Evropský týden mládeže: Podpořil občanský život i sociální podnikání
poweredbyexperts

Evropský týden mládeže: Podpořil občanský život i sociální podnikání

Celoevropská akce, kterou organizuje Evropská komise, probíhala v České republice celý první květnový týden. Zapojily se do ní všechny země programu Erasmus+. Tématem letošního ročníku bylo „Zapojení mládeže do pracovního politického a obecně do komunitního života“. To znamená, že byl zaměřen převážně na zaměstnanost mládeže se zviditelněním rozvoje podnikavosti a aktivního politického dialogu. Během Evropského týdne mládeže byly organizovány různé doprovodné programy a soutěž.

Pokud jsi to zmeškal, rádi ti připomeneme, o co všechno šlo. Už na jaře, přesněji 20. března, začala akce nazvaná Ideas Lab. Evropská komise chtěla touto iniciativou získat nápady a návrhy na řešení politiky mládeže z celé Evropy. U nás se skupina dvanácti aktivních mladých lidí sešla v prostorách Domu zahraniční spolupráce. Vybrali si téma zapojení mladých lidí do občanského života, vytvořili návrh, jak danou problematiku řešit a vyslali jednoho zástupce na začátku května do Bruselu. Kromě Ideas Lab probíhaly v květnu Dialogy mládeže v regionech, kterých se účastnili studenti z různých koutů republiky.

Nedílnou součástí byla již zmíněná soutěž. Pořadatelé ji nazvali „Sociální podnikání očima mladých“. Cílem bylo zaměřit pozornost mladých lidí na činnost sociálních podniků. Mohl ses zúčastnit s reportáží v podobě videa, fotky nebo textu. A pořadatelé dostali spoustu krásných materiálů!

Vítězkou se stala Tereza Thérová s videoreportáží Naše šance, šance pro společnost. Zobrazuje Kubu, který po ukončení základní školy utekl z domova a postupem času se stal bezdomovcem. Dostal však druhou šanci díky firmě, která jej zaměstnala a pomohla mu se získáním řidičského průkazu. A teď se rozhodl si udělat střední průmyslovou školu.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Druhá, Tereza Křenková, prezentovala sociálně terapeutickou kavárnu Láskavárna v Moravské Třebové. Mezi jejich záslužné projekty patří rozhodně „svačinky do škol“, jimiž cílí na zdravější stravování studentů. Taky si tam můžeš dát točenou zmrzlinu v samoobslužném automatu.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Pomyslnou bronzovou medaili získala Veronika Cézová s textovou a fotoreportáží „Sluneční zahrada. Místo, kde to voní po prášku a aviváži.“ Ta se točí kolem chráněné dílny Velké prádlo, kterou provozuje neziskovka Sluneční zahrada pomáhající lidem s mentálním či kombinovaným postižením.

Na reportáž se podívej SEM.

Text: Vojtěch Povejšil

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější