kreslení

Co o vás na výběrku prozradí kresba stromu?

Na výběrovém řízení vás může zaskočit podivný úkol – nakreslení stromu, tzv. Baumtest. Říkáte si, že se té výtvarky snad v životě nezbavíte? Tato kresba ale není na známky. Psychologové z nich dokážou odhalit vaše vlastnosti i rysy. Je to takový „odkrývač“ potenciálu.

Proč se používá tato metoda?

Jedním z důvodů jsou nevědomé vlastnosti. Sice některé své kvality znáte, ale existuje i pořádná nálož těch, o kterých netušíte. A teď si představte, že máte právě tu speciální vlastnost, kterou zaměstnavatel potřebuje. Ale vy o ní nevíte. Nebo vám přijde normální, že se od malička vyžíváte v detailech a neznáte slovo stres, takže to u pohovoru ani nezmíníte. Byla by velká škoda, kdyby se právě o těchto přednostech budoucí šéf nedozvěděl. Proto kreslíte strom.

Ničeho se nebojte, personalisté nepořádají výstavy uměleckých děl uchazečů (sami možná kreslí ještě hůř) a nejedná se o zásadní část výběrka. Je to spíš doplněk k předcházejícím testům.

Co je důležité vědět?

  • Nebudou vás hodnotit jen na základě kresby. Důležitější jsou osobní pohovory.
  • V zadání by mělo zaznít, že máte kreslit listnatý strom.
  • Žádný obrázek není správný, nebo špatný.
  • Mohou mít doplňující otázky. Třeba proč má/nemá korunu apod.
  • Nejde o to, jak dobře umíte kreslit.
  • Měli byste získat tolik času, kolik potřebujete.
  • Nestylizujte kresbu. Pokud se budete snažit "přetvařovat", může to dopadnout o dost hůř.
  • A to hlavní: už si na vás názor udělali, kresbou si ho pouze ověří.

Příklady?

Než se mrknete na obrázky, tak si pamatujete, že nic jako správný strom neexistuje. Navíc se z kresby nedá na sto procent říct, že jste extrovert nebo trpělivý člověk - většinou se vás zeptají na názor, jestli výsledek sedí. Vždy se berou v úvahu okolní vlivy, například že jste spěchali, a důležité jsou i myšlenkové pochody. Nakonec si psychologové spojí obrázek s celým profilem, který získali z osobnostních testů nebo pohovorů. Výtvory hodnotí i na základě pozice, na kterou se hlásíte. Nějaká kresba může více vyhovovat pozici učitelky v mateřské školce a méně třeba obchodnímu manažerovi. Nejdůležitější však je, abyste byli sví - to je jediné, co vám při kresebných metodách nemůže ublížit.

Foto: archiv

Zde jsou minimálně tři možnosti interpretace. Daný člověk buď nepochopil zadání (kreslí se listnatý strom), na úkolu mu nezáleží, nebo chce provokovat. Proto je nutné se ho po kreslení dotázat, jaký byl jeho záměr. Pokud zaměstnavatel hledá drzého člověka a uchazeč nakreslil jehličnatý strom jenom proto, aby zvedl psychologům tlak, je to ideální kandidát. V opačných případech můžete dostat nový papír a kreslit od začátku.

Foto: archiv

Podobné stromy kreslí lidé, pro které jsou detaily důležité nebo chtějí být originální a vyniknout. Pokud se na obrázku nevyskytují bizarní věci, např. motorová pila, nic nebrání k přijetí tohoto člověka. Pokud se kandidát hlásí na manažerskou pozici, může psycholog následně ověřovat, jestli náhodou netrpí emoční kolísavostí. Je také možné, že kresba je takto "propracovaná" i kvůli tomu, že se autor nudil a bál se výtvor odevzdat dříve.

Foto: archiv

Tento obrázek se na výběrových řízeních vyskytuje snad nejčastěji. Pokud jste se snažili splnit úkol během pár vteřin, mohlo by to znamenat, že budete dobrý krizový manažer, který řeší situaci okamžitě. Obecně by šlo říct, že tento strom nakreslil vyrovnaný člověk s normálním sebevědomím - strom je totiž umístěn uprostřed a využívá celou plochu papíru.

Foto: archiv

Výtvor patří buď člověku, který se zajímá o kreslení, nebo to může znamenat, že máme co dočinění s detailistou, perfekcionistou a osobou orientovanou na cíl. Pokud bychom zabrousili i do symbolického významu, tak stínovaná pravá strana může znamenat, že je uchazeč spíše extrovertní a zaměřuje se na budoucnost.

Z kreseb stromů se dá samozřejmě vyčíst více. K tomu je potřeba mít za sebou osobnostní testy a pohovor, které nastíní povahu člověka. Určitě se této projektivní kresebné metody nebojte, není nejdůležitější částí výběrového řízení. Berte to jako opáčko výtvarky ze základky.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější