čtení - ilustrační foto

Pět knih, které vám zlepší time-management i výsledky

Znáte to… Škola, práce, do toho nějaký koníček a společenský život. Den by mohl být nafukovací, ale není. Stále častěji tak hledáme způsoby, jak se svým časem pracovat, jak svoje učení nebo rozjeté projekty zefektivnit. Pro radu netřeba chodit daleko, máme pro vás 5 knih, které vám s tím pomůžou!

Hluboká práce - Cal Newport

Jak zvládnout práci, která vyžaduje plné soustředění, ve světě plném rušivých vlivů a "nutnosti" být pořád dostupný online? Určitě to znáte - odevzdání závěrečné práce se blíží, ale vy musíte zvládat každodenní shon, práci, dohánění zkoušek… Kde pak vzít čas na to si v klidu sednout a začít psát?

"Silné vůle máme omezenou zásobu, která se s používáním vyčerpává." (s. 86)

V knize Hluboká práce představuje Cal Newport - docent počítačových věd na Georgetown University - srozumitelnou formou návod, jak se soustředit na kognitivně náročné úkoly a výrazně tak zlepšit svou efektivitu. První část knihy je věnována teoretickému základu, v níž je hluboká práce definována jako konkurenční superschopnost 21. století, bez které se na trhu práce neobejdete. Ve druhé polovině pak najdeme 4 praktické rady, pomocí kterých dokážete své zvyky přenastavit tak, aby pro vás byla hluboká práce samozřejmostí. Současně ale tyto čtyři "pravidla" nejsou brána dogmaticky - autor sám navrhuje nejrůznější úpravy pro různé typy profesí, včetně těch, u nichž je potřeba být "online" k práci nutná.

7 návyků skutečně efektivních lidí - Stephen R. Covey

Úspěšný život? Dokonalý recept na zlatém podnose od této knihy nečekejte. Stephen R. Covey vám naopak podává návod, jak si vymyslet svůj vlastní recept a jak by měl správně vypadat. Cílem knihy je změnit váš pohled na svět a problémy a posunout myšlení způsobem, který by pro vás znamenal ve finále větší přínos. A to v jakékoli oblasti života.

7 principů, které kniha představuje, je natolik univerzálních, že jejich osvojení vám může trvat relativně dlouhou dobu a třeba to bude i "bolet". Co by ale pro sebe člověk neudělal, vždyť pracovat na sobě je potřeba celoživotně.

Petr Ludwig
life
Český guru osobního rozvoje Petr Ludwig: Dělám pravý opak toho, co by mi doporučili rodiče
27. 4. 2016
4 minuty proti prokrastinaci

Konec prokrastinace - Petr Ludwig

Tento bestseller netřeba detailně představovat, je ale zpracovaný natolik jednoduše a srozumitelně, že na seznam bezesporu patří. Kniha je plná názorných ilustrací, příkladů i osobních zkušeností. Najdete v ní rozdíl mezi prokrastinací a odkládáním úkolů, tipy a triky jak prokrastinaci zvládnout, ale i rady, jak se nehroutit z toho, když své plány nedodržíte.

Mít vše hotovo - David Allen

O metodě Getting Things Done už jste možná slyšeli. Klade si za cíl zefektivnit vaši práci či studium, díky tomu pro vás získat více volného času a zbavit vás stresu. "Vedlejším účinkem" je pak údajně zklidnění mysli, zlepšení kvality spánku a vnitřní spokojenosti. No, neberte to…

Úplně bez práce to ale samozřejmě nebude. Zavedení metody GTD a její dodržování vyžaduje vaši pevnou vůli, bez níž se na druhou stranu stejně neobejdete. Může vám ale pomoci efektivně třídit informace, které se na vás hrnou, zorganizovat sám sebe i své projekty či stůl. To vše pokud možno bez zbytečného stresu.

Pokud byste chtěli po knize sáhnout, určitě se dívejte po novém přepracovaném vydání, které autor nejen kompletně revidoval a aktualizoval, ale i doplnil o zavádění metody GTD v digitální době.

Zen a hotovo - Leo Babauta

A na závěr něco pro ty, kteří se nechtějí pročítat desítkami stránek. Sám autor o svém díle řekl: "Vybral jsem ty nejlepší myšlenky z nejlepších systémů produktivity, které byly kdy vynalezeny: "Mít vše hotovo" Davida Allena a "7 návyků skutečně efektivních lidí" Stephena Coveyho, přidal k nim pár užitečných myšlenek a vydestiloval je v použitelný systém pro zvýšení produktivity nazvaný ZTD čili Zen to done."

žena - sedící - počítač
work
Jak úspěšně dokončit školu a při tom zvládat i bohatý studentský život?
26. 2. 2018
3 minuty k produktivitě

ZTD je určena jak pro začátečníky, tak i pro ty, kterým s ostatními metodami "došla trpělivost" a hledají jednodušší cesty. V 10 krocích, z nichž navíc ani nemusíte absolvovat všechny, slibuje zlepšení vaši výkonnosti i cílevědomost. To vše s praktickými radami a jen na 128 stranách.

Žádná z uvedených knih není samospásná a nepomůže vám ani její dogmatické dodržování. Každá z nich ale obsahuje myšlenky, které vás mohou posunout dopředu a do budoucna třeba i zvýšit možnosti kariérního růstu. Takže efektivitě práce zdar!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější