Tipy na sebevzdělávání: Získej dovednosti, které opravdu potřebuješ

Tipy na sebevzdělávání: Získej dovednosti, které opravdu potřebuješ

Sebevzdělávání patří ke klíčovým dovednostem pro 21. století. Jednak proto, že množství znalostí se zhruba každé tři roky zdvojnásobí, ale především protože pomáhá uplatnění absolventů v reálném světě. Pojďte se seznámit s online možnostmi, které svět mimo školu nabízí, a které vám pomohou získat znalosti a dovednosti, které opravdu potřebujete. 

1) MOOC kurzy

Věděli jste, že můžete zdarma studovat online kurzy z Harvardu či Stanfordu, učit se od největších světových odborníků a ještě za to získat certifikát? Právě o tom jsou tzv. MOOC kurzy, které nabízejí to nejlepší ze světových univerzit celému světu zdarma. Vyzkoušejte Coursera nebo EdX, vyberte si z nabídky tisíců kurzů a zkuste si to, jaké je to vzdělávat se od těch nejlepších. Pokud by pro vás byla angličtina problém, zkuste české Seduo.cz.

2) Technické univerzity

O programování se říká, že se stává jakousi novou gramotností a čím dál více požadovanou dovedností. I když v technologiích nepracujete, není na škodu umět základy HTML, CSS nebo třeba Javascriptu. Projekty jako Codecademy nebo Treehouse vám s tím hravě pomohou. Dejte tomu pár hodin a než se nadějete, budete schopni si udělat vlastní web.

3) Jazykové zdroje

Nemusíte mít Ph.D. z pedagogiky, abyste věděli, že jazyk se naučíte lépe jinými metodami než přes internet či v aplikacích. Přesto existuje celá řada zajímavých projektů, kterými si můžete ukrátit volný čas, a budete-li jim věnovat pár minut denně, výsledky se časem dostaví. Nejpopulárnější aplikace pro výuku jazyků je Duolingo, na podobném principu funguje Memrise. Pokud byste se chtěli s někým z ciziny vzájemně doučovat svůj jazyk, vyzkoušejte Italki.com.

4) Quora a jiné vyhledávače

Kdo umí vyhledávat na internetu, je pro něj sebevzdělávání o to jednodušší. Nemusíte se omezovat jen na Google - i když umět s ním pracovat je velká výhoda. Využijte zdarma kurz Googlu o vyhledávání informací, nově nabyté znalosti z kurzu vám přijdou ještě mnohokrát vhod. A vyzkoušejte také Quoru - znalostní síť, na které lidé pokládají otázky a jiní je zodpovídají. Dozvíte se tam tunu poznatků a je to skvělé místo, kde začít, ať už vyhledáváte zdroje v oboru, který chcete dále studovat, anebo svůj obor teprve hledáte.

Více zdrojů najdete na webu Mimo školu, organizace, která právě uzavírá přihlášky do dalšího běhu Semestru Mimo školu - vzdělávacího programu, který se soustředí právě na sebevzdělávání.

Text: Redakce z Mimoškolu.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější