20 pádných důvodů, proč jet na Erasmus

20 pádných důvodů, proč jet na Erasmus

Erasmus – zážitek, který se vám vryje do paměti, do jater a do obličeje. Pro některé možná první zkušenost ze zahraničí, ale pro všechny rozhodně životní dobrodružství!

Jestli se pořád ještě rozhoupáváte, bojíte se, nejste si jisti, zda to zvládnete – čtěte níže. Pak už vás nic nezastaví.

1) Organizování

V rámci papírování, příprav, hledání bydlení, žádostí o stipendia a dalších moc zábavných věcí se naučíte organizovaně a cíleně plnit úkoly, překonat překážky a jít za vytyčeným cílem.

2) Zkušenost z Evropy

Do života a do budoucího povolání je třeba nasbírat co nejvíce zkušeností. Tím spíše oceníte ty, které získáte při dlouhodobém pobytu v zahraničí, kde si rozšíříte rozhledy a tím pádem i nové pohledy na naši republiku a život v ní – zvenčí.

3) Zahraniční univerzita

Jaké je to studovat v cizím jazyce? Budete všemu rozumět? To si všechno zkusíte a zjistíte. A věřte, že nějak to půjde a že se možná naučíte více než doma. Podíváte se zblízka na to, jak probíhá výuka v cizí zemi, jaké metody učení používají místní profesoři a studenti, získáte nové zdroje ke studiu, nové přístupy ke svému oboru a tak bychom mohli pokračovat dál a dál...

4) Cizí jazyk

Věřte, že je strašný nezvyk muset ráno zdravit, ptát se na cestu, konverzovat nebo nakupovat potraviny v jiném jazyce, než v mateřštině. Upevníte se v kramflecích, naučíte se jisté spontánnosti ve vyjadřování, rozšíříte si slovní zásobu, porozumíte slangu a navíc se seznámíte i se spoustu dalších řečí svých erasmáckých kolegů!

5) Noví lidé

Jako Erasmáci se setkáte nejen se studenty z Evropy, ale i ze světa. Poznáte jejich kultury, jejich zvyky, názory, jejich humor. Zjistíte, že úsměv je v každém jazyce stejný a získáte mnoho nových kontaktů.

6) Přátelé pro život

Z mnoha nových kontaktů pak vzniknou pevné přátelské vztahy. S novými kamarády, se budete později navštěvovat a sdílet jednu zásadní etapu vašeho života.

7) Láska/sex

Z blízkých kamarádů se možná vyklube láska vašeho života, nebo alespoň zajímavá dobrodružství.

8) Rozchody

Vztahy na dálku se udržují špatně, to všichni víme. Erasmus ve většině případů zamíchá partnerskými vztahy z domova. Ale odloučení ukáže, jaký pevný máte vztah – jestli na sebe dokážete počkat, nebo hledáte něco jiného.

9) Party jak nikdy

Nejen že zapaříte jak o život. Zároveň v rámci šetření ochutnáte levný alkohol, kterého byste se doma pravděpodobně nikdy nedotkli a určitě mnohokrát skončíte s hlavou v záchodě. Bude to ale děsná sranda!

10) Jídlo

Zároveň ochutnáte i spoustu nových jídel a v rámci šetření dokonce vymyslíte i bezpočet zdánlivě nepoživatelných receptů.

11) Osamostatnění se

Pro někoho sousto již dávno ukousnuté, pro někoho novinka – osamostatníte se. Budete si sami vařit, uklízet, prát, nakupovat, sdílet koupelnu a záchod. Naučíte se hospodařit s penězi nebo zamrazovat a rozmrazovat. A mimochodem – to vše často v polních podmínkách.

12) Nový život

Zrychlí se vám život a čas. V jednom týdnu prožijete tolik emocí, jako doma za celý rok. Čeká vás bezstarostný život, vypadnete z domácího stereotypu, problémy z domova jako by neexistovaly. Vaše jediné starosti budou, kam půjdete na party, kam sjedete na výlet a drbání, kdo s kým a kde.

13) Cestování

A tím se dostáváte k cestování - poznáte místa, na které byste se normálně nikdy nevydali.

14) Hobby

Objevíte nový sport, možná vstoupíte do klubů šachistů nebo společnosti pro zdravou výživu...

15) Stýskání

Prvních pár dnů až týdnů je pro cestovatelské nováčky možná trochu těžších – stýskání po rodině a taky po kamarádech, co chodí na všechny ty akce, kde byste chtěli taky být. Ale to přejde, a oni budou zase závidět vám.

16) Cool věci

Nakoupíte si spoustu věcí, které v Čechách nikdo nemá – třeba místní módu.

17) Položka do životopisu

Erasmus vypadá hrozně dobře v CV, obzvláště chystáte-li se do nějaké země, kde není jen lehárko, ale občas i nějaké to učivo. Navíc získáte spoustu nových podnětů a inspirací, takže si i vyjasníte, kam vyšperkovaný životopis poslat!

18) Vzpomínky

Vzpomínky, fotky, nezapomenutelné zážitky, dobrodružství, zkušenosti – na Erasmus nikdy nezapomenete.

19) Post-erasmácká deprese

Každý se vás bude ptát, jaké to bylo. To nejde říct v jedné větě, tak si to radši necháte pro sebe. Vrátíte se s pocitem mít, jako kdyby vás někdo hodil do vody a vy se znovu učíte plavat, a s hrozným steskem. Ale to přejde, a ještě vás to posilní.

20) Status Erasmáka

A nakonec – status erasmáka. A proč je super? To zjistíte už po prvním týdnu v novém domově. Takže žádné otálení!

Text: Jana Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější