Ekvádor medikovo okénko III. úvodní

#medikovookenko na stáži v Ekvádoru: První velká krize a svižné ekvádorské operování

Zatímco během prvních dvou týdnů stáže, o kterých jsem vám psala v minulých článcích, jsem se v ekvádorském nemocničním prostředí spíš rozkoukávala a pozorovala ty největší rozdíly, třetí týden začíná pořádně přituhovat. Prožívám první krizi a stýská se mi po stážistech, se kterými jsem se v minulém díle rozloučila.

Týden 3: Šup na operační sál

Je teprve pondělí a moje předtuchy o krušných dnech už se začínají naplňovat. Na záchodech došel papír a uklízečka krčí rameny, že jen tak nebude. Noví stážisti se mnou pořád moc nekomunikují, na vizitě se do mojí španělštiny strefuje doktorka a já začínám mít pořádnou španělskou krizi. Hezky v půlce pobytu.

Frustrovaná tím, že se v jazyce neposouvám dost rychle a náhlou nepřívětivostí interního oddělení, se obracím na místního koordinátora Jaira. Ten mě hned ve středu ráno bere o patro níž na chirurgii. Ještě než se stihnu se všemi pozdravit, už jsem zase zpátky mezi svými. Tím samozřejmě myslím stážisty.

Foto: Jana Langová

Příchod na chirurgii je jako návrat domů. Šesťáci mě nadšeně vítají zpátky a brebentí jeden přes druhého ("Máš oblečení na sál? Ne? Tak nevadí! Půjčíme!") O 10 minut později opravdu stojím před operačními sály na prvním patře a Domenica mi domlouvá půjčení fešného modrého oblečení. V šatně k tomu přidávám čepici, roušku, návleky na boty a zvědavě vyrážím dovnitř.

Mají tu celkem čtyři sály. Tak trochu vypadají jako kdyby na ně nikdo od 80. let nesáhl. Ze zdí shlíží mdlé zelené kachličky a pár přístrojů má ty nejlepší léta za sebou. Doktor se shovívavým úsměvem posílá pryč sestru, která mi nabízí operační empír. Začínáme.

Věděli jste, že...

  • … ekvádorský prezident se jmenuje Lenín Moreno? Jeho jméno není žádná náhoda - jeho otec měl Vladimíra Lenina v oblibě, a tak po něm pojmenoval svého syna.
  • … oficiální měnou Ekvádoru je americký dolar? Země dřív používala jako platidlo ekvádorský sucre, ale po finanční krizi v letech 1998-99 ho nahradila dolarem.
  • … jednou z tradičních pochoutek je opečené morče? Pokrm se jmenuje cuy a jedná se o speciální typ morčete.
  • … součástí Ekvádoru jsou i Galapágy? Výlet na tenhle lidmi nedotknutý klenot je pěkně drahá sranda, ale legendy praví, že to za ty stovky dolarů stojí.
  • … v Ekvádoru mají tři úřední jazyky? Jedním z nich je i indiánský jazyk kečujština, jehož některá slova si našla cestu i do běžné mluvy. Tak například achachay znamená "je mi zima", astaray zase opak.
  • … každé město má svojí královnu? Každý rok se volí podobně jako při soutěži krásy a následujících 366 dní zdobí její obličej billboard na začátku města.

První přichází na řadu laparoskopické odstranění žlučníku a já s překvapením zjišťuju, že zatímco v Česku už si pár mých spolužáků ve čtvrťáku vyzkoušelo při operaci i šití, tady šesťáková chirurgická rotace znamená dělat hlavně instrumentáře, tedy podávat nástroje. Držení háků nebo zašívání? To je práce pro doktory v atestačním procesu pár let po škole. A mně nezbývá nic jiného, než se jenom koukat. Naštěstí.

Hlavní operatér se s ničím nemaže a všechno švihá rychle jak Baťa nové cvičky. Pár řezů, navigace kamerou, trocha šťourání a žlučník je venku. Jako nezkušená žába na tu rychlost koukám s obdivem. Přesouvám se na další sál, kde šéf emergency řeší akutní krvácení do břicha, odtud zase na jinou operaci. Šest hodin v nemocnici uteče lusknutím prstů a já jsem nadšená. Krize je zažehnána.

Foto: Jana Langová

O víkendu vyrazím na Národní Sociální Program do přímořského města Manta, kde se potkávám s ostatními mezinárodními studenty. S úlevou zjišťuju, že nejsem jediná, kdo do Ekvádoru přijel jazykově nepřipraven, a že jsem na tom ještě hodně dobře - málokdo má kolem sebe alespoň jednu trochu anglicky mluvící osobu. Stážisti z Quita navíc se závistí v oku poslouchají o mojí desetiminutové cestě do nemocnice. Ekvádorské hlavní město není žádný drobeček, a tak to některým na oddělení trvá víc než hodinu autobusem. V duchu děkuju náhodě, která mě zavála do Azogues. Líp jsem dopadnout nemohla.

Teď ještě přežít posledních pět dní…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější