních národů velmi tolerantní vztah k fotografujícím. Jako na většině kontinentů však i zde platí, že je třeba vždy před pořízením snímku požádat o svolení. V některých zemích platí navíc přísnější pravidla.

Při umisťování osob v záběru dejte pozor, abyste neukazovali ukazováčkem, ale celou rukou. V mnoha částech Evropy je ukázání na někoho ukazováčkem považováno za neslušné.

Tip Michaela Juráka, školitele společnosti Nikon

Při pořizování portrétních snímků musíte myslet zejména na oči fotografované osoby. Zajistěte, aby se v nich nacházel určitý odraz světla – i jen malý záblesk nebo třpyt v očích portrét velmi oživí.

Náboženská mozaika Asie ve vašem hledáčku

Svatyně a svatá místa jsou často dobrým výchozím bodem v případě, že chcete zachytit ducha dané země – zejména ve velkých městech, kde je vše ostatní pouhým chaosem a hukotem dopravního ruchu.

Přestože mohou být náboženské rituály zajímavým motivem, musíte být při fotografování osob účastnících se těchto obřadů velmi uctiví a mít k nim potřebný respekt. V jižní Asii buďte opatrní během hinduistických obřadů – fotografování je chápáno jako rouhání, protože odvádí pozornost věřících od modlení.

V Indii je otázkou diskuse správná etiketa týkající se odměňování, resp. „spropitného“ pro fotografované osoby – zejména v chudších částech Indie. Mnoho lidí věří, že byste měli zaplatit určitý obnos prodejcům nebo dělníkům, protože je odvádíte od jejich práce. Nejlepší metodou však je rozhodovat se případ od případu. Pokud někoho připravíte o větší množství času, je malý dárek zcela v pořádku.

Tip Michaela Juráka, školitele společnosti Nikon

Zejména při fotografování různých obřadů či v chrámech, kde se modlí věřící, je ne vždy vhodné a možné přistupovat blízky, chceme-li zachytit atraktivní detail. Pokud na dovolenou balíte kompaktní fotoaparát, skvělým řešením je třída tzv. ultrazoomů, jako je například COOLPIX P600 s objektivem vybaveným až 60násobným optickým přiblížením, které je možné pomocí funkce Dynamic Fine Zoom rozšířit dokonce až na 120násobek.

Foto: Studenta

Afrika je hřištěm kultur

Afrika je kontinent plný nejrůznějších přírodních klenotů – od úžasné pouště Sahara a Viktoriiných vodopádů až po úchvatnou horu Kilimandžáro a Stolovou horu.

Díky takto populárním turistickým destinacím je však mnoho oblastí v Africe přeplněných lidmi a je obtížné zde fotografovat, zejména díky stále rostoucí popularitě prázdninových safari. Pro pořízení skutečně dobrých snímků je nutné se vyvarovat davů nebo navštívit požadovaná místa mimo hlavní sezónu.

Specifikem afrických měst je, že lidé nepříliš oceňují, pokud se pokoušíte pořizovat snímky zobrazující zápornější nebo výbušnější aspekty jejich země. Nechcete-li tedy nikoho nazlobit, je lépe zaměřit se na pozitivnější věci.

Tip Michaela Juráka, školitele společnosti Nikon

Při pořizování krajinářských snímků se někdy nelze vyvarovat tvrdých odstínů vytvořených přímým sluncem. Jste-li v Africe, je pro získání perfektních, měkce osvětlených snímků, vhodné fotografovat časně ráno nebo pozdě odpoledne.

Foto: Studenta

Poznejte autentickou Severní Ameriku

Dnes lze zachytit kulturu a ducha Severní Ameriky jednoduše navštívením měst a pozorováním rozmanitých osobností místních obyvatel. Jeden den odpočinku na pláži v Los Angeles a pozorování surfařů – nebo procházka po bulvárech v Montrealu mezi tucty skateboardistů – mohou být stejně zajímavé jako Grand Canyon nebo Yosemity a mohou nabídnout vynikající fotografické motivy.

V opuštěnějších venkovských oblastech Severní Ameriky, jako je například Mohave, vyžadují zvyky původních indiánských obyvatel zpopelnění těl zemřelých včetně jejich majetku. Zachování fotografií je považováno za porušení tohoto pravidla, protože zachovávají „stín“ a tedy i duši zemřelého. Obyvatelé Mohave jsou proto velmi odmítaví k fotografování a nesou velmi nelibě jakékoli pokusy o jejich skryté fotografování.

Indiáni v USA mohou odmítat fotografování protože věří, že zrcadlo neodráží realitu, ale duši osoby. Snímek pořízený zařízením, které využívá mnoho zrcadel, může proto zachytit a zotročit duši fotografované osoby. V některých případech se toto omezení týká pouze dětí a nemluvňat, protože jejich duše jsou křehké a mohou snáze opustit tělesnou schránku.

Tip Michaela Juráka, školitele společnosti Nikon

Portréty jsou mnohem přirozenější a působivější, pokud fotografovaná osoba důvěřuje fotografovi. Pokud získáte sympatie svého objektu, můžete se pokusit o jeho nasnímání v akci nebo zhotovení snímku, když se směje.

Jižní Amerika a Karibik

Jižní Amerika je kontinent, na kterém lidé často žijí v harmonii s přírodou. V opuštěných venkovských oblastech, jako je Amazonie nebo Andy, je život člověka zcela definován a obohacován okolním prostředím. Je proto dobré zachytit osoby v této harmonii – snímky člověka žijícího v souladu s přírodou jsou v západním světě ojedinělé.

Jižní Amerika je velmi přátelská pro fotografa a velmi přívětiví jsou rovněž lidé. Pokud cestujete opuštěnými venkovskými oblastmi, měli byste být připraveni ukázat lidem pořízené snímky – lidé jsou poté více než vstřícní k fotografování a velmi rádi si prohlížejí snímky.

Mnoho lidí v chudších oblastech se nemůže nechat vyfotografovat a pořídit si papírové fotografie. Chcete-li tedy fotografovat místní obyvatele, je dobré poznamenat si jejich adresy, abyste jim mohli poslat nějaké papírové fotografie. Věřte, že za to obdržíte srdečná poděkování!

Některé karibské kultury věří, že zpodobení člověka může být použito magickým způsobem a uvrhnout na danou osobu kletbu voodoo. Před pořízením snímku si vždy vyžádejte svolení – zejména v turistických oblastech, kde mnoho lidí nechce být bez ohledu na kulturní zvyklosti fotografováno jednoduše proto, že jsou již tím fotografickým zájmem unaveni.

Tip Michaela Juráka, školitele společnosti Nikon

Ve fotografii existují magická čísla a nejdůležitější číslo, které je třeba si pamatovat, je číslo tři. Ať již fotografujete člověka nebo jiné objekty, nejúčinnější snímky obsahují přesně tři jednotlivé motivy.

Foto: Irena a Roman Rakovi

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější