TOP 5 nejbohatších lidí světa: miliarda dolarů sem, miliarda tam!

TOP 5 nejbohatších lidí světa: miliarda dolarů sem, miliarda tam!

Počítáte během studia každou korunu a těšíte se, až budete po škole vydělávat statisíce? Podívejte se na šest nejbohatších mužů světa letošního roku podle časopisu Forbes, kteří také kdysi dávno byli chudými studenty...

1. místo – Carlos Slim Helú

(majetek 74 miliard dolarů - 1,3 bilionu korun)

Nejbohatším mužem světa je už podruhé Carlos Slim Helú, telekomunikční magnát z Mexika. Tento jedenasedmdesátiletý podnikatel vlastní telekomunikační společnosti Telmex a América Móvil po celé latinské Americe.

Slim se pohyboval ve světě peněz od dětství – jako dvanáctiletý si koupil akcie v Mexické bance. V šedesátých letech založil společnost Inmobiliaria Carso a o patnáct let později do svého konglomerátu Grupo Galas sdružil stavební, hornické, potravinářské a tabákové firmy.

V roce 1990 koupil od státu telekomunikační společnost Telmex, ke které patří osmdesát procent mexických mobilních telefonů. Mexičan však není žádný Strýček Skrblík – díky miliardovým darům pro sportovní a vzdělávací nadaci Carlos Slim Foundation se stal pátým největším filantropem na světě.

Foto: Studenta

2. místo – Bill Gates

(majetek 56 miliard dolarů)

Brýlatého zakladatele společnosti Microsoft asi není třeba příliš představovat. Žebříčku nejbohatších lidí světa kraloval čtrnáct let. S počítačem se poprvé setkal na střední škole a zde také vytvořil svůj první program – hru tic-tac-toe (obdoba piškvorek). „Na tom stroji bylo něco krásného, elegantního“ říkal Gates. Později lišácky naprogramoval školní rozvrh tak, aby byl na hodinách s co největším počtem dívek.

Při studiích na Harvardu s Paulem Allanem začali plánovat svoji softwarovou společnost. V roce 1976 zaregistrovali společnost Microsoft a Gates se na univerzitu už nevrátil. Ani počítačový magnát nemá k charitě daleko – se svojí ženou založil nadaci Bill and Melinda Gates Foundation, která se pyšní titulem „nejtransparentnější charitativní organizace světa.“

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

3. místo – Warren Buffett

(majetek 50 miliard dolarů)

„Věštec z Omahy“ - tak se ve finančních kruzích přezdívá americkému obchodníkovi Warrenu Buffettovi. Přezdívku prý získal díky tomu, že byl v investicích přesný a dokázal předvídat směr trhu. Buffett začal shromažďovat svůj majetek už jako šestiletý – v obchodě si koupil balení šesti limonád Coca Cola za 25 centů a pak je jednotlivě prodával po pěti centech.

Nyní vlastní investiční firmu Berkshire Hathaway. Buffett je známý svým neokázalým životem. Stále bydlí v domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů a na večeře chodí do restaurace ve své ulici. Však se také proslavil mottem: "Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné“.

Foto: Studenta

4. místo  Bernard Arnault

(majetek 41 miliard dolarů)

Nejbohatším Evropanem v žebříčku je francouzský podnikatel Bernard Arnault. Je předsedou představenstva ve společnosti LVMH, která má pod sebou luxusní značky Luis Vuitton, Moet and Chandon a Henessy. Arnault je blízkým přítelem prezidenta Nicolase Sarkozyho, dokonce mu byl za svědka na svatbě.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

5. místo  Lawrence Ellison

(majetek 39,5 miliardy dolarů)

Americký boháč Lawrence Ellison neměl klidné dětství – jeho biologická matka ho dala k adopci své tetě a strýci. Lawrence však vystudoval a založil softwarovou společnost Oracle, která vyvíjí relační databáze a CRM systémy. Svým bohatstvím Ellison zřejmě přitahoval velké množství žen, v roce 2010 se stihl počtvrté rozvést.

Foto: Studenta

Hana Vorlová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější