studenta cyber party uvod 1

Chcete mít citlivá data v cajku? Pak nesmíte chybět na konferenci o kyberbezpečnosti

Karel Čapek dal světu slovo robot. A není náhoda, že vzniklo zrovna tady. Technologie mají v Česku perfektní základnu. Nicméně ke sladkému patří i hořké a s kyber prostorem jsou kromě výhod spojené taky hrozby. Navíc přicházejí i z mnohem větší dálky než je tuzemský hackerský rybníček. Rozhodli jsme se tomu přestat jen nečinně přihlížet a udělat něco pro to, aby byla naše citlivá data v bezpečí.

Kyberprostor je místo, kde se pohybujete, když scrollujete feedem sociálních sítích, objednáváte v e-shopech nebo hrajete onlinovky. Tady všude za sebou "trousíte" tzv. citlivá data, což jsou údaje, jejichž prostřednictvím vám někdo může stáhnout kontakty z e-mailové schránky nebo i vybílit bankovní konto. O to, abyste byli v bezpečí, se starají složky kybernetické, neboli informační bezpečnosti.

Mimo to se starají taky o to, aby nevypluly na povrch například důležité informace týkající se vládních záležitostí státu. V České republice to má na povel Bezpečnostní informační služba (BIS). A jak se k tomu staví naše konference? Uvědomujeme si, že s tím, jak se naše životy čím dál tím víc přesunují do kyberprostoru, sílí i nebezpečí. Přitom v je oboru fatální nedostatek speciálistů. Rozhodli jsme se to změnit.

Cyber Party upr uvod 1
Studenta
Přijď se seznámit s lidmi, co tě naučí ochránit kyberprostor!
25. 9. 2017

Naše konference chce spojit profíky z oboru, kteří brázdí systémem podobným Matrixu, s Keanu Reevesy, kteří si vezmou červenou pilulku a hackerům zápolící o naše údaje se postaví. Cílem je ale taky nenechat usnout na vavřínech širší veřejnost, která by se měla o nebezpečí číhající za každým pomyslným rohem virtuálního světa zajímat. A rozhodně máme na co nalákat.

Připravili jsme sérii přednášek. Nemohou chybět zástupci již zmíněné BIS. Prvním je Ladislav Šticha, tiskový mluvčí, který konferenci zahájí shrnutím toho, proč je důležité zvyšovat povědomí o kyberbezpečnosti, jaká je situace ve světě i jak je na tom Česko. Druhým bude Lukáš T. (identita musí v tomto případě zůstat skrytá). Člověk s úlohou chránění kyberprostoru státu nechá návštěvníky nahlédnout pod roušku tajemství této organizace. Taky představí potenciální i velmi reálné hrozby a jejich dopady. Podařilo se nám zařadit i Júlia Rusnáka z firmy Semantic Visions. Ten prozradí, jak mohou ajťáci využít data tak, aby úspěšně odhalili dezinformace.

Kyberbezpečnost uvodni foto
work
Anketa: Pomoz nám zjistit, jak si stojíme ve znalosti kyberbezpečnosti!
28. 9. 2019
3 zvídavé minutky

Michal Merta, ředitel Accenture Cyber Fusion Center v Praze, zase promluví o tom, jak si chrání své údaje velké společnosti. Mimo jiné prozradí i to, co hackery k útokům vede a o co jim vlastně jde. Petr Janda z Komerční banky vám poví, co byste měli dělat, aby bylo v bezpečí vaše bankovní konto. Ale taky práskne, s čím musí zápolit banky, na co klienti obvykle kašlou a jaké jsou důsledky. Ondřej Lukáš představí projekt Ludus, který se zaměřuje na kolektivní ochranu routerů a poradí, jak skloubit práci výzkumníka se studijními povinnostmi.

To ale samozřejmě není všechno, na celý program mrkněte na stránky konference. Abyste měli dost sil vstřebávat všechny informace, občerstvěte se bagetou - o váš plný žaludek se postará Bageterie Boulevard. Nebude chybět ani dobré kafe a když zatoužíte na chvíli prchnout z tíživé reality, udělejte to ve VR únikovce od Torch VR. Pokud byste chtěli uniknout po své ose, zasoutěžte si o lístky na VR únikovku na našem Facebooku.

Tak si zapiště 17. října do kalendáře. Je třeba se registrovat a volných míst na konferenci ubývá, takže si pospěšte! Studenty, kteří mají ISIC, pustíme na akci zdarma. Budeme se těšit v budově CIIRC na ČVUT v pražských Dejvicích. O jakékoliv novinky se podělíme na facebookovém eventu nebo na našem webu.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější