Ucoolele je cool

Ucoolele je cool

Možná jste si toho všimli, možná vás to už dokonce chytlo také. Hudební nástroj, který se v poslední době stal největším hitem, je ukulele.

Dělení ukulelí

Pokud chcete ukulele trendu propadnout také, měli byste vědět, že se dělí na 4 hlavní typy: sopránová, koncertní, tenorová a barytonová. Sopránová ukulele jsou ta „nejukulelovatější“ – to je ten havajský originál. Ostatní typy jsou od nich odvozené. Koncertní, tenorová a barytonová ukulele (tak, jak jdou po sobě) jsou postupně větší, mají hlasitější zvuk a basovější tón. Každopádně standard je to sopránové.

Sehnat lze dokonce i elektroakustické ukulele – to kdybyste ho chtěli mít v kapele a trápilo by vás jeho nazvučení. A nebo pokud byste s ním chtěli veřejně vystupovat (rozhodně doporučujeme).

Proč ukulele?

  • Je skladné, takže se s ním můžete předvádět kdykoliv

a kdekoliv

  • Nové koupíte už za pár stovek
  • Seženete ho ve vaší oblíbené barvě
  • Má 4 struny, takže se na něj naučíte rychle (pardon, basáci)
  • Na zahrání spousty akordů vám stačí jen dva prsty
  • Pochází z Havaje, takže rozdává radost, pohodu a sluníčko
  • Je cool. Bez debaty
Foto: Studenta

Trocha historie

Pokud krom hry na ukulele budete chtít zapůsobit i znalostmi, pak byste si měli pamatovat, že vzniklo v 80. letech 19. století na Havaji. Tam uku znamená „dar“ a lele „přijít“. V překladu tak jde o „dar, který přišel“, což zní dost poeticky. Největší boom zažil tento nástroj na počátku 20. století během jazzové éry v USA. V českých prvorepublikových kavárnách a klubech se stal oblíbený jen malou chvíli potom. To jsme ještě drželi se světem krok.

Když hrají machři

Za jednoho z nejlepších ukulelistů současnosti je považován Jake Shimabukuro. Ten samozřejmě umí naprosto dokonale hrát a krom toho také používá spoustu kytarových efektů, takže posouvá hranice ukulele ještě dále. Schválně mrkněte na video níže. Tenhle megahit od Daft Punk zní v jeho podání úplně skvěle.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Pokud vás ukulele zaujalo a před nákupem ho chcete vyzkoušet, navštivte kamenné prodejny Kytary.cz v Praze nebo Brně. Tam najdete ukulelí spoustu a brnkat si na ně můžete klidně celé dny. Určitě se sami přesvědčíte, že ucoolele je prostě cool.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější