Vysoká škola ekonomická má za sebou již několik politických vystoupení, přednáška Jiřího Ovčáčka nebyla tou první. Součástí jednoho z kurzů Národohospodářské fakulty byl letos na jaře i výklad jednotlivých členů vlády v demisi Andreje Babiše, včetně samotného premiéra. S těmito výstupy, podobně jako s výstupem Jiřího Ovčáčka, studenti nesouhlasili. Měli obavy, že jim bude prezentován pouze jeden názorový proud. Sepsali proto petici, kterou podepsalo na 200 lidí.
Vyvstává tak otázka: Měli by na akademické půdě vystupovat politici? Nemůže se tak přednáška zvrhnout v agitaci?
Aby si lidé mohli utvořit názor, je vždy potřeba nahlédnout do problému z více úhlů. Prezentovat studentům jeden stránku věci tím pádem není úplně vhodné. V případě, že škola organizuje přednášku či debatu s politiky, měli by se jí účastnit zástupci celého názorového spektra, ne pouze jedné strany či hnutí. Pokud se ale jedná o odborný předmět v rámci fakulty, není nutné si politiky do hodin zvát. Ke každé problematice je totiž možné najít řadu specialistů, kteří se v dané oblasti vyznají srovnatelně, ne-li více.
Podobně se studenti z Klubu mladých politologů dívají na přednášku Jiřího Ovčáčka. Ve svém prohlášení na Facebooku kritizují proděkana Miroslava Ševčíka, že vedle hradního tiskového mluvčího nepřizval i oponenta, který proti dezinformacím bojuje.
My - studenti z Vysoké školy ekonomické v Praze, se distancujeme od slov vyučujícího Miroslava Ševčíka. Nemyslíme si, že Jiří Ovčáček je, dle slov pedagoga, „nejvzdělanějším tiskovým mluvčím“. 👇 Zároveň vidíme pozvání mluvčího Ovčáčka vyučovat na univerzitě na téma „fake news“ spíše jako cílenou provokaci. Jiří Ovčáček se nechává zvát do jasně proruských a dezinformačních Parlamentních listů, jejichž činnost již dlouhodobě sleduje Ministerstvo vnitra ČR. 👇 Můžeme tedy přednášku brát v rámci zachování plurality názorů jako pohled z té druhé strany? V tom případě však pan Ševčík zapomněl přizvat dalšího lektora, který by se bojem proti „fake news“ skutečně zabýval. O slepé adoraci člověka, který ze svého úřadu dělá komedii, nemluvě. 👇 Prosíme tedy, aby bylo panu Ševčíkovi do budoucna zamezeno podobných exhibicí, které vrhají na univerzitu jako celek špatné světlo a hanbí nás. #nejsmesevcikovo Souhlasíš? Sdílej.
Zveřejnil(a) Klub mladých politologů dne 04. December 2018
Případ Jiřího Ovčáčka je ale částečně odlišný od přednášek Babišovy vlády vzhledem k tomu, že tiskový mluvčí není politikem. Na druhou stranu se důvěrně stýká s prezidentem republiky, který jistý názorový proud zastává, tudíž tiskový mluvčí by se od něj neměl odchylovat.
Jiřího Ovčáčka mnozí parodují. Městské divadlo ve Zlíně o něm dokonce nastudovalo úspěšnou hru, jiné instituce ho ale naopak považují za váženého odborníka. Třeba na VŠE v Praze, kam si ho pozvali jako přednášejícícho. Podívejte se na reportáž @VacDol
— Seznam Zprávy (@Seznam_Zpravy) December 3, 2018
https://t.co/axerSahGS6
Studenti z Klubu mladých politologů vnímají Ovčáčkův výstup na téma "fake news" jako provokaci. "Jiří Ovčáček se nechává zvát do jasně proruských a dezinformačních Parlamentních listů, jejichž činnost již dlouhodobě sleduje Ministerstvo vnitra ČR," uvedli v prohlášení. Chtějí se také distancovat od proděkanova výroku, že Ovčáček je "nejvzdělanější tiskový mluvčí, kterého kdy jaký prezident měl." Tento názor totiž nezastávají a nechtějí, aby byl spojován s celou VŠE.
Politické debaty mají na vysokých školách své opodstatnění. Mnozí z nás se o veřejné dění nezajímají a diskuze je k tomu mohou motivovat. Je ale důležité dát prostor zastáncům různých názorů. Jinde by ovšem aktivní politici neměli co dělat. Na kurzu, kde přednášel Jiří Ovčáček, dříve vystoupili například ředitel ČEZ Daniel Beneš nebo vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Proděkan Miroslav Ševčík by jistě měl možnost na téma dezinformací pozvat také někoho z odborné veřejnosti, a předešel by tak všem kontroverzím.