Volby 2010: Koho volit a koho ne? Plusy a mínusy kandidátů

Volby 2010: Koho volit a koho ne? Plusy a mínusy kandidátů

Květnové volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží a společně s tím se přiostřuje i předvolební boj mezi jednotlivými stranami. Z předvolebních odhadů STEMu, které se na nás denně valí ze všech stran, víme, že nejvíce hlasů by zřejmě dostala ČSSD. Následovala by ODS, TOP 09, KSČM, Věci veřejné, a tak dále. Nebudeme Vás tu ale obtěžovat nudnými a v podstatě nic neříkajícími čísly. Místo toho jsme se snažili u každé strany, která nyní v Poslanecké sněmovně je nebo má šanci se tam dostat, najít jedno pro a jedno proti, které se Vám vybaví, když se řekne název té konkrétní politické strany.

ČSSD

Proč volit?

Pro „SocDemáky“ je v současnosti hlavní zrušení poplatků ve zdravotnictví. Dále zvýšení důchodů a zavedení třináctého důchodu, větší podpora rodin s dětmi.

Proč nevolit?

Snad žádná jiná strana si nekazí své šance tím, kdo stojí v jejím čele a jak se prezentuje. Pro velkou část národa a pro většinu mladých lidí je Jiří Paroubek nepřítel státu číslo jedna a středočeský hejtman David Rath je hned za ním.

Foto: Studenta

ODS

Proč volit?

Občanští demokraté se tváří, že vědí jak zlepšit současnou nelehkou situaci státních financí. Každý pracující (i při studiu) ocení jejich postupy proti lidem, kteří se o získání zaměstnání nesnaží.

Proč nevolit?

Strana je vnitřně rozpolcená. Předseda strany Mirek Topolánek si proti sobě svýmí chybami poštval část svých spolustraníků. Rozpolcenou stranu lidé volit nechtějí, protože nikdo nechce znovu vidět sněmovní tragikomedii s přetahováním poslanců.

Foto: Studenta

TOP 09

Proč volit?

Nová a ambiciózní strana vypadá jako příjemné osvěžení české pravice, která může konečně po dlouhé době změnit poměr sil ve sněmovně, kde doposud vládly jen ODS a ČSSD.

Proč nevolit?

Při pohledu na kandidátku vypadá tak trochu jako B-tým KDU-ČSL a křesťansko-demokratická politika není pro každého.

Foto: Studenta

KSČM

Proč volit?

Její program je v mnohém podobný programu ČSSD. Velká podpora rodin s dětmi. Studenty osloví rezolutní odmítání školného na vysokých školách a vyšší prospěchová stipendia.

Proč nevolit?

Prosazují dost radikální diplomatické kroky, jako zrušení zahraničních vojenských misí a vystoupení z NATO. Navíc, stále jsou to komunisté, což dnešní doba neodpouští.

Foto: Studenta

Věci veřejné

Proč volit?

Svůj program staví na prosazení přímé demokracie. Při rozhodování o zásadnějších tématech požadují referenda.

Proč nevolit?

Trochu nedodělaný volební program. Jak se Radek John prosadí „na druhé straně barikády“?

Foto: Studenta

KDU-ČSL

Proč volit?

Kombinuje prvky z několika politických táborů – levnější zdravotnictví, tvrdší postupy proti lidem zneužívajícím sociální dávky.

Proč nevolit?

Konzervativní, puritánská, křečovitá křesťanská politika, boj proti potratům a další sporné věci.

Foto: Studenta

Strana zelených

Proč volit?

Zelení chtějí využívat co nejvíce finanční dotace z EU a snaží se o co nejrozsáhlejší evropskou spolupráci.

Proč nevolit?

Strana je nekonzistetní a ač slibovala změnu, tak za celou dobu svého působení v Poslanecké sněmovně neprosadila žádnou skutečně užitečnou věc.

Foto: Studenta

Ondřej Vyhnanovský

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější