studium v zahraničí

Znamená studium v zahraničí lepší kariéru?

Existují dva tábory. Ten první nedá na studium v zahraničí dopustit a tvrdí, že by měl alespoň semestr v zahraničí absolvovat každý student. Minimálně proto aby viděl, jak to chodí jinde a získal rozhled. Pro druhý tábor je to zbytečná ztráta času i peněz a nevidí v tom žádnou velkou přidanou hodnotu. Jak to tedy je - vyplatí se vyjet za studiem do zahraničí, anebo je to jenom jedna velká party a z profesního hlediska to nemá žádný velký smysl?

Je jasné, že dlouhodobé studium v zahraničí má na studenty v některých ohledech obrovsky pozitivní vliv. Pokud se na celou dobu studia neuzavřou do sebe a česky hovořící komunity, získají zkušenosti, které budou v pozdějších letech k nezaplacení. Poznají novou kulturu, získají nové přátele z celého světa, poznají jinou perspektivu, postaví se (alespoň částečně) na vlastní nohy, naučí se nový jazyk, zdokonalí si své komunikační schopnosti, získají větší sebevědomí a když se vrátí, nic už nebude jako dřív. Dlouhodobý pobyt v zahraničí člověka změní a promítne se to i do jeho profesní uplatnitelnosti.

Institut of International Education (IIE) ve své studii ukazuje, že studium v zahraničí má kromě zlepšení komunikačních a dalších schopností také přímý dopad na konkrétní dovednosti potřebné pro úspěšnou kariéru. Výzkumníci v této studii pracovali se souborem 15 dovedností, které jsou nejvíce žádané dnešními zaměstnavateli (pro představu šlo například o komunikační dovednosti, sebevědomí, obecné povědomí a rozhled, teamový duch, schopnost řešit problémy, respekt k jiným názorům, tolerance, zvědavost, flexibilita atp.). Provedli šetření a hloubková interview s celkem 4 500 absolventy v různých stádiích jejich profesního života.

Kromě toho, že výrazně více než polovina respondentů vypověděla, že věří tomu, že právě jejich zkušenost se studiem v zahraničí měla přímý dopad na jejich pracovní nabídky i úspěchy v přijímacím řízení. To potvrzuje i 30letý manažer Petr: "Já jsem se dostal na pohovor právě díky tomu, že jsem rok studoval v Anglii. Paní z personálního mi po pohovoru řekla, že jí přišlo x v podstatě stejných absolventských životopisů a bylo těžké vybrat, nakonec ale rozhodl právě tenhle bod. Všichni prostě byli stejní a já jsem měl něco navíc. Pracuju tam už 5 let."

I ti účastníci studie, kteří nevidí takhle jasnou souvislost se získáním práce, vypověděli, že dovednosti a zkušenosti, které v průběhu studia mimo svou rodnou zemi získali, jsou relevantní a žádané. Tyto dovednosti jim podle nich sice nepomohly přímo k nabídce práce, pomohly ale často třeba k tomu, že byli povýšeni na manažerskou pozici, protože mají skvělou schopnost komunikace, zvědavost, otevřenost novým podnětům a neotřelým konceptům, schopnost porozumět různým činnostem v mnoha jazycích a odvaha a sebevědomí.

V tuzemsku jsem skvělý student, ale obstál bych v zahraničí?
Studenta
V tuzemsku jsem skvělý student, ale obstál bych v zahraničí?
31. 10. 2017

Jediná dovednost, která je velice žádaná a nebyla v průběhu studia v zahraničí nijak zlepšená jsou počítačové a technické znalosti. Čili 14 z 15, to je pořádný úspěch.

Pokud jste tedy strávili nějaký ten semestr nebo rok na zahraniční univerzitě, určitě to zmiňte v životopise, je to skvělý bod, který vás může dostat nejen na pohovor, ale může vám také pomoct dostat se na vysněnou pracovní pozici. A pokud ještě pořád studujete pouze na českých školách, neváhejte a vyjeďte někam do zahraničí, je to nezapomenutelná zkušenost, která se vám bohatě vrátí!

Co říkáte, kam vyrazíte za studiem vy?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější