Apple

TOP značky světa. Pro kterou chcete pracovat vy?

Ty nejlepší značky světa jsou každoročně uváděny v prestižním žebříčku Interbrand, ve kterém najdete 100 nejhodnotnějších brandů roku 2018. Tuto „síň slávy“ uznávají i experti z Wall Street, protože je komplexní a sleduje nejen finanční výkonnost, konkurenční sílu a roli, kterou hraje značka při rozhodování o koupi, ale i mnoho dalších ukazatelů.

Pokud chcete pracovat pro pět nejhodnotnějších na světovém trhu, pošlete svůj životopis do těchto firem.

1. Apple

Hodnota značky Apple vzrosla o 16 % oproti minulému období a finančně je vyčíslená na hodnotu 214,480 $m. Tím se stala nejsilnější světovou značkou. Dostat se do této technologické firmy ale není nic jednoduchého. Výběrové řízení se skládá z několika monitorovaných hovorů, online pohovorů, ale i cest na různá místa, kde vás čekají personalisté. Jeden pohovor trvá skoro celý den, nikoliv hodinu, jak jsme zvyklí.

Pokud vás ale přijmou, očekávejte potlesk - to doslova. Ten je pro Apple údajně typický - tleskají novým zaměstnancům, po skončení schůzek nebo jen tak z radosti. Zaměstnanci své práci věnují téměř veškerý svůj čas, dokonce vyřizují pracovní e-maily i v den svatby. Zkrátka chcete-li být součást Apple, musíte něco obětovat.

Ideální zaměstnavatel? Pro české vysokoškoláky to je Google, Škoda Auto či Zentiva
Studenta
Ideální zaměstnavatel? Pro české vysokoškoláky to je Google, Škoda Auto či Zentiva
6. 2. 2014

2. Google

Stejně jako v minulém žebříčku, obsadil druhé místo Google. Hodnota jeho značky se však zvýšila o 10 %. Skvělou zprávou je, že vlastní kanceláře i v Praze. Ty prý patří mezi nejkrásnější v republice. Hlavním úkolem pražské pobočky je obchodní, překladatelská a koordinační činnost. Uhádnete, čeho si Google nejvíce cení na uchazečích? Není to výška, kreativita ani předcházející úspěchy. Je to ochota učit se novým věcem.

3. Amazon

Cena Amazonu stoupla o rekordních 56 %, což je oproti desetiprocentnímu růstu Google nádherný výsledek. Na druhou stranu to však neznamená, že když je značka silná, je v Česku dobrým zaměstnavatelem. V roce 2016 se strhla lavina ohledně názorů na pracovní podmínky v českém skladu. Na fórech jste se třeba dočetli, že když přijdete o pět minut později, strhnout vám dva tisíce z výplaty, dále že se vyžaduje stoprocentní docházka a neuznávají se ani potvrzení o nemoci od doktorů. Dnes se snad situace uklidnila a problémy se vykrystalizovaly.

Foto: Interbrand

Každopádně pokud uvažuje o odborné práci pro Amazon, budete se muset poohlídnout v zahraničí. U nás mají pouze dispoziční a reklamační centrum. Personalisté Amazonu hodnotí v okolních státech uchazeče z více stran, avšak jedním z nejdůležitějších bodů ve výstupní zprávě bude, jestli vás jako člověka obdivují a případně proč. Do svých týmů totiž hledají inspirativní osobnosti. To se odráží i na stále rostoucí síle značky.

4. Microsoft

Hodnota značky Microsoftu se sice zvýšila o 16 %, to mu však nezajistilo udržení třetího místa. Předběhl ho Amazon, který poskočil hned o dvě příčky výš. V Česku už je dva roky otevřené vývojové centrum, které je snem nejednoho vývojáře. Zázemí je velice moderní, k dispozici jsou relaxační zóny, občerstvení, ale i hudební místnost. Práce se prý hodnotí podle výsledků, takže pokud si vše odpracujete během pár hodin, můžete zbytek dne relaxovat nebo brnkat na kytaru.

5. Coca-Cola HBC

Ačkoliv si Coca-Cola udržela své místo v TOP 5 značkách světa, její cena se snížila o pět procent. Nejedná se o žádné překvapení, protože značka stagnuje už od roku 2014 a za tu dobu stihla její hodnota klesnout o téměř 20 %. Vývoj síly této značky za posledních osmnáct let vidíte na grafu níže. Coca-Cola má v České republice sídlo v Praze, ale vlastní i mnoho poboček - třeba v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě nebo Olomouci. Zajímat vás budou jejich trainee programy, které jsou určeny pro čerstvé absolventy, které mají připravit na roli manažera.

Foto: Interbrand

Benefity jsou v společnosti Coca-Cola více než lákavé. Samozřejmě se odvíjí s ohledem na pracovní pozici. Pro juniory je dosažitelný notebook, iPad, mobil nebo příspěvek na důchod. Lákavý je také akciový program.

V TOP 10 dále najdete Samsung, Toyotu, Mercedes-Benz, Facebook a McDonalds. Kompletní seznam je veřejný na stánkách Interbrand, kde můžete sledovat i vývoj ceny jednotlivých značek.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější