yellowstone uvodni

Jak se dostat do USA, 2. část: Jak jsem měla kulturní i pracovní šok

V prvním dílu jsem vám popisovala, co všechno se musí stát ještě předtím, než nasednete do letadla. To už mám tedy za sebou a dorazila jsem do vesničky Lake v Yellowstonu, mého letního domova.

Po příjezdu zjišťuji, že ubytování pro zaměstnance není vůbec tak hrozné, jak jsem si původně myslela. Nejde o žádnou ubytovnu se společnými sprchami na patře - každý máme své soukromí a koupelnu. Dojem kazí až plíseň ve sprchovém koutě. Ale s tou se nějak poperu.

Foto: Hana Grohová

Příjemně mě překvapila i nabídka jídla. Nejde sice o speciality z pětihvězdičkové restaurace a je docela dost možné, že mi omezený výběr po nějaké době poleze krkem (doslova), ale v naší zaměstnanecké jídelně máme vždycky na výběr ze dvou druhů masa a vařené zeleniny, navíc si tu můžu dát třeba i burger nebo čínské nudle. Nechybí možnost jíst spoustu zeleniny a ovoce a taky nějaký ten dortík. Je z čeho vybírat! A to jsem od Američanů čekala převážně hranolky a další smažené "speciality"…

Střet kultur na západním pobřeží

Než vám popíši, co nakonec moje práce skutečně obnáší, podělím se s vámi o své dojmy ze San Francisca. Sem jsme dorazili po dlouhé, vyčerpávající cestě přes oceán a přespali tu tři noci. San Francisco je místo, které jsem si z celých Spojených států přála vidět nejvíc. Představa města se strmými kopci na břehu oceánu mě vždycky neskutečně lákala. A popravdě, jako malá jsem milovala Princezniny deníky, takže jsem si přála spatřit místo, kde se natáčely.

Foto: Hana Grohová

První den mě čekal kulturní šok a nebyla jsem si úplně jistá, jestli se mi San Francisco opravdu líbí. V pvní řadě je to něco úplně jiného než třeba Praha nebo Brno. Jde o dost liberální prostředí a střetává se tu hodně různých kultur a pohledů na svět. Město je na navíc nechvalně proslulé velkým počtem bezdomovců. Druhý den jsme se vydali na dlouhou procházku ke Golden Gate Bridge. Namočila jsem si nohy v Tichém oceánu a v tu chvíli jsem už věděla, že tohle město miluji.

Prošli jsme si většinu hlavních atrakcí, které turisty do San Francisca přitahují, ale objevily jsme i zajímavá a trochu zapadlejší místa. Zaujala mě například budova Ferry Building na břehu sanfranciského zálivu, kam místní chodí na trhy a skrývá se tam taky velmi příjemné knihkupectví Book Passage. Pro mě jako knihomola bylo přímo povinností navštívit City Lights Booksellers & Publishers, obchod a nakladatelství spjaté s beat generation. Objevila jsem i střechu, ze které je nádherný výhled na celé centrum San Francisca. Přesné místo ale neprozradím. Mslím, že by si ho měl každý při prozkoumávání města najít sám.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Práce v kuchyni nejstaršího yellowstonského hotelu

Teď se ale vrátím do Yellowstonu (což je asi dvě hodiny cesty letadlem a další asi dvě hodiny autem ze San Francisca; nezdá se to, ale cestování po Americe je hodně náročné). Den po příjezdu jsme měli první orientační trénink a další den jsem nastoupila do práce. Nebyla jsem nijak nervózní. Věděla jsem, že budu pracovat v kuchyni. Jen jsem pořád nevěděla, co ta práce bude obnášet. A hádejte, kde jsem nakonec skončila. Na místě, na které se nechtělo nikomu z uchazečů - u umývání nádobí.

Prvních pár dnů bylo opravdu náročných. Možná se to nezdá, ale práce v nesnesitelném horku a parnu u velké myčky nádobí nebo drhnutí připálenin z pánví není žádný med.

Nakonec se na mě ale usmálo štěstí! Po týdnu úmorné práce mě přesunuli do oddělení, kterému tady říkají pantry, což je v překladu spíž. Připravuje se tu zelenina, ovoce, saláty, dezerty a hotelová snídaně. A tam jsem zjistila, že práce v kuchyni může být i zábava. Poznala jsem spoustu skvělých lidí a vyrábění salátů pro hosty nebo zdobení dortů mě začalo opravdu bavit.

Foto: Hana Grohová

Při psaní těchto řádků sleduji odlesky slunce na Yellowstone Lake a přemýšlím, co podniknu. Možná se půjdu vykoupat do jezera, které má asi 10 stupňů Celsia (což je asi 45 stupňů Farenheita, Američani mě s těmi svými imperiálními jednotkami dost matou). Možná budu jen odpočívat. Brzy se zase ozvu!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější