Doklad o studiu

Absolventi SŠ bez maturity by mohli získat alespoň doklad o studiu, připouští Plaga

Kvůli zdravotním potížím odložila Zdeňka před pár lety maturitu z jarního termínu na podzimní. Rodiče ji vyhodili z domova, takže kromě léčení a učení narychlo hledala práci a bydlení. Přes léto nakonec pracovala jako uklízečka. „Když jsem šla v září k maturitě, byla jsem tak vyčerpaná, že jsem zvládla jen půlku. Bylo jasné, že si musím najít jinou práci ještě jako nikdo a nic, protože jinak to nezvládnu finančně, ani psychicky. Dělala jsem pak servírku,“ popisuje, jak začal jeden z doposud nejsložitějších roků v jejím životě.

Jak sama zmiňuje, samozřejmě si chtěla najít lepší práci - třeba na úřadě nebo v administrativě. Bez maturity prý ale neměla šanci. "Nechtěli mě ani v některých uklízecích firmách, protože bych si prý mohla nárokovat vyšší mzdu, když jsem studovala na gymnáziu a budu si dodělávat maturitu," vypráví Zdeňka. "Brali mě jako člověka se základním vzděláním a ve finále se mě snažili nacpat do nižších platových tříd nebo jen na dohodu, a ne na hlavní pracovní poměr. Nepomohlo ani to, že jsem měla čtyři roky na gymplu ukončené." Gymnázium jí bylo dokonce na škodu, přeci jen jde o všeobecné studium bez zaměření. Nakonec ale našla práci v uzenářství a v květnu následujícího roku úspěšně odmaturovala, čímž se ze "začarovaného kruhu" vymanila. 

dívka, studentka
work
#komentář: Zůstat po škole doma v Česku je taky cesta
24. 10. 2020
2 minuty o poststudentském životě

Zpětně ale Zdeňka hodnotí, že není vůbec snadné shánět pracovní pozici bez maturity. Částečně to připisuje méně příležitostem na malém městě na severu Čech. "Možná někde v Praze bych měla víc možností, víc štěstí," uznává. V podobných případech by ale mohli mít v budoucnosti absolventi středních škol bez státní závěrečné zkoušky výhodu oproti těm, kteří dochodili jen základní školu. Česká pirátská strana totiž začátkem července navrhla novelu školského zákona, jejíž součástí je i zavedení takzvaného dokladu o studiu. Dostali by ho neúspěšní maturanti a mohli by se tak lépe uplatnit na pracovním trhu tam, kde maturita není podmínkou. 

Vláda sice vyjádřila k této části navrhované změny neutrální stanovisko, nicméně ministr školství Robert Plaga (ANO) o tom chce dále jednat na půdě poslanecké sněmovny. "Novela přináší možnost dosažení středního vzdělání bez toho, aniž by školáci u maturity uspěli. Není v zájmu státu ani školáků, aby po čtyřech letech středoškolského studia skončili se vzděláním základním," uvedl Plaga pro Novinky.cz. po jednom z jednáních vlády.

studentka
work
Co dělat, když se nedostanete na vysokou školu? 6 tipů, jak využít rok volna
30. 10. 2020
2 minuty nápadů, co po škole

Plaga upozornil na to, že Piráti, jakožto hlavní předkladatelé návrhu, jen spojili dosud představené návrhy ministerstva a upravili je. Diskutovat chce také nad některými legislativními nedostatky. Například pojem "střední vzdělání" nepovažuje ministerstvo školství za vhodný. V současné době jej totiž zákon v paragrafu 58 používá pro obory vzdělání v délce trvání jednoho roku určené pro žáky se středním mentálním postižením a obory v délce trvání dvou let pro žáky s nižším mentálním postižením a s vážnými speciálními vzdělávacími potřebami, píše kabinet ve svém stanovisku. Novela navíc neupravuje situaci absolventů konzervatoří a oborů s výučním listem, kteří závěrečnou zkoušku taktéž nezvládnou. 

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Piráti současně navrhují ponechat v povinné části maturity výběr mezi cizím jazykem a matematikou a přesunout hodnocení písemných i ústních zkoušek z českého jazyka a literatury zpět do kompetence škol. Novelu podpořily také kluby ODS, TOP09 a KDU-ČSL, nyní z vlády putuje do Sněmovny.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější