Milion chvilek pro demokracii - 5. 6.

#komentář: Stal se bojkot Šéfa Babiše jen cool gestem?

„Pravda je tu žezlem v rukou lháře,“ zpívá Tomáš Klus v nové písni o premiérovi Andreji Babišovi. Od něj, všech produktů a služeb jeho firem se Klus nedávno distancoval. „Mám ve své smlouvě o dílo klauzuli, kterou si vyhrazuji právo nehrát tam, kde tečou Šéfovi peníze. Připojuji k tomu nyní i svůj bojkot Mafry a všech bezskrupulózních, konkurenci a životní prostředí likvidujících podniků Velkostatkohnojaře,“ napsal mimo jiné na svém Instagramu. Povede ale tento vzdor k větší obezřetnosti vůči „Šéfovi“ Babišovi, nebo to naopak prospěje jeho, markeťáky pečlivě budované image úspěšného businessmana bojujícího proti tradičním kmotrům a médiím, která „lžou a vedou proti němu kampaň“?
dvtv klus
video
 
Babiš je nebezpečný, byl jsem pokrytec, nemůžu jíst chleba toho, koho pomlouvám, říká Klus
1. 8. 2018
video o aktuální kauze

Upřímně, opět se ukazuje, jak je Česká republika rozdělena na dva prakticky nesmiřitelné tábory. Jedni se k jmenovaným umělcům přidávají (např. ke Klusovi se následně přidali i herec a frontman MIG21 Jiří Macháček, hudebník Matěj Ruppert a herečka Iva Pazderková), stahují aplikaci BezAndreje a nekupují nic, co by mohlo od současného premiéra pocházet. Ano, i já jsem si vstoupila do svědomí, vzdala se šunky od Kosteleckých uzenin a přemluvila taťku, aby přestal kupovat čtvrteční Mladou frontu, která doma byla nepostradatelná stejně jen kvůli televiznímu programu, co je vždy v příloze.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Ti druzí ale naopak silně kritizují všechno, co se bojkotu týče. Často i nerelevantně. Komentáře typu: ".. umělci by se měli držet svého kopyta, a ne se montovat do politiky"? Ale notak. Nejsme náhodou v zemi, kde se každý může svobodně rozhodovat a svobodně jednat? Tedy… Doufám, že ještě jsme. 

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Co se ale stane za pár týdnů? Kritici bezpochyby ztichnou. Tak je to vždy. Nejdříve se strhne vlna výměny názorů, sem tam i nadávek. Pak se najde jiné, více horké téma. Budou však lidé pořád nadšeně nekupovat jogurty od Olmy? Nebo už to prostě jen nebude cool, ale jen přítěž? Vlastně teprve až za nějakou dobu se prokáže, kdo si opravdu dokáže vstoupit do svědomí a bude natolik důsledný, že své názory opravdu podloží i činy. Protože to, co Klus řekl v rozhovoru pro DVTV má něco do sebe: "Já odmítám spolupracovat s něčím, s čím nesouhlasím, protože mě to přijde jako tichý vyjádření podpory, to, co nám vždycky zlomilo vaz. Vždycky jsme trochu pro a trochu proti, ale vlastně co jsme?"

To když si každý vezme svoje žezlo
A bude s ním stát pevně za sebou
Pak se zlou se POTÁŽE zlo
To všechno spolu lidé dovedou

Tomáš Klus - Nedá se nic dělat

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější