Čína

Na výlet do Číny? Na hranicích vám do telefonu nejdřív nainstalují spyware

Čínský režim se snaží mít stále větší dohled nad tím, co se děje v jeho zemi. Tvrdě potlačuje menšiny, zavádí bodový systém pro občany a nyní vyplaval na veřejnost další nástroj čínské politiky - turistům mířícím do provincie obývané ujgurskou menšinou je instalován do mobilu spyware, který přístroje skenuje a stahuje z nich soubory. S informací přišla po společné investigaci média Motherboard, Süddeutsche Zeitung, Guardian, New York Times a německý veřejnoprávní rozhlas NDR.

Pokud byste měli v plánu vyjet na výlet do čínské provincie Sin-ťiang, nečeká vás nic příjemného. Můžete počítat s řadou důkladných hraničních kontrol, spoustou kamer, strážníků a dalších opatření. Nově vám pohraniční stráž vezme na hranici mobilní zařízení, vyžádá si od vás přístupová hesla a pokud máte Android, nainstalují do něj spyware. Přístroje značky iPhone jsou "pouze" prohledány pomocí speciálního přístroje.

Tento spyware zvaný BXAQ (Fēng cǎi) stáhne vaše textové zprávy, kalendář, kontakty a spoustu přístupových údajů. Podle odborných analýz hledá v přístroji specifické soubory. Obzvláště pak soubory spojené s extremismem, ale také soubory s tématikou islámu, jako například náboženské nebo odborné knihy, texty o Dalajlámovi, a dokonce i soubory spojené s japonskou metal skupinou Unholy Grave, jelikož složila skladbu s názvem Taiwan: Another China. Spyware může skenovat přes 70 000 souborů.

Amnesty International - Guligein Tashimaimaiti
life
Velký bratr už není jen fikce. Seznamte se s vězněnou ujgurskou studentkou Guligeinou
18. 2. 2019
3 minuty příběhu

"Čínská vláda často spojuje mírové náboženské aktivity s terorismem. Čínské právo definuje terorismus a extremismus velmi širokým a nejasným způsobem. Například obvinění z terorismu může pramenit z pouhého držení věcí, které obhajují terorismus, ačkoliv neexistuje jasná definice toho, co přesně tyto materiály mohou být," sdělila pro Vice Maya Wang, výzkumnice z organizace Human Rights Watch.

Aplikace se nijak nesnaží schovávat. Na obrazovce telefonu je její ikona, která naznačuje, že má být po použití pohraniční stráže smazána, nicméně ne vždy se tak děje. "Je to další příklad, proč je režim v Sin-ťiangu jedním z nejvíce nezákonných, všudypřítomných a drakonických na světě," uvedl pro Vice Edin Omanovic z Privacy International.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

V čínské provincii  Sin-ťiang žije muslimská menšina Ujgurů, jejichž etnikum je čínským režimem potlačováno. Ujgurové nesmí nosit plnovousy, hodinky na pravé ruce, jsou jim zakázany svátky spojené s jejich vyznáním a celkově je jejich kultura postupně odstraňována. Pokud se dopustí vůči těmto přísným nařízením prohřešku, mohou skončit v převýchovných táborech na dobu neurčitou. Často o tom není informována ani samotná rodina zadrženého. Monitorování nejen místních, ale i turistů, je další nástroj Číny, jak ujgurskou menšinu oslabit.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější