Nultý ročník
Investovat peníze do nultého/přípravného ročníku se mohou vyplatit. Celý rok zůstaneš v tempu a věnuješ se tomu, co by jsi chtěl studovat v budoucnu. Celá výuka je zaměřená na obor a znalosti, ze kterých budou přijímací zkoušky. Během roku se opakují se věci ze střední školy, doplní se novými znalostmi z oboru a konec školního roku je zaměřen na testy ke zkouškám a různé chytáky, které by se tam mohly objevit.
Přípravné kurzy na Národní srovnávací zkoušky
Pokud patříš mezi ty, kteří budou skládat zkoušky na vysokou školu prostřednictvím scio testů, existuje možnost přípravného kurzu. Cena je podobná jako u nultého ročníku, avšak praktičnost kurzu je nižší. Celý školní rok se studenti věnují jen příkladům a řešením testů. Je dobré si zjistit, zda mají kurzy 20 hodin týdně, protože podle Ministerstva školství ČR je to minimum počtu hodin, které je nutné k uznání denního studia, abys nemusel platit sociální a zdravotní pojištění.
Pomaturitní studium jazyků
Nevíš, jestli chceš dál studovat, ale pracovat se ti ještě nechce? Zkus jazykovku! Nabídky jsou různorodé. Nejčastější je studium angličtiny, ale dnes už je na trhu i mnoho dalších jazyků. Můžeš si vybrat mezi dopoledním a odpoledním vyučováním. Pokud padne volba na jazykovku mimo město kde bydlíš, je zapotřebí si spočítat další náklady. Mezi ně patří ubytování, jídlo nebo doprava. Rok na jazykové škole ti sice nedá tolik co v zahraničí, ale udrží tě v kontaktu s cizím jazykem a zdokonalíš se v něm.
Studium v zahraničí
Pokud jazyková škola není to co chceš a máš dostatek finančních prostředků, můžeš zkusit studium v zahraničí. Na univerzitách se sice platí školné a je těžké získat stipendium, ale není to nemožné. Bohužel, s možností přivýdělku je to horší. Pokud vyjedeš do země, kde budeš potřebovat studentské vízum, sehnat práci bude velice těžké. Se studentským vízem se totiž nedá legálně pracovat. Pak už zbývá jen podpora rodičů. :-)
Práce v zahraničí
Za hranice se dá jet i za prací. Výhodou je, že se člověk naučí jazyk, ocitne se v každodenních situacích, osamostatní se, získá nové zkušenosti a ještě si vydělá peníze. Nevýhodou je, že že většina pracovních programů je na delší dobu. Ten, kdo by chtěl jet, si musí pořádně rozvrhnout své časové možnosti a také to, jakou má šanci se připravit a vrátit včas na přijímací zkoušky! Můžeš být au- pair, plavčík, recepční, pokojská nebo prodavač v obchodě. Hodně možností také nabízí různé sezónní práce.
Nástup do práce
Pro ty, kteří nechtějí nebo nemají šanci zvolit si ani jednu z předchozích možností, nastává nástup do pracovního procesu… Buď se zaregistruješ na úřadu práce, ale jelikož poptávka je větší než nabídka, je lepší vzít osud do vlastních rukou a sledovat různé internetové stránky s pracovními nabídkami.