Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje, 19.6.2018

#komentář: Jsou politici i akademici? Studenti se bouří proti výstupu Jiřího Ovčáčka

Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček doplnil řadu kontroverzních vystoupení na akademické půdě. Přednášel na téma „fake news“ na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v rámci kurzu Organizace trhů a odvětví pohledem manažerů. Proděkan fakulty Miroslav Ševčík Ovčáčka označil za „nejvzdělanějšího tiskového mluvčího, kterého kdy jaký prezident měl.“ Klub mladých politologů na VŠE se proti tomuto výroku ohradil. Měli by tedy politici a jejich zástupci dostávat na vysokých školách prostor?

Vysoká škola ekonomická má za sebou již několik politických vystoupení, přednáška Jiřího Ovčáčka nebyla tou první. Součástí jednoho z kurzů Národohospodářské fakulty byl letos na jaře i výklad jednotlivých členů vlády v demisi Andreje Babiše, včetně samotného premiéra. S těmito výstupy, podobně jako s výstupem Jiřího Ovčáčka, studenti nesouhlasili. Měli obavy, že jim bude prezentován pouze jeden názorový proud. Sepsali proto petici, kterou podepsalo na 200 lidí.

Test z pohledu Andreje Babiše na hospodářskou politiku na VŠE nepatří, vláda v demisi přednášet nemá, zatahujete politiku na školu, říká Urbanová | Video: |  26:18

Vyvstává tak otázka: Měli by na akademické půdě vystupovat politici? Nemůže se tak přednáška zvrhnout v agitaci?

Aby si lidé mohli utvořit názor, je vždy potřeba nahlédnout do problému z více úhlů. Prezentovat studentům jeden stránku věci tím pádem není úplně vhodné. V případě, že škola organizuje přednášku či debatu s politiky, měli by se jí účastnit zástupci celého názorového spektra, ne pouze jedné strany či hnutí. Pokud se ale jedná o odborný předmět v rámci fakulty, není nutné si politiky do hodin zvát. Ke každé problematice je totiž možné najít řadu specialistů, kteří se v dané oblasti vyznají srovnatelně, ne-li více.

Podobně se studenti z Klubu mladých politologů dívají na přednášku Jiřího Ovčáčka. Ve svém prohlášení na Facebooku kritizují proděkana Miroslava Ševčíka, že vedle hradního tiskového mluvčího nepřizval i oponenta, který proti dezinformacím bojuje.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Případ Jiřího Ovčáčka je ale částečně odlišný od přednášek Babišovy vlády vzhledem k tomu, že tiskový mluvčí není politikem. Na druhou stranu se důvěrně stýká s prezidentem republiky, který jistý názorový proud zastává, tudíž tiskový mluvčí by se od něj neměl odchylovat.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Studenti z Klubu mladých politologů vnímají Ovčáčkův výstup na téma "fake news" jako provokaci. "Jiří Ovčáček se nechává zvát do jasně proruských a dezinformačních Parlamentních listů, jejichž činnost již dlouhodobě sleduje Ministerstvo vnitra ČR," uvedli v prohlášení. Chtějí se také distancovat od proděkanova výroku, že Ovčáček je "nejvzdělanější tiskový mluvčí, kterého kdy jaký prezident měl." Tento názor totiž nezastávají a nechtějí, aby byl spojován s celou VŠE.

Politické debaty mají na vysokých školách své opodstatnění. Mnozí z nás se o veřejné dění nezajímají a diskuze je k tomu mohou motivovat. Je ale důležité dát prostor zastáncům různých názorů. Jinde by ovšem aktivní politici neměli co dělat. Na kurzu, kde přednášel Jiří Ovčáček, dříve vystoupili například ředitel ČEZ Daniel Beneš nebo vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Proděkan Miroslav Ševčík by jistě měl možnost na téma dezinformací pozvat také někoho z odborné veřejnosti, a předešel by tak všem kontroverzím.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější