Letní akademie multimédií - VŠE

Nevíš, kam po střední nebo ti nevyšly přijímačky na vejšku? Vyzkoušej nultý ročník multimédií

Pokud jste se ještě nerozhodli, kam na vejšku, nebo vám nevyšly přijímačky, nezoufejte! Existují totiž alternativy v podobě nultých ročníků. My jsme se sešli s absolventkami nultého ročníku (neboli Roční akademie multimédií na Vysoké škole ekonomické v Praze) Ester a Evou, abychom zjistili, proč se ke studiu „nulťáku“ přihlásily a co jim to přineslo.

V čem je studium multimédií jiné od ostatních oborů?

Ester: Multimédia jsou prostě jiná. Ten obor je jiný i ten přístup ke studentům. Vyučující jsou v pohodě, jsou mladí… víc free, kamarádštější, rozhodně žádní kravaťáci. Spíš tu panuje taková rodinná atmosféra. V ročníku je kolem padesáti studentů takže se všichni vzájemně znají. Učitelé vědí, o čem mluví. S tímto přístupem se ve škole člověk cítí dobře. Užila jsem si to, bavilo mě to.

Jak jste zapadly mezi standardní studenty?

Ester: Jako kdybychom chodily normálně do prváku. Myslím si, že jsme zapadly úplně normálně. Ani vyučující ani spolužáci nás nijak neodlišovali od "standardních" studentů v prváku.

Foto: VŠE V Praze, obor Multimédia v ekonomické praxi

Proč jste nastoupily do nultého ročníku? Proč jste nešly na standardní studium?

Ester: Nelákalo mne nastoupit do prváku na jiný obor vysoké, kam jsem si původně podávala přihlášku a kam jsem i splnila přijímačky. Měla jsem pocit, že by mne to studium nebavilo. Přemýšlela jsem během léta, co bych chtěla dělat. Hrozně mě nultý ročník zaujal, přišlo mi to úplně super. Hlavně jsem si mohla Multimédia vyzkoušet a zjisti, zda mne to bude bavit. Líbila se mi i varianta, že když splním úspěšně přijímačky, můžu jít rovnou do druháku a budou mi uznané absolvované předměty.

Eva: Multimédia jsem si vyzkoušela už při Letní škole multimédií a nadchlo mne to, chtěla jsem se tomu věnovat víc a tak jsem se přihlásila i do nultého ročníku.

Co je Letní akademie multimédií?

Pojďte se naučit, jak designovat nejen marketingovou komunikaci, fotografovat, tvořit grafiku, točit a stříhat videa a kreativně plánovat a tvořit multimédia. Letní akademii multimédií pořádá Grafická a multimediální laboratoř Vysoké školy ekonomické v Praze. Čekají Vás 1-3 týdny praktických lekcí s profesionálními lektory a odborníky z praxe. Více info akademie-multimedii.cz.

  • Design a komunikace (6. - 10. 8. 2018)
  • Grafika a fotografie (13. - 17. 8. 2018)
  • Video a produkce (20. - 24. 8. 2018)

Neodrazovalo vás, že nultý ročník je placený?

Ester: To ani ne, ono to tak bývá, že jsou placený. Myslím si, že ta částka není ani tak vysoká za dva semestry, je to méně než za 2 semestry na některé soukromé vysoké škole. Je logické, že si za to musíme zaplatit. Výhoda taky je, že jsme nemusely dělat žádné přijímačky.

Jaké předměty jste studovaly a jak vám vyhovovala skladba předmětů? Co vám to dalo?

Ester: Ty předměty do toho nulťáku byly sestavené tak pěkně, trochu grafiky, filmu i fotky, od každého něco. Studovaly jsme úvodní kurz multimédií, kurz designového myšlení, 2 fotografické předměty, jeden kurz videa 2 grafické kurzy, management, marketing a takový závěrečný projektový kurz nazvaný multimediální tender.

Foto: VŠE V Praze, obor Multimédia v ekonomické praxi

Eva: Jako bylo to fakt náročný, třeba pokročilý kurz fotografie je hodně náročný předmět. Jsem fakt hodně ráda, že to máme za sebou, protože to bylo psychicky, časově i finančně náročné. :D 

Ester: Hodně mne to naučilo, ale teď po semestru, když tento kurz mám splněný, budu si hrozně užívat, že budu moct fotit to, co budu já chtít a budu to umět - vědět, jak to vyfotit správně, aby byla fotka hezká. Začátečníkovi, jako jsem byla já, ten jeden rok fakt hodně dá, a i kdyby nechtěl pokračovat, tak se naučí spoustu věcí. Já jsem neuměla vůbec nic a teď prostě umím sestříhat film, vyfotit hezký věci, vytvořit logo nebo vysázet grafický plakát atd.

Foto: VŠE V Praze, obor Multimédia v ekonomické praxi

Jak byste třemi slovy popsaly nultý ročník?

Eva: Byl to trošku stres, ale bylo to i hodně zábavy. Jsem ráda, že jsem poznala nový lidi, kamarády.

Ester: Když člověk má problém, pokaždé když něco potřebuje, ví, kam zajít, zeptat se. Je super, že si můžeme od školy během studia půjčit foťáky, kamery. Popravdě bych na VŠ asi nechtěla chodit na jiný obor. Celoškolský předměty nejsou vůbec nic pro mě. Přijdou mi ty multimédia jako úplně jinej svět na VŠE. Jako kdyby to sem tak trochu nepatřilo. V životě by mě nenapadlo, že takový obor může být na VŠE.

Foto: VŠE V Praze, obor Multimédia v ekonomické praxi

Komu byste doporučili studium nultého ročníku Multimédií?

Ester: Studium Multimédií je časově dost náročné, například studovat to při jiné vejšce nebo při full-time práci si nedokážu představit. To, co se má odevzdávat, zabere strašně moc času a nezbývá moc volna. Doporučila bych to určitě všem, co by se to chtěli naučit nebo by se o tyhle věci zajímali a neví úplně, kde začít.

Eva: Všem lidem, co se zajímají o multimédia a neví, kde začít. Anebo pro lidi, kteří nevědí, co by chtěli studovat. Můžou si to otestovat při Letní škole multimédií nebo se přihlásit rovnou do Roční akademii multimédií.

Více info o nultém ročníku,
více info o letní akademii multimedií.

Foto: VŠE V Praze, obor Multimédia v ekonomické praxi

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější