dívka, hudba

Jak prokrastinovat, aby to přineslo užitek? Nadupaný přehled, který vás inspiruje

Léto je tu a s ním přichází (pro někoho) i spousta volného času. Víte ale, jak tento čas využít, aby vám to přineslo alespoň trochu užitku (a třeba vás namotivovalo se zase začít věnovat důležitějším věcem)? Nechte se inspirovat.

TED talks

Krátká osmnáctiminutová vystoupení řečníků z celého světa vás zavedou od tajů přírody po poslední zjištění vědy. Dokonce i o prokrastinaci se na TEDu  můžete dozvědět mnoho zajímavostí.

TEDx - ilustrační foto
video
Nechte se inspirovat TEDx Talks – vybrali jsme ty nej!
11. 1. 2018
5 minut TEDx inspirace

Například výborný talk Tima Urbana vás nechá nahlédnout do mysli pana prokrastinátora. Video z pražského TEDx s příběhem mladého českého skladatele Jaroslava Becka, který se v Americe podílí na trailerech k počítačovým hrám a hollywoodským trhákům, vás zase přesvědčí, že pokud jste už své vysněné povolání objevili, tak není čas zahálet. A až budete mít po zkouškovém, porozhlédněte se, jestli se zrovna ve vašem městě či blízkém okolí nějaký TEDx nekoná. Jedná se o ještě inspirativnější zkušenost než při pouhém sledování videí doma z pohovky.

Creative Mornings

Delší, avšak neméně poutavé záznamy přibližně hodinových ranních setkání se zajímavými lidmi na různá témata nabízí Creative Mornings. Koncept dá po celém světě dohromady každý měsíc zvídavé lidi, jež si chtějí poslechnout zajímavého lokálního člověka, jak hovoří v souvislosti s globálně daným tématem. O risku například mluvila jedno studené a jasné ráno na pražské Náplavce "bajkerka" Markéta Marvanová. O soucitu a slavném projektu Humans of Prague pak Tomáš Princ. Do světa znakového jazyka zase hosty pozvala neslyšící herečka Marie Basovníková. Pokud jste z Prahy, někdy se zkuste "hecnout", přivstat si a zažít kreativní ráno na vlastní kůži.

FuckUp Nights

Tomáš Studeník z FuckUp Nights: Tlak si vytváříme sami a pak končíme v průšvihu
work
Tomáš Studeník z FuckUp Nights: Tlak si vytváříme sami a pak končíme v průšvihu
21. 10. 2017

To že se občas něco nepovede, neznamená, že je čas skončit a přestat se snažit. Za každým úspěchem se totiž schovává i hromada neúspěchů. A právě na ty poukazují FuckUp Nights. Nejčastěji v Praze, ale i v jiných městech po celé České republice, se lidé schází, aby si poslechli selhání osobností, které ve svých oborech uspěli, ale nebylo to zadarmo. O svých propadech i vzestupech zde mluvili například internetový pokušitel Kazma KazmitchMartin Feix (Girls Without Clothes) nebo Janek RubešVlastní neúspěchy se pak zdají o něco lehčí, když člověk ví, že v tom není sám.

Brain and Breakfast a Snídejte šampaňské

Myšlenky ranních ptáčat z inspirativních rán v Impact Hubu či Era světě si také můžete poslechnout hezky z tepla domova. Krátké přednášky na různá témata, která nenechají mozek už déle lenošit přináší koncept Brain and Breakfast. O nekonzumním životě v konzumní době zde mluvil například Tomáš Hajzler o hledání vnitřního pokoje, Adéla Vinczeová (dříve Banášová).

Rovněž ranní koncept Snídejte šampaňské přinesl zase zajímavé rozhovory například s kritikem architektury Adamem Gebrianem, umělcem Vladimírem 518 či zpěvákem Adamem Mišíkem. I když už tento projekt nefunguje, videa s rozhovory jsou stále dostupné online ke zhlédnutí.

Podcasty

holka poslouchání, poslech
work
Podcasty, které vás posunou kupředu
4. 2. 2018
5 minut poslouchání

Poslouchat podcasty je způsob, jak efektivně využít nejen čas prokrastinační, ale například i neefektivní dobu jízdy v autě či v dopravních prostředcích. Pokud máte iPhone, aplikaci Podcasts máte už od výroby staženou v mobilu a stačí si jen vybrat zajímavé seriály, které budete sledovat. Vlastníci Androidu si pak mohou pořídit například vychytanou aplikaci Pocket Casts a nechat si automaticky stahovat oblíbené podcasty v přesně nastavenou hodinu.

Mezi české podcasty, které stojí za to poslouchat patří například Deep Talks, kde si Petr Ludwig (autor výše zmíněné knihy Konec prokrastinace) povídá se zajímavými lidmi skutečně do hloubky. Například rozhovor s Tomášem Šebkem, chirurgem z Lékařů bez hranic, přináší myšlenky, které si určitě nenechte ujít.

Ze zahraničních podcastů, které představují inspirativní hosty pak vyniká Tim Ferris show, podcast všeuměla a autora bestsellerů Čtyřhodinový pracovní týden, Čtyřhodinový šéfkuchař, Čtyřhodinové tělo či Nástroje titánů.

Audioknihy

Pokud se vám po zkouškovém už nechce nic číst, ale filmy, seriály, Youtube a lelkování už vás taky omrzelo, zkuste si pořídit nějakou audioknihu. Budete mít dobrý pocit, že se něco nového dozvídáte a ještě přitom můžete dělat další věci, jako například řídit auto, péct bábovku, koupat se nebo vymalovávat antistresové omalovánky. Na Audiotéce najdete například životopisy velkých osobností, jako byli Steve Jobs, Winston Churchill, Albert Einstein nebo jako je Elon Musk. Jakých bylo 10 let s Václavem Havlem čte ze své knihy Ladislav Špaček, jak se zaměřit na svou duchovní podstatu vám prozradí kniha Mnich, který prodal své Ferrari a pro odlehčení si můžete poslechnout jak "richhiker" Stanislav Gálik stopoval letadlo.

Dejte nám i ostatním na Facebooku vědět, u čeho prokrastinujete vy!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější