TEDxPrague Youth 2018 Prohlédni si galerii

#foto: Jak věřit v intuici nebo správně dýchat? I o tom byl letošní TEDxYouth@Prague

Kulturní centrum Pražská křižovatka v bývalém kostele svaté Anny na Pražském Novém Městě hostilo v sobotu 13. října TEDxYouth@Prague 2018. Letošní 6. ročník konference zaměřené na mladé publikum provádělo téma „V klidu“.

--> fotogalerie v úvodu

"TEDx se snaží šířit myšlenky, které šíření hodné jsou," zahájil akci moderátor. Během 2 bloků pak celkem 6 řečníků představilo své náhledy na klid těla i mysli, důvody, proč jsme či nejsme v klidu a třeba i proč je dobré vystoupit z komfortní zóny.

Jako první vystoupila autorka knihy Hoř pomalu Veronika Jelínková. Na svých zkušenostech převážně ze studia v zahraničí, které kloubila jak s prací, tak i s koníčky a jak to nazvala ona sama, s "bohémským životem" ukázala, jak se nejlépe zbláznit.

Foto: Nikol Mudrová

Dále přišly na řadu designérky Kateřina Pražáková a Anna Kutíková, které v rámci diplomové práce na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického navrhly takzvané "dýchátko". "Nikdo vám nemusí říkat, kdy se máte nadechnout a vydechnout, prostě to víte," okomentovaly drobný předmět, který přišly ukázat. Pomocí hmatu člověku ukazuje, kdy se nadechnout, kdy vydechnout a měl by pomoct s uklidněním dechu a k následné relaxaci.

Foto: Nikol Mudrová

Z úplně opačného úhlu pohledu koukal na klid Jiří Hanek, designer smutečních oznámení. "První důležitý ponaučení, co mi smrt přinesla, je důvěra v intuici," popsal, jak prakticky ze dne na den skončil v práci, aby se mohl starat o maminku s diagnostikovanou rakovinou.

Foto: Nikol Mudrová

Vystoupila také Mirka Škubalová, bývalá závodní lyžařka, která mluvila o důležitosti vycházení z našich komfortních zón. Celé publikum si pak mohlo vyzkoušet za pomocí instruktora i jógu smíchu.

TEDxPrague

Máte chuť zajít načerpat inspirativní myšlenky? Vyrazte už 13. listopadu na TEDxPrague 2018 s podtitulem Kotrmelce, kde se můžete těšit na řečníky jako Tom Olsen (bojovník proti extremismu), Ondřej Švec (filozof každodenní reality), Jana Veselá (bývalá top basketbalistka) a mnoho dalších a zajímavých.

Nebo vás zaujme TEDxPragueWomen 2018 s tématem Ukaž se! konající se 30. listopadu

A třeba si jen pusťte některou z inspirativnch přednášek TEDxTalks, které zazněly na předešlých akcích po celém světě.

Naopak vážnější téma opět navodil zakladatel projektu Zvol si info a autor příručky o dezinformacích Surfařův průvodce po internetu, Vojtěch Bruk. Právě o fake news a o tom, jak nás ohrožují, hovořil: "Ve chvíli, kdy jste neklidní, naštvaní, máte strach, tak se s vámi velice lehce manipuluje."

Foto: Nikol Mudrová

Na konec se ale návštěvníci mohli opět zasmát. Posledním řečníkem byl dvojnásobný mistr České republiky ve slam poetry Jiří Charvát. Rozpovídal se o pěti uvědomění, které člověku mohou přinést klid, jeho humor samozřejmě nevynechal. "Když si uvědomíte, že všechno, co cítíte, je jenom habaďůra vašeho mozku, abyste přežili a rozmnožili se, a na tom, jestli se vám to daří nebo nedaří, z vyšší perspektivy nezáleží, může vám to přinýst obrovský klid," zněla jedna z jeho rad.

Foto: Nikol Mudrová

Mezi jednotlivými částmi programu nechyběly catering ani tematické aktivity - například vyrábění vlastního antistresového balonku nebo stěna strachu, kam měl každý svou noční můru napsat a na závěr byla zeď zbořena. Večer zakončila afterparty.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější